Kansanedustaja Heinäluoma: Huomenlahja hallitusneuvottelijoille
26.5.2023 09:15:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Uutta hallituspohjaa rakentavat puolueet ovat jumittuneet Säätytalolla kiistelemään työperäisten maahanmuuttajien tulorajoista. Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma antaa oppositiosta käsin hallitusneuvottelijoille huomenlahjan ja toivoo, että tuleva hallitus lähtisi ratkomaan ulkomaalaisten työntekijöiden hyväksikäyttöä alipalkkauksen kriminalisoinnilla sekä ammattiyhdistysten kanneoikeuden säätämisellä.

– Tällä hetkellä hallitusneuvotteluissa näytetään jumiutuneen keskusteluun työn perässä Suomeen tulevien tulorajoista. Tulorajoja kierretään jo nykyisellä tasolla, ja työvoimapula koskee myös matalapalkka-aloja. Tulorajoihin keskittymällä ei siis ratkaista maahanmuuttajien palkalla toimeentuloa eikä tulevaisuuden haasteita Suomessa, jonka väestö ikääntyy, huomauttaa kansanedustaja Heinäluoma.
Heinäluoman mukaan seuraavalla hallituskaudella tulisi tunnistaa niin ulkomaisten työntekijöiden hyväksikäytön ongelmat, matalapalkka-alojen työvoiman tarve kuin myös ulkomaisen työvoiman merkitys Suomen taloudelle.
– On luotava tehokkaampia keinoja sanktioida ja valvoa ulkomaalaisten työvoiman hyväksikäyttöä. Tulorajoja ei pidä heikentää, eikä luopua työvoiman saatavuusharkinnasta, mutta Säätytalon neuvottelijoiden pitäisi tunnistaa jo nyt Suomessa piilevä ongelma, sanoo Eveliina Heinäluoma.
Esimerkiksi rakennusalalla vuonna 2022 toteutetussa ulkomaalaisvalvonnassa havaittiin jopa 60 prosentilla ulkomailta Suomeen lähetettyjen työntekijöiden kohdalla puutteita palkkauksessa.
Tärkeitä keinoja alipalkkaukseen puuttumiseen olisivat esimerkiksi alipalkkauksen kriminalisointi ja ammattiliittojen kanneoikeus. Alipalkatun työvoiman käytöstä ei tällä hetkellä sanktioida riittävän tehokkaasti. Hyväksikäyttö ja alipalkkaus eivät tule ilmi, kun työntekijät eivät uskalla ilmoittaa epäkohdista.
– Eli nykyisiäkin tulorajoja kierretään epärehellisissä yrityksissä erityisesti rakennus- ja ravintola-alalla. Siksi tulorajojen rikkomisesta tulisi tulla kovemmat sanktiot ja valvontaan pitäisi saada enemmän resursseja. Myös poliisin mukaan sillä on tällä hetkellä riittämättömät keinot puuttua työvoiman hyväksikäyttöön.
Toinen tärkeä askel kohti reilumpaa tilannetta olisi kanneoikeuden myöntäminen. Suomeen työtä tekemään tulevat ihmiset ovat voineet tottua kulttuuriin, jossa viranomaisiin ei voi luottaa. Siksi kynnys valittaa työssä tapahtuvasta hyväksikäytöstä voi olla korkea. Ammattiliitot voisivat kanneoikeuden turvin nostaa päivänvaloon epäkohtia heikossa työmarkkina-asemassa olevien työntekijöiden puolesta.
– Kyseessä olisi myös rehellisten ja työehtosopimuksia noudattavien yritysten kannalta tärkeä muutos. Tällä hetkellä rehelliset yrittäjät joutuvat kilpailemaan alipalkattua työvoimaa hyväksikäyttävien toimijoiden kanssa. Jos tuleva hallitus pistää päänsä pensaaseen keskittymällä työperäisen maahanmuuton kohdalla vain tulorajoihin, jää tunnistamatta suuri epäkohta työntekijöiden oikeuksien toteutumisessa. Samalla heikennetään rehellisten yritysten pärjäämistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen kysyy: Miten sisäministeri aikoo estää Tampereella nähdyt väkivaltatilanteet?6.5.2026 15:51:55 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen on jättänyt hallitukselle ja sisäministeri Mari Rantaselle (ps.) vastattavaksi kirjallisen kysymyksen koskien vapun väkivaltaisia tapahtumia Tampereella. Nikkanen kysyy, miten poliisi epäonnistui väkivaltatilanteeseen puuttumisessa, kun äärioikeistolaiseen mielenilmaukseen liittyneen kulkueen jäseniä pahoinpiteli sitä vastaan mieltään osoittaneen vastamielenosoittajan. Pahoinpitelyyn syyllistyneet mielenosoittajat olivat naamioituneita.
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman lähetekeskustelussa - edustaja Aki Linden6.5.2026 14:34:22 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoro julkisen talouden suunnitelman lähetekeskustelussa. Edustaja Aki Linden. Muutoksen puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Helena Marttila: Lohjan synnytysosaston avaaminen vaatii rahoituspäätöksiä, pelkkä selvitys ei riitä6.5.2026 13:39:59 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila muistuttaa, että Lohjan synnytysosaston mahdollinen uudelleenavaaminen ei ratkea yksittäisillä poliittisilla ulostuloilla tai selvityksillä.
SDP:n Juha Viitala: Merimiesten terveystarkastuksia uudistettava alan työvoiman turvaamiseksi6.5.2026 10:30:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja eduskunnan Meriryhmän puheenjohtaja Juha Viitala vaatii merellä työskentelevien terveysvaatimusten ja tarkastusprosessien uudistamista, jotta suomalaiset merenkulkijat eivät joudu kohtuuttomaan asemaan ja työvoimapula pahene. Viitala on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle ja edellyttää toimia tarkastuslinjausten yhtenäistämiseksi sekä poikkeuslupien käsittelyn nopeuttamiseksi.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus epäonnistunut kuntapolitiikassa – perheiden ja koulutuksen tilanne heikkenee6.5.2026 09:42:24 EEST | Tiedote
Hallituksen julkisen talouden suunnitelma 2027–2030 alleviivaa sen, että hallitus ei ole onnistunut toteuttamaan kuntien kaipaamaa valtionosuusuudistusta. Kuntien toimintamenot kasvavat ja rahoitus jää riittämättömäksi samaan aikaan, kun niillä on keskeinen vastuu muun muassa perheiden palveluista, varhaiskasvatuksesta, koulutuksesta ja työllisyys- ja elinkeinopalveluista, toteaa Hanna Laine-Nousimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme