Kansanedustaja Kim Berg: Budjettiriihen panostukset koulutukseen jatkavat lasten ja nuorten tukemista
1.9.2022 13:24:24 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– SDP:lle oli erittäin tärkeää tämän hallituskauden alkaessa, että koulutusleikkauksille tulee nyt loppu. Olemme pitäneet lupauksemme, jonka myös tämän budjettiriihen päätökset osoittavat, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen, Kim Berg kertoo.
Pysyvän 8 miljoonan euron rahoituksen avulla vakiinnutetaan myös koulupoissaolojen ehkäisyyn kehitetty sitouttavan kouluyhteisötyön malli. Myös ukrainalaisten lasten varhaiskasvatusta ja perusopetukseen valmistavaa opetusta tuetaan budjettiriihen panostuksilla.
– Sitouttavan kouluyhteisötyön mallilla pystytään kohdistamaan tukea niille oppilaille, joilla säännöllisessä koulunkäynnissä on syystä tai toisesta haasteita. Koulutusjärjestelmän avulla voidaan muun muassa auttaa vahvistamaan turvallisuuden tunnetta ja pysyvyyttä, joten pidän myös ukrainalaisten lasten saamaa tukea erittäin tärkeinä, Berg jatkaa.
10 miljoonan euron TKI-lisäpanostus vuodelle 2023 kohdistetaan itäisen Suomen korkeakoulujen aloituspaikkoihin ja kansainvälisten opiskelijoiden saamiseen sekä tutkimusinfrastruktuurin vahvistamiseen.
– TKI-lisäpanostusten kohdistaminen alueille, joille yhteyksien katkaiseminen aggressiivista hyökkäyssotaa käyvään Venäjään tuottaa eniten epävarmuutta, kertoo oikeudenmukaisesta politiikasta, Berg sanoo.
Berg toteaa vielä lopuksi, että Suomen osaaminen rakentuu vahvan koulutuksen varaan.
– Koulutuksen tasa-arvoisuus, laadukkuus ja maksuttomuus ovat elementtejä, joilla onnistumme myös tulevaisuudessa. Olemme olleet oikealla tiellä koko hallituskauden ajan vaikeista ajoista huolimatta ja tulemme jatkamaan samalla tavalla, Berg lupaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma:Hallitus syventää HUS:in hoitojonokriisiä – hoitojonot eivät lyhene leikkaamalla6.7.2026 12:42:53 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi viikonloppuna, ettei HUS saanut kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitojonoja lain edellyttämälle tasolle määräaikaan mennessä miljoonaluokan uhkasakosta huolimatta. SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan tilanne on vakava, mutta hallituksen ratkaisut tekevät siitä entistä vaikeamman.
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa avaa Kangasalan kulttuuriviikon6.7.2026 12:40:27 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) pitää Kangasalan kulttuuriviikon avajaispuheen maanantaina 6. heinäkuuta klo 17.00 Kangasalan pääkirjastolla järjestettävän kirjallisuusillan yhteydessä. Avajaispuheessaan hän nostaa esiin kulttuurin merkityksen ihmisten hyvinvoinnille, yhteisöllisyydelle ja elinvoimaiselle paikallisyhteisölle.
SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote
Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.
SDP:n Eskelinen: Garden Helsinki -kohussa suurimman iskun ottaa jälleen kerran suomalaisten luottamus2.7.2026 14:26:13 EEST | Tiedote
Epäselvyydet Garden Helsinki -hankkeen valtionrahoituksen ympärillä eivät ole ainakaan vahvistanut suomalaisten luottamusta poliittiseen päätöksentekoon ja sen avoimuuteen.
SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
