Kansanedustaja Tuula Väätäinen: SDP:n johtama hallitus on päättäväisesti toteuttanut hallitusohjelmaa
4.7.2022 14:53:08 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Hallituskauden alkutaipaleella hallitus toteutti sosiaali- ja terveyspalvelujen asiakasmaksulain uudistuksen. Uudistus oli iso askel oikeaan suuntaan perusterveydenhuollon uudistamisessa, jolla lisättiin terveyden tasa-arvoa vähentämällä pienituloisimpien terveydenhuollon asiakkaiden maksurasitusta ja ennaltaehkäistiin maksujen päätymistä ulosottoon. Perusterveydenhuollon maksut eivät saa vaarantaa kenenkään toimeentuloa Suomessa, kaikilla kuuluu olla varaa sairastaa, sanoo Väätäinen.
- Lisäksi hallitus on toteuttanut muita merkittäviä lakiuudistuksen kuten perhevapaauudistuksen, joka on ollut harppaus kohti nykyaikaista perhekäsitystä, jossa hoitovastuu ja perhevapaat jakautuvat tasaisesti vanhempien kesken. Hallitus on myös toteuttanut oppivelvollisuuden uudistuksen, jossa oppivelvollisuus laajennettiin käsittämään koko toisen asteen koulutuksen. Näin jokainen nuori Suomessa suorittaa vähintään toisen asteen tutkinnon. Peruskoulun suorittaminen ei ole enää pitkään ollut työllistymisen ja menestymisen tae. On Suomen edun mukaista, että jokaisella nuorella on mahdollisuus hankkia riittävät taidot, joilla pärjätä ja menestyä omassa elämässä, kertoo Väätäinen.
Hallitus on toteuttanut muita merkittäviä lakiuudistuksia kuten sote-uudistuksen ja seitsemän päivän hoitotakuun. Kuluneen viime kevään aikana hallitus on myös jatkanut vanhuspalveluiden uudistamista, korottanut pienempiä eläkkeitä ja alentanut polttoaineen jakeluvelvoitetta, toteuttanut seksuaalirikoslainsäädännön uudistuksen sekä aloittanut lastensuojelun lainsäädännön kokonaisvaltaisen uudistustyön.
- Hallituksen merkittävä kärkihake sote-uudistus valmistui SDP:n johdolla. Tärkeä ja historiallisesti merkittävää uudistusta on yritetty saada valmiiksi yli 10 vuotta eri hallituskokoonpanojen voimin. Tämä hallitus kuitenkin onnistui siinä missä aikaisemmat hallitukset eivät. Suomeen saatiin vihdoin sote-uudistus, joka vahvistaa julkista terveydenhuoltoa ja turvaa tasa-arvoiset sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut asuinpaikasta ja lompakon paksuudesta riippumatta. Hallitus on lisännyt suomalaisten yhdenvertaisuutta myös toteuttamalla seitsemän päivän hoitotakuun, jotta perusterveydenhuollon palvelut olisivat saatavilla kaikille kohtuullisen ajan sisällä, korostaa Väätäinen.
- Kuluneen viime kevään aikana hallitus on tehnyt monia toimia suomalaisten hyvinvoinnin, toimeentulon ja sosiaalisen oikeudenmukaisuuden parantamiseksi. Hallitus on jatkanut vanhuspalvelujen uudistamista toteuttamalla vanhuspalveluiden uudistuksen toisen vaiheen, joka on jatkoa iäkkäiden ihmisten palveluja koskevan lakiuudistuksen ensimmäiselle vaiheelle, jossa säädettiin muun muassa ympärivuorokautisen hoidon henkilöstömitoituksesta. Vanhuspalveluja uudistamalla mahdollistetaan ikääntyneen asuminen kodissaan mahdollisimman pitkään ja turvallisesti sekä riittävän avun saanti ja myös kotihoidon työn helpottaminen. Lisäksi hallitus on tehnyt pienempien eläkkeiden korotuksen, alentanut polttoaineen jakeluvelvoitetta, joka tukee suomalaisten työssäkäyntiä ja mahdollisuuksia liikkua vapaa-ajalla, listaa Väätäinen.
- Lastensuojelun lainsäädännön kokonaisuudistuksen valmistelun aloittaminen osoittaa SDP:n johtaman hallituksen sitoutumisen lapsiperheiden tukemiseen. Lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden henkilöstömitoituksesta on hallituskaudella jo säädetty laki. Lastensuojelu on kuitenkin kokonaisvaltaisen uudistuksen tarpeessa, jotta jokaisen lapsen oikeus turvalliseen lapsuuteen ja yhdenvertaiseen kehitykseen pystytään turvaamaan. Nykyinen lastensuojelulaki on vanhentunut ja kokonaisvaltaiselle uudistukselle, jossa lasten etu asetetaan ensisijalle, on tarvetta. Lisäksi hallitus on saattanut toteen merkittävän ja erittäin tarpeellisen seksuaalirikoslainsäädännön kokonaisuudistuksen, jolla parannetaan uhrin asemaa ja kovennetaan lapsiin kohdistuvien rikosten rangaistuksia. Hallitus on hyvin poikkeuksellisissa olosuhteissa ja vaikeiden haasteiden keskellä edistänyt suomalaisten hyvinvointia, toimeentuloa ja sosiaalista oikeudenmukaisuutta. Tätä tärkeää työtä hallitus tulee jatkamaan hallituskauden loppuun asti, päättää Väätäinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallitus seisoo tumput suorina työperäisen hyväksikäytön edessä14.10.2026 15:49:29 EEST | Tiedote
– Jälleen yksi tapaus, jossa paljastuu työntekijöiden hyväksikäyttöä, tällä kertaa Senaatti-kiinteistöjen työmaalla. On kestämätöntä, ettei hallitus ole vieläkään ryhtynyt toimenpiteisiin, toteaa SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma ja peräänkuuluttaa hallitukselta toimia, joilla väärin toimineet yritykset saadaan paremmin vastuuseen.
SDP:n Helena Marttila: HUSissa perutaan jo leikkauksia laskujen pelossa – kriittinen raja tullut vastaan14.10.2026 15:32:22 EEST | Tiedote
HUSin sairaaloissa joudutaan jo tilanteisiin, joissa potilaat peruuttavat leikkauksia ja muita hoitoja, koska eivät pysty maksamaan jatkuvasti nousseita asiakasmaksuja (HS 14.10.). Samaan aikaan hallitus esittää asiakasmaksuihin jälleen uusia korotuksia ensi vuodelle. Kansanedustaja Helena Marttilan (sd.) mukaan kriittinen raja on ylitetty ja uudet korotukset tulee perua.
SDP:n Skinnari: Kuljetusalan kriisiin on ratkaisuja, jos on tahtoa – määräaikainen tuki käyttöön nopeasti14.10.2026 12:04:04 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari (sd.) esittää, että hallitus ottaa nopeasti käyttöön kolmen kuukauden määräaikaisen kuljetuskustannustuen. Tuki kohdistettaisiin erityisesti pienille ja keskisuurille kuljetusyrityksille, joiden kannattavuus ja toiminnan jatkuvuus ovat uhattuina polttoaineiden hinnannousun vuoksi.
SDP:n Suhonen: Suomea jaetaan nyt kahtia – ja oikein virkapohjalta!14.10.2026 10:49:23 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ei sulata LVM:n virkakunnan ulostuloa maakuntalentojen lakkauttamiseksi. – Nyt on Suomen virallinen kahtiajako lausuttu sitten oikein virkamiesten suilla. Kädet on nostettu pystyyn ja keinoksi valittu maakuntalentojen lakkauttaminen. Eikö koko maan elinvoiman ja saavutettavuuden ylläpito olekaan enää arvo, josta pidetään kiinni, kysyy Suhonen.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Tikkakosken lentokentän todellinen tarve on arvioitava ensin ja huomioitava vakavasti14.10.2026 10:40:06 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) arvostelee liikenne- ja viestintäministeriön virkakunnan puheenvuoroa hätiköinnistä selvitysten ollen vielä kesken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
