Kansanedustaja Kim Berg: Budjettiriihen panostukset koulutukseen jatkavat lasten ja nuorten tukemista
1.9.2022 13:24:24 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– SDP:lle oli erittäin tärkeää tämän hallituskauden alkaessa, että koulutusleikkauksille tulee nyt loppu. Olemme pitäneet lupauksemme, jonka myös tämän budjettiriihen päätökset osoittavat, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen, Kim Berg kertoo.
Pysyvän 8 miljoonan euron rahoituksen avulla vakiinnutetaan myös koulupoissaolojen ehkäisyyn kehitetty sitouttavan kouluyhteisötyön malli. Myös ukrainalaisten lasten varhaiskasvatusta ja perusopetukseen valmistavaa opetusta tuetaan budjettiriihen panostuksilla.
– Sitouttavan kouluyhteisötyön mallilla pystytään kohdistamaan tukea niille oppilaille, joilla säännöllisessä koulunkäynnissä on syystä tai toisesta haasteita. Koulutusjärjestelmän avulla voidaan muun muassa auttaa vahvistamaan turvallisuuden tunnetta ja pysyvyyttä, joten pidän myös ukrainalaisten lasten saamaa tukea erittäin tärkeinä, Berg jatkaa.
10 miljoonan euron TKI-lisäpanostus vuodelle 2023 kohdistetaan itäisen Suomen korkeakoulujen aloituspaikkoihin ja kansainvälisten opiskelijoiden saamiseen sekä tutkimusinfrastruktuurin vahvistamiseen.
– TKI-lisäpanostusten kohdistaminen alueille, joille yhteyksien katkaiseminen aggressiivista hyökkäyssotaa käyvään Venäjään tuottaa eniten epävarmuutta, kertoo oikeudenmukaisesta politiikasta, Berg sanoo.
Berg toteaa vielä lopuksi, että Suomen osaaminen rakentuu vahvan koulutuksen varaan.
– Koulutuksen tasa-arvoisuus, laadukkuus ja maksuttomuus ovat elementtejä, joilla onnistumme myös tulevaisuudessa. Olemme olleet oikealla tiellä koko hallituskauden ajan vaikeista ajoista huolimatta ja tulemme jatkamaan samalla tavalla, Berg lupaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen työllisyystoimet ovat näpertelyä tilanteessa, jossa työttömyys kasvaa koko ajan23.4.2026 12:47:58 EEST | Tiedote
Kehysriihi ei vastaa heikkenevän työllisyyden haasteeseen, arvioi kansanedustaja Lauri Lyly (sd.). Lylyn mukaan hallituksen työllisyystoimet jäävät riittämättömiksi tilanteessa, jossa nuoriso- ja pitkäaikaistyöttömyys jatkaa kasvuaan.
SDP:n kansanedustaja, puolueen 1. vpj Nasima Razmyar kritisoi Orpon hallituksen kehysriihen päätöksiä: Liian vähän, liian myöhään – lasku jää tuleville sukupolville23.4.2026 11:55:28 EEST | Tiedote
Juuri päättynyt hallituksen kehysriihi osoitti konkreettisesti, miten monella tavalla Orpon hallitus on epäonnistunut talouspolitiikassaan. Suomen talouskasvu on ollut surkeaa, eikä hallitus ole kyennyt vastaamaan ajoissa rakennusalan ahdinkoon tai talouden tilanteeseen. Hallitus on koko kautensa ajan tehnyt aivan liian vähän ja liian myöhään, sanoo Razmyar.
SDP:n Niina Malm: Hallituksen talouspolitiikan mahalasku sinetöitiin kehysriihessä23.4.2026 11:32:28 EEST | Tiedote
Hallituksen viimeinen kehysriihi osoittaa lopullisesti, että hallitus ei ole onnistunut talous- eikä työllisyystavoitteissaan, arvioi SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm.
Kvarnström (SDP): Regeringens envishet drabbar social- och hälsovården23.4.2026 11:16:39 EEST | Pressmeddelande
Regeringen Orpo-Purras ramria är över och riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) från Raseborg ser resultatet som väntat, men beklagligt. Han anser att regeringen borde ha inhiberat nedskärningar i social- och hälsovården istället för att nu göra nya sådana.
SDP:n Johan Kvarnström: Hallituksen itsepäisyys iskee sosiaali- ja terveydenhuoltoon23.4.2026 11:16:39 EEST | Tiedote
Orpon–Purran hallituksen kehysriihi on ohi ja kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) Raaseporista pitää lopputulosta odotettuna mutta valitettavana. Hänen mukaansa hallituksen olisi pitänyt perua sosiaali- ja terveydenhuollon leikkaukset sen sijaan, että nyt tehdään uusia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
