SDP EDUSKUNTA

Kansanedustaja Tuula Väätäinen: Ympärivuorokautisen päivystyksen poikkeusluvan myöntäminen Iisalmelle ja Varkaudelle oikea ratkaisu

Jaa

Perusterveydenhuollon ympärivuorokautinen päivystys jatkuu Iisalmessa ja Varkaudessa. Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt poikkeusluvat perusterveydenhuollon päivystykseen Ylä-Savon SOTE kuntayhtymälle sekä Varkauden kaupungille. Poikkeusluvat ovat voimassa vuoden 2022 loppuun saakka. Poikkeusluvat myönnetään määräaikaisina, koska sote-uudistuksessa vastuu palvelujen järjestämisestä siirtyy kunnilta suuremmille itsehallinnollisille alueille.

"Olen iloinen, että sosiaali- ja terveysministeriö on tunnistanut Iisalmen ja Varkauden perusterveydenhuollon tilan. Poikkeusluvan myöntäminen on oikea ratkaisu terveydenhuollon päivystyspalvelujen ylläpitämisen kannalta", sanoo Väätäinen.

"Pitkät välimatkat päivystyspisteiden välillä Savo-Karjalassa tarkoittavat, että välttämättömiä terveydenhuollon palveluja ei voida turvata pelkästään ensihoidon avulla. Päivystäville terveydenhuollonyksiköille on taattava riittävät voimavarat ja osaaminen, jotta hoidon laatu ja potilasturvallisuus toteutuvat", kertoo Väätäinen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuppurainen: Orpon oikeistohallitus on epäonnistunut hoitamaan taloutta – tulostaulu on armoton13.9.2025 12:54:06 EEST | Tiedote

Pääministeri Orpo puhui tänään Ylen ykkösaamussa kuinka Suomea ei voi rakentaa velalla. Kuitenkin hänen johtamansa oikeistohallitus ottaa kuluvana vuonna peräti 13 miljardia uutta velkaa ja jättää vaalikauden perinnöksi kaikkien aikojen velkasaldon. Tavallisia suomalaisia kurittaa ennätyksellinen työttömyys, eikä miljardien veronkevennyksistä jää keskituloiselle palkansaajille ja yrittäjille juuri mitään käteen. SD-eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen näkee, että hallitus on pettänyt niin suomalaiset kuin omat tavoitteensa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye