Kansanedustajat al-Taee ja Heinäluoma: Ydinvoimaloiden häiriötilanteista viestimistä on petrattava
10.3.2021 09:00:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Olkiluodon ydinvoimalassa tapahtui joulukuussa 2020 häiriötilanne, josta selvittiin säikähdyksellä. Turvallisuusjärjestelmät toimivat tilanteessa kuten piti, mutta asukkaat lähialueilla ja laajemmin Suomessa kokivat jälkeenpäin teetetyn kyselyn mukaan, että viesti tilanteesta ei tavoittanut heitä hyvin.
- Tähän epäkohtaan on syytä puuttua. Oikea-aikaisen tiedotuksen tulee olla avainasemassa vastaavissa ydinvoimaloita koskevissa häiriötilanteissa. Tässä yhteydessä on hyvä huomata, että tiedeyhteisö on pitänyt ydinvoimaa mahdollisena osana ilmastonmuutoksen torjuntatalkoita. Jotta tämä ilmastoratkaisu koettaisiin laajasti hyväksyttäväksi, on myös viestintään panostettava ja virheistä opittava, linjaa Hussein al-Taee.
- Siksi esitämme asiasta vastaavalle sosiaali- ja terveysministerille kirjallisen kysymyksen: ”Mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta nyt esiintyneet epäkohdat viestinnässä korjataan ja nopea tiedonvälitys alueen asukkaille turvataan?” jatkavat kansanedustajat Hussein al-Taee ja Eveliina Heinäluoma.
Olkiluodon tapauksessa laitoksen turvajärjestelmä kytkeytyi päälle klo 12.22. iltapäivällä. Ensimmäinen tiedote medialle lähetettiin klo 13:28, puoli tuntia häiriötiedon lähettämisestä Säteilyturvakeskukselle. Sosiaali- ja terveysministeriö pitivät asiasta tiedotustilaisuuden klo 15:30.
Vaaratiedotteelle ei onneksi ollut aihetta. Silti kansalaiset kokivat, että heidän olisi tullut saada asiasta tietoa nopeammin ja kattavammin esimerkiksi tekstiviestillä. Yli puolet teetettyyn kyselyyn vastanneista saivat ensimmäisen tiedon tapahtuneesta median välityksellä.
- Loviisan ydinvoimalan tapauksessa taas kovin kauas ei jää väkirikas, yli 1,5 miljoonan asukkaan pääkaupunkiseutu. Tulevaisuuden varalle on äärimmäisen tärkeää varmistaa, että tieto ydinvoimaloiden häiriötilanteista tavoittaa lähialueen asukkaat nopeasti, toteaa Heinäluoma.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Mika Hujanen, p. 046 923 1858
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Hyvinvointialueet tarvitsevat työrauhan – puheet alueiden yhdistämisestä tulisi haudata16.9.2026 14:49:54 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja hyvinvointialueiden tulevaisuutta pohtivan parlamentaarisen työryhmän jäsen Helena Marttila katsoo, että hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä käytävä keskustelu uhkaa tarpeettomasti alueiden kehittämistyötä.
SDP:n Mika Kari: Varusmiesten päivärahat kaksinkertaistettava tulevan vaalikauden aikana16.9.2026 14:42:19 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Mika Kari katsoo, että varusmiesten taloudellisia etuuksia on korotettava tulevalla vaalikaudella osana puolustusmenojen kasvattamista. Kari pitää tärkeänä, että lisärahoitusta ohjataan myös sinne, missä maanpuolustuksemme perustaa luodaan.
SDP:n Piritta Rantanen: Maataloustukien pitää tukea tuotantoa, ei näennäisviljelyä16.9.2026 14:39:11 EEST | Tiedote
– Kun käytämme satoja miljoonia vuosittain maataloustukeen, on järjestelmän turvattava suomalaista ruoantuotantoa, huoltovarmuutta ja elinvoimaisia tiloja, totesi kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) eduskunnassa käydyssä välikysymyskeskustelussa tänään. – Suomella ei ole varaa järjestelmään, jossa aktiivinen viljelijä etsii peltoa ja tuottamaton pelto kerää tukia.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen kotoutumistukiesityksen perusperiaate kannatettava15.9.2026 15:34:28 EEST | Tiedote
Hallitus esittää uutta kotoutumistukea, jolloin työttömyystuki maksettaisiin yleistukea matalampana (n. 70 e/kk) kotoutumistukena alle 3 vuotta maassa asuneille, jotka eivät täytä työssäoloehtoa. Riittävän kielitaidon osoittamalla olisi kuitenkin mahdollista saada yleistuki täysimääräisenä. SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma pitää kannatettavana lähtökohtaa, jossa sosiaaliturvaa sidotaan kielen oppimiseen.
SDP:n Koskinen ja Kari: Päätös lähteä Ranskan ydinpelotealoitteeseen on odotettu, siihen liittyvät sitoumukset on käsiteltävä aikanaan erikseen Suomen lähtökohdista14.9.2026 17:44:24 EEST | Tiedote
Suomi on tänään tiedotetun mukaisesti päättänyt liittyä Ranskan lanseeraamaan ydinpelotealoitteeseen. Aloitteessa on kyse kahdenvälisestä yhteistyöstä Ranskan kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
