SDP EDUSKUNTA

Kansanedustaja Tuula Väätäinen: Sosiaali- ja terveysjärjestöjen toimintaedellytykset täytyy turvata

19.8.2020 14:29:06 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Valtiovarainministeriön budjettiesityksessä esitetään 127 miljoonaan euron kokoista leikkausta sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Toteutuessaan leikkaus vaikeuttaisi merkittävällä tavalla järjestöjen toimintaa, joiden tehtävänkuva tähtää terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin edistämiseen Suomessa. SDP:n kansanedustaja Tuula Väätäinen on erittäin huolissaan sosiaali- ja terveysjärjestöjen toimintaedellytysten säilymisestä.

- Rahapelitoiminnan tuotoista koostuvien avustusten suurimääräinen leikkaaminen tarkoittaisi pahimmillaan sosiaali- ja terveydenhuollon sektorilla toimivien järjestöjen toiminnan alasajoa tai vähintäänkin toimintojen merkittävää supistamista, kertoo Väätäinen.

- Suomi on onnistunut koronapandemian hoidossa hyvin ja tässä tilanteessa olemme pitkälti myös sosiaali- ja terveysjärjestöjen keväällä tekemän ansiokkaan työn takia. Terveydenhuollon kentällä toimivat järjestöt ovat avainasemassa juuri kaikkein heikoimmassa asemassa olevien ihmisten auttamisessa. Näiden ihmisten elämää ei saa yhtään enempää vaikeuttaa. Koronan toinen aalto on iskemässä Suomeen. Tällaisena aikana emme voi vetää mattoa sosiaali- ja terveysjärjestöjen jalkojen alta. Julkinen sektori Suomessa tarvitsee tuekseen vahvan järjestökentän ja vahvan kolmannen sektorin, sanoo Väätäinen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote

Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus kasvattaa eriarvoisuutta – pienituloisten rahat eivät riitä arkeen24.10.2026 10:42:00 EEST | Tiedote

Pienituloisimpien ostovoima heikkenee samalla, kun hyvätuloisimpien ostovoima kasvaa. Laboren arvion mukaan ero ostovoiman kehityksessä on vuosina 2023–2026 yli 16 prosenttiyksikköä. Kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) vaatii hallitusta arvioimaan politiikkaansa myös niiden suomalaisten näkökulmasta, joiden rahat eivät tahdo riittää arjen välttämättömiin menoihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye