Kansanedustajat al-Taee ja Heinäluoma: Ydinvoimaloiden häiriötilanteista viestimistä on petrattava
10.3.2021 09:00:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Olkiluodon ydinvoimalassa tapahtui joulukuussa 2020 häiriötilanne, josta selvittiin säikähdyksellä. Turvallisuusjärjestelmät toimivat tilanteessa kuten piti, mutta asukkaat lähialueilla ja laajemmin Suomessa kokivat jälkeenpäin teetetyn kyselyn mukaan, että viesti tilanteesta ei tavoittanut heitä hyvin.
- Tähän epäkohtaan on syytä puuttua. Oikea-aikaisen tiedotuksen tulee olla avainasemassa vastaavissa ydinvoimaloita koskevissa häiriötilanteissa. Tässä yhteydessä on hyvä huomata, että tiedeyhteisö on pitänyt ydinvoimaa mahdollisena osana ilmastonmuutoksen torjuntatalkoita. Jotta tämä ilmastoratkaisu koettaisiin laajasti hyväksyttäväksi, on myös viestintään panostettava ja virheistä opittava, linjaa Hussein al-Taee.
- Siksi esitämme asiasta vastaavalle sosiaali- ja terveysministerille kirjallisen kysymyksen: ”Mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta nyt esiintyneet epäkohdat viestinnässä korjataan ja nopea tiedonvälitys alueen asukkaille turvataan?” jatkavat kansanedustajat Hussein al-Taee ja Eveliina Heinäluoma.
Olkiluodon tapauksessa laitoksen turvajärjestelmä kytkeytyi päälle klo 12.22. iltapäivällä. Ensimmäinen tiedote medialle lähetettiin klo 13:28, puoli tuntia häiriötiedon lähettämisestä Säteilyturvakeskukselle. Sosiaali- ja terveysministeriö pitivät asiasta tiedotustilaisuuden klo 15:30.
Vaaratiedotteelle ei onneksi ollut aihetta. Silti kansalaiset kokivat, että heidän olisi tullut saada asiasta tietoa nopeammin ja kattavammin esimerkiksi tekstiviestillä. Yli puolet teetettyyn kyselyyn vastanneista saivat ensimmäisen tiedon tapahtuneesta median välityksellä.
- Loviisan ydinvoimalan tapauksessa taas kovin kauas ei jää väkirikas, yli 1,5 miljoonan asukkaan pääkaupunkiseutu. Tulevaisuuden varalle on äärimmäisen tärkeää varmistaa, että tieto ydinvoimaloiden häiriötilanteista tavoittaa lähialueen asukkaat nopeasti, toteaa Heinäluoma.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Mika Hujanen, p. 046 923 1858
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Työttömyys kasvaa, mutta perussuomalaisten vahtivuorolla helpotetaan työvoiman rekrytointia ulkomailta23.6.2026 15:10:56 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Saku Nikkanen ihmettelee viranomaisen päätöstä keventää rakennusalan työvoiman saatavuusharkintaa tilanteessa, jossa Suomessa on edelleen korkea työttömyys. Nikkasen mukaan linja on ristiriidassa erityisesti perussuomalaisten vaalipuheiden kanssa, joissa luvattiin puolustaa suomalaisen työntekijän asemaa.
SDP:n Niina Malm vaatii selvitystä rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä23.6.2026 13:13:04 EEST | Tiedote
SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii viranomaisilta selvitystä Pirkanmaan rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä. Malmin mukaan päätöstä on vaikea ymmärtää tilanteessa, jossa rakennusalan työttömyys on edelleen poikkeuksellisen korkealla tasolla ja esimerkiksi betonirakentajista sekä raudoittajista merkittävä osa on vailla työtä.
Eduskunnan yhteinen lakialoite etenee – sukupolvivastuulaki vaatii kestäviä päätöksiä23.6.2026 12:30:59 EEST | Tiedote
Kaikki eduskuntapuolueet ovat historiallisesti yhtyneet lakialoitteeseen, joka on valmisteltu yksimielisesti tulevaisuusvaliokunnassa.
Kansanedustajat vaativat toimia asumisterveysongelmien ratkaisemiseksi – tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen sisäilmahaitoista23.6.2026 11:30:12 EEST | Tiedote
Eduskunnan Sisäilmaryhmän kansanedustajat ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen asumisterveysongelmien ehkäisemisestä, korjaamisesta ja niihin liittyvän oikeusturvan parantamisesta. Kansanedustajat ovat huolissaan siitä, että tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen vakavista sisäilma- ja homeongelmista sekä niiden aiheuttamista terveydellisistä, taloudellisista ja sosiaalisista seurauksista.
SDP:n Paula Werning ja Juha Viitala: Hallituksen leikkaukset uhkaavat juuri niitä palveluita, jotka estävät ongelmien kasautumista22.6.2026 13:01:44 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamisesta. SDP eduskuntaryhmä esittää esityksen hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
