Kansallista työriitaa ei ratkaista paikallisesti
18.5.2022 11:52:35 EEST | Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT | Tiedote
Historiallisen vaikeaan kunta-alan työriitaan haetaan ratkaisua valtakunnantason sovittelussa. Sopimusneuvottelujen aikana työnantajia sitovat edellisen kauden sopimukset. KT:n valtuuskunnan työvaliokunta käsitteli asiaa kokouksessaan tänään ja tuomitsi Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin toiminnan.
– Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin ei pidä työriidan aikana tehdä paikallisia sopimuksia eikä suostua Sote ry:n kohtuuttomiin vaatimuksiin, painottaa valtuuskunnan puheenjohtaja Kirsi-Marja Lievonen.
Viimeksi kunta-alan työriitaa yritettiin ratkaista sovittelulautakunnan ehdotuksella. KT:n valtuuskunta hyväksyi 11.5. sovintoehdotuksen. Tehy ja Super hylkäsivät tämänkin sovintoehdotuksen.
– Sovittelulautakunnan ehdotus oli selvästi yleistä linjaa parempi eli taloudellisesti työnantajille kallis. Pitkän työrauhan vuoksi KT oli valmis sen kuitenkin hyväksymään. Palkansaajajärjestöistä vain Sote ry ei ollut tähän valmis, kertoo toimitusjohtaja Markku Jalonen.
– Jatkamme edelleen aktiivisesti ratkaisun hakemista. Neuvotteluja on mahdotonta käydä tilanteessa, jossa Sote ry ei hae aidosti valtakunnallista työrauhaa, Jalonen jatkaa.
– On ymmärrettävää, että työnantajat kokevat tilanteen hankalana. Paikallisia sopimuksia tehdään valtakunnallisen sopimuksen valmistuttua. Sote-työnantajien tulee toimia nyt yhtenä rintamana tulevat hyvinvointialueet huomioiden, painottaa neuvottelupäällikkö Henrika Nybondas-Kangas.
Nybondas-Kankaan mukaan henkilöstön saatavuuteen tulisi vaikuttaa kokonaisvaltaisesti eli palkkaratkaisun lisäksi myös muilla keinoilla. KT:n tavoitteena sopimusneuvotteluissa on ollut sekä kestävä talousratkaisu että työelämän kehittäminen pitkäjänteisesti palkansaajajärjestöjen kanssa.
– Lain mukaan KT hoitaa tätä työnantajien kokonaisvaltaista edunvalvontatehtävää niin kuntien kuin hyvinvointialueiden puolesta, sanoo Jalonen.
Lisätiedot
Kirsi-Marja Lievonen, valtuuskunnan puheenjohtaja, puh. 040 570 5593
Markku Jalonen, toimitusjohtaja, puh. 040 547 7710
Henrika Nybondas-Kangas, neuvottelupäällikkö, puh. 050 357 4233
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT on työnantajajärjestö, joka ajaa kuntien, kuntayhtymien ja hyvinvointialueiden etuja työmarkkinoilla, sekä työmarkkinakeskusjärjestö, joka edustaa kunta- ja hyvinvointialuetyönantajia valtakunnallisissa työmarkkinaneuvotteluissa sekä kolmikantayhteistyössä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Hyvinvointialueilla on täyttämättä noin 700 lääkärintehtävää11.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Terveyskeskusten ja erikoissairaanhoidon lääkäripula jatkuu sote-alan säästöistä huolimatta. Pulaa on myös lähihoitajista ja sairaanhoitajista sekä psykologeista.
Kunta- ja hyvinvointiala tarjoaa nuorille tänä vuonna 63 000 kesätyöpaikkaa27.2.2026 07:55:00 EET | Tiedote
Kunta- ja hyvinvointialalla on ensi kesänä tarjolla yhteensä noin 63 000 kesätyöpaikkaa. Tiukasta taloustilanteesta huolimatta kesätyöpaikkojen kokonaismäärä on noussut viime vuoteen verrattuna.
Hyvinvointialueet irtisanoivat viime vuonna lähes 1300 henkilöä, kunnat 34010.2.2026 10:30:00 EET | Tiedote
Irtisanomisia oli kaksinkertaisesti suhteessa vuosi sitten arvioituun. Lomautuksia oli ennakoitua vähemmän.
Muistutuskutsu: Mediainfo KT:n ajankohtaiskyselyn tuloksista tiistaina 10.2.20266.2.2026 07:55:00 EET | Kutsu
Kuinka paljon irtisanomisia ja muita säästötoimenpiteitä kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat vuodelle 2026? Mitä henkilöstösäästöjä tehtiin vuonna 2025? Tervetuloa tiistaina 10.2.2026 klo 10.30–12 Kuntatalolla järjestettävään mediainfoon kuulemaan KT:n tuoreen ajankohtaiskyselyn tulokset.
Kutsu mediainfoon: Millaisia henkilöstösäästöjä kunnat ja hyvinvointialueet suunnittelevat vuodelle 2026?3.2.2026 08:00:00 EET | Kutsu
Kuinka paljon irtisanomisia ja muita säästötoimenpiteitä kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat vuodelle 2026? Mitä henkilöstösäästöjä tehtiin vuonna 2025? Tervetuloa tiistaina 10.2.2026 klo 10.30–12 Kuntatalolla järjestettävään mediainfoon kuulemaan KT:n tuoreen ajankohtaiskyselyn tulokset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
