Kansanedustaja Timo Suhonen: Reippautta kohti kehitysvammaisten työsuhteita
13.5.2023 08:30:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Timo Suhonen (sd) lähettää terveisiä Säätytalon hallitusneuvottelijoille vammaisten työelämäosallisuuteen liittten. Kehitysvammaliitto on nostanut esiin epäkohdan ja hitauden, miten kehitysvammaisten kohtelua työelämässä on edistetty.
– Kariutunut vammaisten työelämäosallisuutta koskeva laki tarvittaisiin, jotta työpaikoilla saataisiin aikaiseksi ketterä muutos. Työtä teetetään edelleen seitsemän euron päiväpalkalla. Avotyöntekijä tekee normaalia työtä työpaikalla ilman, että saa työstään palkkaa, tarkemmin sanottuna työosuusrahaa, kertoo Suhonen.
– Tuntuu, että tavoitteen henkeä ei ole sisäistetty, sillä enemmän kuin 2000 kehitysvammaista tekee tätä avotyötä. Myöskään työn muuttamista määräaikaiseksi harjoitteluksi kohti normaalia palkkatyötä ja siten työsuhdetta, ei ole edetty toivotusti. On helppo yhtyä Kehitysvammaliiton kantaan, jonka tavoitteena on, että avotyösopimuksia ei enää tehtäisi. Asiaan on saatava ripeyttä! Oikeus työhön on perusoikeus – vammaiset ovat myös sen suojassa, painottaa Suhonen.
– Pääministeri Marinin hallituksen työministeri Tuula Haataisen läpi ajaman Työkanava Oy:n perustaminen on oikea askel, joka lisää vammaisten työn tekemisen mahdollisuuksia. Nyt on korkea aika on myös edetä sanoista tekoihin jo työtä tekevien vammaisten työsuhteistamiseksi - vain näin voidaan saavuttaa pohjoismainen työllisyysaste. Tehty on saatava näkyväksi, pois historiankin rasittamasta avotyöstä.
– Myös eläkkeen ja työn teon yhteensovittamisessa näyttää olevan edelleen vaikeuksia. Kysymys on nyt Säätytalon hallitusneuvotteluissakin usein mainitun periaatteen toteuttamisesta: työn teon on aina oltava kannattavaa – olipa kyse kokoaikaisesta tai osa-aikatyöstä, vaatii Suhonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Kun järjestöltä leikataan, apu katoaa ihmisen arjesta5.6.2026 09:44:58 EEST | Tiedote
SOSTEn tuore Järjestöbarometri 2026 kertoo karua viestiä: samaan aikaan kun järjestöjen merkitys kasvaa, niiden toimintaa heikennetään jatkuvilla rahoitusleikkauksilla.
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituspuolueet ”parantavat” sote-palveluita leikkaamalla ennätysmäärän sote-rahoituksesta5.6.2026 09:29:43 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueet ovat odottaneet koko hallituskauden ajan, että rahoituslakia muutettaisi siten, että hyvinvointialueet voisivat pärjätä paremmin siten, että rahat riittäisivät jatkossa sote-palveluiden turvaamiseen. Hallitus ei kuitenkaan paranna rahoitustilannetta, vaan jatkaa leikkaamista jo kolmatta kertaa ja tällä kertaa leikkauspöydällä on ennätysmäärä euroja. Valiokunnassa oppositio esitti näistä isoista rahoituslain säästöistä luopumista, mutta hävisi äänestykset. Käsittelyn päätteeksi oppositio esitti esitetyn rahoituslain hylkäämistä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuksen puoluekokouksesta paljastuu kokoomuksen suunnitelma poistaa sunnuntailisät5.6.2026 09:09:00 EEST | Tiedote
Palkansaajien ylityö- ja sunnuntailisien poistosta on käyty kuluneen viikon aikana tiukkaa väittelyä, kun Elinkeinoelämän keskusliitto EK julkisti omat seuraavan vaalikauden tavoitteensa, jossa tavoitellaan sunnuntailisien poistoa.
SDP:n Seppo Eskelinen: Aikooko hallitus lykätä Digiradan toteutusta?5.6.2026 08:35:00 EEST | Tiedote
Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.) epäilee hallituksen aikovan lykätä Digiratana tunnetun uudistuksen toteutusta. – Joulukuussa 2025 valtioneuvoston 12-vuotisessa liikennejärjestelmäsuunnitelmassa oli vielä näkyvissä rahoitus Digiradan toteutusvaiheen rahoitukseen, mutta rahoitusta ei löydy enää nyt käsittelyssä olevasta julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2027–2030, Eskelinen toteaa.
SDP:n Eloranta: Digitoitu kulttuuriperintö pitää saada kansalaisten ulottuville4.6.2026 12:25:50 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen kulttuuriperinnön digitaalisen saavutettavuuden parantamisesta ja siihen liittyvistä taiteilijoille maksettavista korvauksista. Eloranta pitää järjettömänä tilannetta jossa suurin osa museoiden digitoiduista kokoelmista on kansalaisilta piilossa rahan puutteen takia. Hänen mukaansa kulttuuriperinnön saavutettavuutta tulee parantaa saattamalla museoiden digitoimia teoksia laajemmin kansalaisten saataville. Eloranta korostaa, että tässä on otettava huomioon myös taiteilijoiden tekijänoikeudet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
