Kansanedustaja Heinäluoma: Huomenlahja hallitusneuvottelijoille
26.5.2023 09:15:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Uutta hallituspohjaa rakentavat puolueet ovat jumittuneet Säätytalolla kiistelemään työperäisten maahanmuuttajien tulorajoista. Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma antaa oppositiosta käsin hallitusneuvottelijoille huomenlahjan ja toivoo, että tuleva hallitus lähtisi ratkomaan ulkomaalaisten työntekijöiden hyväksikäyttöä alipalkkauksen kriminalisoinnilla sekä ammattiyhdistysten kanneoikeuden säätämisellä.

– Tällä hetkellä hallitusneuvotteluissa näytetään jumiutuneen keskusteluun työn perässä Suomeen tulevien tulorajoista. Tulorajoja kierretään jo nykyisellä tasolla, ja työvoimapula koskee myös matalapalkka-aloja. Tulorajoihin keskittymällä ei siis ratkaista maahanmuuttajien palkalla toimeentuloa eikä tulevaisuuden haasteita Suomessa, jonka väestö ikääntyy, huomauttaa kansanedustaja Heinäluoma.
Heinäluoman mukaan seuraavalla hallituskaudella tulisi tunnistaa niin ulkomaisten työntekijöiden hyväksikäytön ongelmat, matalapalkka-alojen työvoiman tarve kuin myös ulkomaisen työvoiman merkitys Suomen taloudelle.
– On luotava tehokkaampia keinoja sanktioida ja valvoa ulkomaalaisten työvoiman hyväksikäyttöä. Tulorajoja ei pidä heikentää, eikä luopua työvoiman saatavuusharkinnasta, mutta Säätytalon neuvottelijoiden pitäisi tunnistaa jo nyt Suomessa piilevä ongelma, sanoo Eveliina Heinäluoma.
Esimerkiksi rakennusalalla vuonna 2022 toteutetussa ulkomaalaisvalvonnassa havaittiin jopa 60 prosentilla ulkomailta Suomeen lähetettyjen työntekijöiden kohdalla puutteita palkkauksessa.
Tärkeitä keinoja alipalkkaukseen puuttumiseen olisivat esimerkiksi alipalkkauksen kriminalisointi ja ammattiliittojen kanneoikeus. Alipalkatun työvoiman käytöstä ei tällä hetkellä sanktioida riittävän tehokkaasti. Hyväksikäyttö ja alipalkkaus eivät tule ilmi, kun työntekijät eivät uskalla ilmoittaa epäkohdista.
– Eli nykyisiäkin tulorajoja kierretään epärehellisissä yrityksissä erityisesti rakennus- ja ravintola-alalla. Siksi tulorajojen rikkomisesta tulisi tulla kovemmat sanktiot ja valvontaan pitäisi saada enemmän resursseja. Myös poliisin mukaan sillä on tällä hetkellä riittämättömät keinot puuttua työvoiman hyväksikäyttöön.
Toinen tärkeä askel kohti reilumpaa tilannetta olisi kanneoikeuden myöntäminen. Suomeen työtä tekemään tulevat ihmiset ovat voineet tottua kulttuuriin, jossa viranomaisiin ei voi luottaa. Siksi kynnys valittaa työssä tapahtuvasta hyväksikäytöstä voi olla korkea. Ammattiliitot voisivat kanneoikeuden turvin nostaa päivänvaloon epäkohtia heikossa työmarkkina-asemassa olevien työntekijöiden puolesta.
– Kyseessä olisi myös rehellisten ja työehtosopimuksia noudattavien yritysten kannalta tärkeä muutos. Tällä hetkellä rehelliset yrittäjät joutuvat kilpailemaan alipalkattua työvoimaa hyväksikäyttävien toimijoiden kanssa. Jos tuleva hallitus pistää päänsä pensaaseen keskittymällä työperäisen maahanmuuton kohdalla vain tulorajoihin, jää tunnistamatta suuri epäkohta työntekijöiden oikeuksien toteutumisessa. Samalla heikennetään rehellisten yritysten pärjäämistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: SDP esittää ratkaisuja nuorten turvallisuuden parantamiseksi, oppimisympäristöjen kehittämiseksi ja kotoutumisen tehostamiseksi13.8.2026 19:16:47 EEST | Tiedote
Hienoa, että näin moni PS:n eduskuntaryhmästä on ehtinyt perehtyä SDP:n nuorten turvallisuuden parantamiseen tähtäävään toimenpidepakettiin, kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma iloitsee.
Tytti Tuppuraisen puhe 12.8.2026 SDP:n puoluejohdon ja eduskuntaryhmän työvaliokunnan kesäkokouksessa Kouvolassa12.8.2026 14:35:56 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Skinnari: Suomalainen työ takaisin kasvupolitiikan ytimeen – teollisuuden kasvurahoitus remonttiin12.8.2026 14:30:25 EEST | Tiedote
Suomen kasvurahoitusjärjestelmää pitää uudistaa palvelemaan paremmin myös Suomessa jo toimivia teollisuusyrityksiä. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan suomalainen työ pitää nostaa kasvupolitiikan tärkeimmäksi tavoitteeksi.
Kansanedustaja Piritta Rantanen vaatii tilannekatsausta ministeri Sari Essayahilta eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnalle pikaisesti11.8.2026 14:27:38 EEST | Tiedote
- Vaikka tänään tiistaina ei varmistunut uusia sikaruttotapauksia, ei tilanne itärajalla ole ohi vielä pitkään aikaan. Rajoituksia jatketaan ainakin vuoden ajan tällä tietoa. Tämä vetää vakavaksi. Ministerin olisi syytä tulla ulos poterosta ja maa- ja metsätalousvaliokunta tarvitsisi nyt tilannekatsauksen missä mennään ja millainen vuosi Kaakkois-Suomen ihmisille ja yrityksille on edessä, vaatii Rantanen.
SDP:n Aki Lindén: Perheiden taloudelliset erot näkyvät lasten terveydessä - valitettavasti10.8.2026 14:48:47 EEST | Tiedote
HUS on tänään 10.8.2026 tiedottanut lastentautien tutkijalääkäreiden tuoreesta tutkimuksesta, jonka mukaan myös lasten bakteeriperäisissä infektioissa on havaittavissa perheiden sosiaaliekonomiseen asemaan liittyviä eroja. Aikaisemmin on samanlaisia tuloksia julkaistu mm syövän hoitoon, suun terveyteen ja ensihoidon käyttöön liittyen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme