Kansanedustaja Heikki Vestman esittää Fennovoiman hankkeen toteuttamista länsimaisella pienydinvoimalla

”Toimitusvarma ja kohtuuhintainen sähkö tulee turvata, kun piuhat ja putket Venäjään katkotaan. Uusiutuvan energian lisäksi Suomi tarvitsee lisää puhdasta perusvoimaa eli ydinvoimaa. On oikein, että Fennovoima irtaantuu Venäjän valtiollisesta Rosatomista. Pyhäjoen ydinvoimalle on kuitenkin tarve. Todennäköisesti nopein ja joustavin tapa pystyttää tilalle länsimainen ydinvoimala on tehdä se usealla SMR-yksilöllä”, Vestman kertoo.
Suomen ydinenergiasääntely ei nykyisellään tunnista pieniä sarjatuotettavia SMR-yksiköitä, vaan sääntely on kirjoitettu suurten kevytvesireaktorien näkökulmasta. Ministeriö valmistelee sarjatuotettavat reaktorit mahdollistavaa lainsäädäntöä osana ydinenergialain ylivaalikautista kokonaisuudistusta. Nykylain mukaan laitostoimittajan vaihtuessa Fennovoima tarvitsisi uuden periaatepäätöksen eduskunnasta.
”Nyt on oikea hetki uudistaa ydinenergialaki ja -määräykset pienreaktorit mahdollistaviksi. Länsimaisen pienydinvoiman luvitusta tulee pikaisesti helpottaa, jolloin mahdollinen uusi hanke voisi perustua modulaarisille SMR-reaktoreille”, Vestman sanoo.
Vestman on jo aiemmin vaatinut pienydinvoiman tarvitsemia lakimuutoksia nopeutetusti, koska teknologia kaupallistuu maailmalla. Suomessa muun muassa energiayhtiöt Helen Oy ja Fortum ovat kertoneet arvioivansa pienydinvoiman käyttöä tulevissa hankkeissaan. Ruotsalainen Kärnfull Next on tänä vuonna ilmoittanut sopineensa japanilaisen GE Hitachin kanssa 300 MW:n SMR-reaktorin tilauksesta. Virossa Fermi Energia aikoo aloittaa SMR-reaktoreiden rakentamisen lähivuosina.
”Suomessa laki ja kohtuuttoman hitaasti etenevä lainsäädäntötyö ovat uusien ydinenergiainvestointien hidaste, jopa este. Lainsäädännön esteet on raivattava pois pienydinvoiman tieltä pikavalmistelulla”, Vestman vaatii.
Vestman toivoo myös, että Fennovoiman korvaava hanke saisi rahoitusta Euroopan komission ehdottamasta RePowerEU-suunnitelmasta. Komission RePowerEU-aloite pyrkii irrottamaan Euroopan venäläisestä energiasta sekä vakauttamaan Euroopan energiajärjestelmää.
”Hallituksen kriittinen edunvalvontatehtävä EU:ssa on nyt varmistaa, että RePowerEU-rahoitusta saadaan myös uusiin ydinvoimainvestointeihin ja Suomeen”, Vestman päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki VestmanKansanedustaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Muissa Pohjoismaissa käytössä oleva optikkojen tehtäväkuvan laajennuksen käyttöönotto Suomessa parantaa silmäterveyspalvelujen saatavuutta5.7.2025 07:49:00 EEST | Tiedote
Terveydenhuollon ammattihenkilöasetus 16 §:n kumoaminen liittää Suomen muiden Pohjoismaiden joukkoon silmäterveydenhuollossa helpottaen pääsyä silmälasien hankkimiseksi tai päivittämiseksi tarvittaviin palveluihin sekä alentaa kotitalouksien näönhuollon kustannuksia.
Kokoomuksen Satonen: Hallitus houkuttelee huippuosaajia Suomeen verokannustimella4.7.2025 10:12:00 EEST | Tiedote
Hallitus keventää ulkomaisten huippuosaajien verotusta niin kutsutulla avainhenkilön lähdeverolla. ”Kyse ei ole vain työvoiman saatavuudesta, vaan Suomen pitkän aikavälin kilpailukyvystä”, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Kiinalaiseen verkkokauppaan on puututtava välittömästi3.7.2025 08:48:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä kaipaa EU:n komissiolta huomattavasti vahvempia toimia ulkomaalaisen verkkokaupan ongelmiin puuttumisessa. Parissa vuodessa räjähdysmäisesti kasvaneelle – erityisesti kiinalaiselle – ulkomaiselle verkkokaupalle on laadittava EU-tasoiset säännöt, sekä turvallisuuspuutteiden että vääristyneen kilpailun takia.
Kokoomuksen Partanen: SDP ei osaa esittää säästöjä tuhlaamatta niitä heti uusiin kohteisiin2.7.2025 13:35:00 EEST | Tiedote
”On vaikeaa ottaa tosissaan SDP:n puheita valtiontalouden tasapainottamisesta, kun säästökohteiden perään luetellaan heti uusia menoeriä ja jo tehtyjen säästöjen perumisia”, kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kommentoi SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin Ilta-Sanomille antamaa haastattelua.
Kokoomuksen Sammallahti: Kiitos hallituksen kesämökkiläisten rakennusprojektit alkavat vasarasta eikä virastosta2.7.2025 07:23:00 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen lisäykset vuoden alussa voimaan tulleeseen rakentamislakiin sujuvoittavat kesämökkiläisten ja omakotiasujien kesäprojekteja. ”Uusi laki mahdollistaa esimerkiksi kesäkeittiön, katetun terassin tai vaikkapa liiterin rakentamisen ilman, että kesälomaa tarvitsee käyttää lupaviidakkoa raivaten kunnan virastotalolla”, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme