Kansanedustaja Salonen: Lisää opettajia ammatilliseen koulutukseen
18.6.2019 13:08:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- 20 miljoonan lisäys ammatillisen koulutuksen opettajien palkkaamiseen on oikea tulevaisuusteko. Valitettavasti viime hallituskaudella voimaantulleessa ammatillisia oppilaitoksia koskevassa uudistuksessa koulutukseen kohdistuvat säästöt näkyivät opiskelijoille opetustuntien selvänä vähenemisenä. Olen itse nuorena opiskelijana pyytänyt koulun rehtorilta opetusta koulussa haahuilun sijaan, ja siksi tiedän, että jos nuori itse alkaa pitää opetuksen määrää liian alhaisena, se on aina hälyttävä merkki opetuksen tilasta. On ollut erittäin surullista saada yhteydenottoja nuorilta, heidän vanhemmiltaan ja opettajiltaan riittävän opetuksen puutteesta. On väärin jättää ammatillisessa koulutuksessa opiskelevat pärjäämään omillaan, kun niin moni heistä kaipaisi vielä vahvasti aikuisen ja auktoriteetin tukea, Kristiina Salonen sanoo.
Huhtikuussa OAJ:n julkaisema kyselytutkimus paljasti, että 54 % kyselyyn vastanneista ammatillisen koulutuksen opettajista kertoi opetuksen vähentyneen oppilaitoksissa. 60 prosenttia opettajista taas kertoi, etteivät he pysty riittävän usein käymään työpaikalla ohjaamassa opiskelijaa ja alle puolella opettajista oli riittävästi tilaisuuksia keskustella työpaikkaohjaajien kanssa. Salonen pitää opettajien antamia vastauksia vakavana viestinä.
- Opiskelijat tarvitsevat harjoittelussakin ohjausta ja neuvoja myös omalta opettajaltaan. Kaikissa ammateissa ei ole helppoa mennä ilman osaamista harjoittelemaan. Esimerkiksi yksinyrittäjänä toimivan parturi-kampaajan on vaikeaa ottaa harjoitteluun opiskelijaa, jolla ei ole alan perustaitoja valmiiksi opetettuna. Kouluissa on harjoituspäitä ja aikaa opetella leikkausta, muttei asiakkaista kilpailevassa kampaamossa. Työpaikalla oppimisen lisäämisen idea sinällään kuulostaa hyvältä, mutta jos toteutus tarkoittaa usein jo ylityöllistettyjen ammattilaisten muuntautumista opettajaksi yhä piteneviksi jaksoiksi, tilanne ei varmasti hyödytä opiskelijaa eikä yritystä. Miten voimme odottaa, että nuorilla on silloin valmiudet siirtyä työelämään? Ja me tarvitsemme huippuammattilaisia myös ammattikoulusta, jotta voimme vastata yritysten tarpeisiin ja kasvattaa työllisyyttä myös Satakunnassa, Salonen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Kristiina Salonen
Puh:050 512 0010Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Maaseutu ei tarvitse kauniita juhlapuheita vaan konkretiaa11.3.2026 15:06:31 EET | Tiedote
Maaseutualueilla 15–64-vuotiaiden määrä vähenee tulevan vuosikymmenen aikana 20 prosentilla nykytilanteesta, mikäli vallitseva kehitys jatkuu. Tällä on vaikutusta kansalliseen huoltovarmuuteen ja etenkin alkutuotannosta juontaviin moniin arvoketjuihin, toteaa SDP:n ryhmäpuheen maaseutupoliittisen selonteon lähetekeskustelussa pitänyt Piritta Rantanen.
SDP:n ryhmäpuhe maaseutupoliittisen selonteon lähetekeskustelussa 11.3.202611.3.2026 15:01:52 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuheenvuoro valtioneuvoston maaseutupoliittisen selonteon lähetekeskustelussa 11.3.2026. Puhujana maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Kansanedustaja Viitala: Satakunnan meri- ja elintarviketeollisuuden menestys palvelee koko maan huoltovarmuutta11.3.2026 14:23:47 EET | Tiedote
Raumalainen kansanedustaja ja eduskunnan meriryhmän puheenjohtaja Juha Viitala korostaa Satakunnan meri- ja elintarviketeollisuuden merkitystä koko maan huoltovarmuudelle. Rauman telakalla valmistettavat korvetit ja maakunnan vahva ruokaketju ovat esimerkkejä siitä, miten Satakunta tuottaa turvallisuutta, työtä ja elinvoimaa koko Suomelle. Viitala keskusteli tänään (11.3.) Rauman kaupungin järjestämässä tilaisuudessa eduskunnan Pikkuparlamentin Kansalaisinfossa Meriteollisuus ry:n hallituksen puheenjohtajan Mika Niemisen kanssa meriteollisuuden merkityksestä Suomelle.
SDP:n Eskelinen ja Suhonen: Itä-Suomen elinvoiman vahvistamista ei saa unohtaa11.3.2026 13:48:15 EET | Tiedote
– Itä-Suomeen tarvitaan nyt pikaisesti pito- ja vetovoimaa vahvistavia toimia, joilla varmistetaan yritysten toimintamahdollisuudet sekä tarjotaan myös opiskelunsa päättäville nuorille mahdollisuus jäädä kotiseudulleen asumaan ja työskentelemään, toteavat itäsuomalaiset kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Timo Suhonen (sd.).
SDP:n Werning: Nuorten toivottomuus on sisäisen turvallisuuden kysymys11.3.2026 11:01:31 EET | Tiedote
Toivottomuus ajatellaan helposti vain tunteeksi, mutta unohdetaan sen olevan myös turvallisuuskysymys. Nuorisorikollisuudesta puhuttaessa keskustelu on viime vuosina keskittynyt rangaistuksiin. Yhtä tärkeää olisi kuitenkin tarkastella rikollisuuden juurisyitä. SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Paula Werning muistuttaa, että sisäisessä turvallisuudessa ei ole kyse pelkästään tämän hetken ongelmien ratkaisemisesta, vaan myös tulevien ongelmien ehkäisemisestä – erityisesti nuorten kohdalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

