Kansainvälisen Ystävän valinnat Habitaresta

- Olen vaikuttunut Habitaren tarjonnasta ja erityisesti puun käytöstä. Olen nähnyt puuta näiden muutaman päivän aikana enemmän kuin ehkä koko vuoden aikana. Osastoilla ja tuotteissa näkyy vahvasti luontosuhde muutenkin, koko paletti on hyvin luonnollinen ja luonnonvärinen, mikä on suomalaisen muotoilun suuri vahvuus, Cara McCarty analysoi Habitaren tarjontaa.
OSASTO: ASUN 6c48
Todella kaunis osasto, jossa suomalaisuus on vahvasti esillä. Osasto on erinomainen esimerkki siitä, miten suuri merkitys messuilla on tuotteiden houkuttelevalla asettelulla. Todella kaunis katseltava.
Asun.fi
TUOTE: Piilo, Hanna Lantto, prototyyppi, Protoshop-näyttely 6a52
Tämä oli iloinen löytö. Tuote on kaunis ja siinä on upeat värit mutta parasta on tuolin monikäyttöisyys: tuolin kansi lähtee irti ja siinä voi säilyttää tavaroita. Edustaa hyvin tarvelähtöistä muotoilua, sillä kodit pienenevät, tilaa on vähän ja jokaisen tuotteen käyttötarkoitus on maksimoitava.
www.habitare.fi/ www.imudesign.org
MATERIAALI: Durat, nähtävillä mm. Asunin osastolla 6c48 ja Vieserin osastolla 7c101
Kierrätetystä muovista valmistettu kestävä Durat on ollut jo jonkin aikaa olemassa mutta uutta ovat värit, jotka ovat todella kauniit. Tutustuin Duratiin NYC Wanted Design -tapahtumassa, jossa Suomen kulttuuri-instituutti oli tuottanut Zero Waste Bistron. Bistro ja siinä käytetty Durat oli koko tapahtuman puhutuin installaatio. Nyt bistrossa käytetty Duratin pöytä on Cooper Hewittin puutarhassa. Durat edustaa erinomaisesti kestävää muotoilua, jossa Suomi on todella edelläkävijä.
durat.fi
KONSEPTI: LUO Startup 6b80
Erinomainen löytö! Toivoin löytäväni Habitaresta uusia valaistusinnovaatioita ja tämä on sellainen. Valaisin on tietenkin LED ja se valmistetaan ympäristöystävällisestä materiaalista eli bambusta. Valaisin on monikäyttöinen ja voidaan kustomoida asiakkaan tarpeiden, toiveiden ja tilanteen mukaan esimerkiksi valaistustehoa säätämällä. Valaisinta markkinoidaan oivallisesti pienoismallilla.
pareled.com/luo
ILMIÖ: Habi Kids 7m128
Habitaren oma tuotanto Habi Kids on ihana kokonaisuus. Habitare on kansainvälisesti ainoa designmessutapahtuma, jossa lastenhuoneiden sisustus ja lapset on otettu huomioon. Ymmärrys muotoilusta ja muotoilun merkityksestä alkaa lapsena ja miksi tätä ymmärrystä ei kehittäisi hauskasti. Tämän ajatuksen vien mukanani New Yorkiin. Suomi on edelläkävijä muotoilukasvatuksessa.
habitare.fi
“NEXT”: Harvia 6g1
Suomi on saunojen maa. Olen aina pitänyt perinteen ja nykymuotoilun yhdistelmästä. Tässä saunassa yhdistyvät perinteinen suomalainen saunakulttuuri kustomoitavaan saunomiskokemukseen. Infrapunasaunassa voi muokata kokemusta juuri omien toiveidensa mukaisesti. Erinomainen esimerkki elämysten muotoilemisesta, joka on tulevaisuudessa yhä tärkeämmässä roolissa.
harvia.fi
Cara McCarty
Cara McCarty on Cooper Hewitt Smithsonian Design Museumin pääkuraattori, joka vastaa museon taiteellisesta linjasta ja johtaa näyttelyiden suunnittelua. Hänellä oli johtava rooli vuonna 2014 tehdyssä Cooper Hewitt -museon remontissa, jossa museo päivitettiin 2000-luvun tarpeisiin aina yleissuunnitelmasta immersiivisten tilojen ja osallistavien kävijäkokemusten luomiseen.
McCarty on aiemmin toiminut kuraattorina eri taidemuseoissa, kuten the Saint Louis Art Museum ja The Museum of Modern Art. Hän on vastuussa lukuisista näyttelyistä ja niihin liittyvistä julkaisuista, kuten Tools: Extending Our Reach (Cooper Hewitt 2014), Masks: Faces of Culture (Harry N. Abrams Inc. 1999) ja Structure and Surface: Contemporary Japanese Textiles (Harry N. Abrams Inc. 1998). Hänellä on tutkinto arkkitehtuurin historiasta ja itäaasialaisesta taiteesta Stanfordin yliopistosta, ja hän oli Loeb Fellow -stipendiaattina Harvard Graduate School of Designissa.
Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum
Cooper Hewitt on Yhdysvaltojen ainoa vain muotoiluun keskittynyt museo. Vuonna 1897 perustetulla museolla on hallussaan yksi maailman monipuolisimmista ja laajimmista muotoilukokoelmista. Museorakennuksena toimii remontoitu ja restauroitu Carnegie Mansion, jolle on myönnetty hopeinen LEED-ympäristösertifikaatti. Cooper Hewitt -museo tarjoaa kävijöille monenlaisia vuorovaikutteisia osallistumismahdollisuuksia, kuten esineiden keräilyn ja tallentamisen näyttelytiloista erityisen interaktiivisen kynän avulla. Kokoelmiin voi tutustua digitaalisesti teräväpiirtokosketusnäytöillä varustetuilta pöydiltä, omia muotoiluideoita voi piirtää ja heijastaa näkyviin immersiohuoneessa ja muotoiluongelmia ratkoa prosessilaboratorioissa. www.cooperhewitt.org
Lisätietoja:
Habitare, tiedottaja Johanna Suni p. 0405154216, johanna.suni@messukeskus.com
Suomen suurin huonekalu-, design- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 12.9.–16.9.2018. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamisesta sekä kodin ja tilojen toiminnallisuudesta ja visuaalisuudesta. Habitare tuo esiin uuden suunnittelijapolven ajatuksia ja töitä sekä herättää keskustelua. Habitaren Kansainvälinen Ystävä on Cooper Hewitt -museon kuraattori Cara McCarty. Samaan aikaan Habitaren kanssa: Antiikki ja HiFi sekä ammattilaisten Habitare Pro | www.habitare.fi | @HabitareFair | www.facebook.com/habitare | #habitare2018 |
Avainsanat
Kuvat







Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Innovaatiopalkinto hammaslääketieteen edelläkävijälle – tekoäly tuo uuden ulottuvuuden röntgendiagnostiikkaan6.11.2025 18:30:00 EET | Tiedote
Uusi 10 000 euron Innovaatiopalkinto myönnetään tuotteelle, palvelulle tai menetelmälle, joka parantaa potilaiden hoitokokemusta ja edistää suun terveyttä. Vuoden 2025 Innovaatiopalkinnon saa Entteri Professional Software Oy, joka on yhdessä kumppaninsa Dentailin kanssa kehittänyt tekoälypohjaisen analyysipalvelun bitewing-röntgenkuvien tulkintaan.
Teknologia 25 -tapahtuma täyttyi kohtaamisista ja onnistumisista – kävijämäärä kasvoi edellisestä6.11.2025 17:11:12 EET | Tiedote
Teknologian ja teollisuuden ammattitapahtuma Teknologia 25 esitteli uusimmat älykkään ja kestävän teollisuuden teknologiat Helsingin Messukeskuksessa 4.–6.11. Tapahtuma kasvatti kävijä- ja näytteilleasettajamäärää vuodesta 2023.
Cyber Security Nordic houkutteli jälleen ennätysmäärän kyberalan ammattilaisia5.11.2025 19:39:21 EET | Tiedote
Yli 2600 kävijää (+28 %) osallistui kuulemaan kansainvälisten puhujien näkemyksiä sekä ratkaisuja alan johtavilta toimijoilta Pohjoismaiden suurimmassa kyberturvallisuusalan tapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa 4.–5.11. Loppuunmyydyssä tapahtumassa oli ennätysmäärä, 75 näytteilleasettajaa. Ensi vuonna tapahtuma järjestetään isommissa tiloissa messuhalleissa 1–2.
Cyber Security Nordic once again attracted a record number of cybersecurity professionals5.11.2025 19:39:21 EET | Press release
More than 2,600 visitors (+28%) attended Cyber Security Nordic 2025 at Helsinki Expo and Convention Centre on 4–5 November to hear insights from international speakers and explore solutions from leading industry players. The sold-out event hosted a record number of 75 exhibitors. Next year, the event will expand to larger exhibition halls 1–2.
SelfHack voitti Cyber Security Nordic Pitch Finland 2025 -kilpailun5.11.2025 16:30:41 EET | Tiedote
Cyber Security Nordic Pitch Finland 2025 -kilpailun voittaja on SelfHack. Voittaja sai 10 000 euron palkinnon, jonka lahjoitti Suomen Messusäätiö. Kilpailun finaali järjestettiin pitchauskilpailun muodossa Cyber Security Nordic -tapahtumassa 5.11.2025 Helsingin Messukeskuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
