Kansanedustaja Tuula Väätäinen: Hallitukselta tulossa mittava tukipaketti kunnille ja sairaanhoitopiireille
4.6.2020 16:58:44 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus tukee kuntien taloutta mittavalla tukipaketilla osana vuoden 2020 neljättä lisätalousarvioesitystä. Tukipaketilla pyritään turvaamaan peruspalvelujen järjestämisen edellytykset kunnissa ja helpottaa kuntien taloudellisia haasteita. Kunnat saavat tänä vuonna tavallista suuremman osan yhteisöveron tuotoista. Kuntien osuus olisi poikkeuksellisesti 42,13 prosenttia tuotoista, kun se on normaalisti 32,13 prosenttia.
Kuntien ja sairaanhoitopiirien tukemisen kokonaisuus lisätalousarvioesityksessä on yhteensä noin 1,4 miljardia. Peruspalvelujen järjestämiseen tulee yhteensä yli 770 miljoonan lisäys. Tuesta 112 miljoonaa kohdistetaan lasten, nuorten ja perheiden tukemiseen. 60 miljoonaa vanhuspalveluiden toimivuuden varmistamiseen. 50 miljoonaa harkinnanvaraisten valtionosuuksien korotukseen, ja yhteensä 550 miljoonaa kaikille kunnille jaettavaksi osin asukaskohtaisesti tasasuuruisesti ja osin vuoden 2020 kunnallisveron jako-osuuksien suhteessa.
- Kuntien taloudellisten tilanteiden erot ovat Suomessa suuria ja kuntien tilanteet vaihtelevat. Koronakriisin vaikutukset ovat iskeneet kuntiin eri tavoin. Kuntien verotulot, myynti- ja maksutulot ovat laskeneet ja samalla sosiaali- ja terveydenhuollon menot ovat kasvaneet rajusti. Hallituksen tukipaketti pyrkii vastaamaan eri kuntien taloudellisiin ongelmiin ja haasteisiin monipuolisesti. Valtio paikkaa koronaviruksen kunnille aiheuttamia taloudellisia menetyksiä. Tarkoituksena on turvata peruspalvelujen järjestämisen edellytykset ja helpottaa talouden haasteita ja tukea talouskasvua, kertoo Väätäinen.
Lisätalousarvioesitykseen sisältyy 200 miljoonan tuki sairaanhoitopiireille. Avustuksella korvataan koronapotilaiden hoidosta ja pandemiaan varautumisesta aiheutuneita kustannuksia sekä sairaanhoitopiirien mahdollisia talouden alijäämiä.
- Suomen julkinen terveydenhuolto on selviytynyt hyvin koronaviruksen hoidosta. Taloudellinen isku on kuitenkin ollut erittäin suuri. Taloudellista tukea tarvitaan nyt poikkeusoloissa, jotta sairaanhoitopiirien toimintakyky pystytään säilyttämään nykyisellä tasollaan, sanoo Väätäinen.
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kaarisalo: On entistä epäselvempää onko hallitus yhä sitoutunut yhdenvertaisuustiedonantoon27.9.2026 17:09:22 EEST | Tiedote
Pääministerin haastattelutunti antoi uutta tietoa siitä, miten pääministeri Orpo on hoitanut hallituksensa viimeisintä rasismikohua. Vieläkään ei ole käynyt selväksi, koituiko edustaja Mauri Peltokankaan rasistisista puheista pääministerin edellyttämiä sanktioita. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo muistuttaa, että pääministeri Orpo on itse tehnyt yhdenvertaisuustiedonannon noudattamisesta hallituskysymyksen.
SDP:n Tuppurainen pääministeri Orpolle: Älkää jakako virheellistä tietoa27.9.2026 15:39:50 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen pitää valitettavana, että pääministeri Petteri Orpon toisti pääministerin haastattelutunnilla kokoomuksen virheellistä väitettä koskien SDP:n suhtautumista puolustushankintoihin. Tuppurainen painottaa, että SDP pitää Daavidin linkoa perusteltuna hankintana.
SDP esittää koko hallitukselle epäluottamusta poukkoilevan Lähi-idän politiikan vuoksi27.9.2026 13:01:10 EEST | Tiedote
SDP:n ulkoasiainvaliokunnan jäsenten Antti Lindtmanin, Tytti Tuppuraisen sekä valiokunnan puheenjohtaja Johannes Koskisen mukaan hallituksen sisäiset linjaerot ja epäjohdonmukaisuus Lähi-idän politiikassa luovat epätietoisuutta Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Siksi SDP esittää koko hallitukselle epäluottamusta.
SDP:n Eskelinen: Perussuomalaisten vastuunpakoilu bensapuheista syö tilaa ihmisten aidolta hädältä26.9.2026 15:00:35 EEST | Tiedote
Moni suomalainen uskoi, että kun perussuomalaiset pääsevät hallitukseen, bensan hinta laskee roimasti. Taustalla lienee se, että oppositiossa ollessaan perussuomalaiset tekivät bensasta välikysymyksen. Hallitus haluttiin kaataa, kun bensalitran hinta oli alle kaksi euroa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Irtaantuuko vihreät ensimmäisenä puolueena yhdessä laadituista kotoutumisen tavoitteista?26.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote
SDP:n kesäkokouksessa julkistama nuorten turvallisen arjen toimenpidepaketti velvoittaa vanhempia ja samalla turvaa maahanmuuttajataustaisten lasten oikeutta hyvään kielitaitoon. Se myös esittää lisäpanostuksia kouluille, joissa on paljon vieraskielisiä lapsia. SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma pitää outona, että vihreissä näitä linjauksia moititaan. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kritisoi SDP:n linjauksia tänään puoluevaltuuston kokouksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
