Kansanedustajat Berg ja Mäkynen sekä MEP Kumpula-Natri ehdottavat nopeita liikenneinvestointeja koronaelvytykseksi
8.5.2020 14:03:48 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Koronakriisin jälkeinen talouden elpyminen tulee Vesa Vihriälän työryhmän perjantaina julkistetun raportin mukaan vaatimaan useiden miljardien elvytyksen. Koulutuksen ja tutkimuksen ohella tarvitaan kasvua ja työllisyyttä tukevia liikenneinvestointeja.
- Toukokuun lisätalousarviossa pitää saada liikkeelle hankkeita, jotka on valmiiksi suunniteltu ja saadaan nopeasti liikkeelle työllisyyden tukemiseksi. Tällaisia ovat mm. Laihian Ratinkylän alikulku sekä vaalipiiriä halkovan VT19 parannus, kansanedustaja Matias Mäkynen sanoo.
Vaasan vaalipiirin läpi kulkeva valtatie 19 on osa Suomen päätieverkkoa, mutta se ei nykyisellään täytä pääväylille asetettuja laatutavoitteita. Väylä on erityisen tärkeä elinkeinoelämälle, sillä sen varrella sijaitsee lukuisia merkittäviä yrityksiä. Valtatien liikennemäärä on kasvanut viime aikoina voimakkaasti, ja väylä kaipaa kipeästi suunniteltujen parannusten toteutusta. Kyseessä on myös huoltovarmuuden kannalta merkittävä väylä.
- Väylä on tällä hetkellä monin paikoin ongelmallinen. Liikenneturvallisuustilanne on heikko, tie on liian kapea, ja liikenteen sujuvuus on raskaan liikenteen suuren määrän vuoksi heikkoa. Myöskään ohituskaistaosuuksia ei ole riittävästi. Tähän on saatava muutos, kansanedustaja Kim Berg vaatii.
Aiemmin tehdyillä päätöksillä tänä kesänä päällystetään tiestöä enemmän kuin 15 vuoteen ja valtatie 8 parannetaan. Nyt vuorostaan on oikea aika aloittaa toisen Pohjanmaalle tärkeän valtatien kunnostaminen sekä hoitaa Laihian jo toteutettuun liittymään liitännäiset turvallisuutta parantavat hankkeet loppuun.
- Nopeasti liikkeelle laitettavien hankkeiden ohessa on vietävä eteenpäin isoja tie- ja raidesuunnitelmia. Pääradan nopeuttaminen Vaasasta ja Kokkolasta Seinäjoen kautta Tampereelle sekä maanteiden runkoverkon päivitys kattamaan koko VT3 on saatava eteenpäin tämän vuoden aikana. Näin varmistamme mahdollisuuden myös hankkeiden EU-rahoitukseen, korostaa europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri.
Yhteyshenkilöt
Kim Berg, p. 050 514 3196
Matias Mäkynen, p. 040 509 4409
Miapetra Kumpula-Natri p. 050 511 3004
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Vapaaehtoinen maanpuolustus on Suomen puolustuskyvyn voimavara – järjestöjen toimintaedellytykset on turvattava21.10.2026 11:25:57 EEST | Tiedote
Suomen puolustuskyky ei rakennu vain kalustosta ja puolustusmäärärahoista. Sen perustana on yleinen asevelvollisuus, laaja ja koulutettu reservi, korkea maanpuolustustahto sekä aktiivinen vapaaehtoinen maanpuolustustyö. Kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Paula Werning (sd.) korostaa, että maanpuolustusjärjestöjen ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen merkitys turvallisuudellemme on tunnistettava myös rahoituksessa.
SDP:n Juha Viitala: Perussuomalaiset puolustavat suomalaista duunaria puheissa, mutta hallituksen teot kertovat toista21.10.2026 11:11:21 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten ministeri Mari Rantanen perusteli A-studiossa puolueensa maahanmuuttopolitiikkaa suomalaisen työntekijän etujen puolustamisella. Kansanedustaja Juha Viitalan (sd.) mukaan hallituksen teot kertovat kuitenkin aivan toista tarinaa puolueen prioriteeteistä. Hallituksessa perussuomalaiset ovat määrätietoisesti heikentäneet työntekijöiden oikeuksia, ja samaan aikaan työttömyys vain jatkaa nousuaan.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Kela-kuljetusten saatavuus ei saa jäädä pelkkien lupausten varaan21.10.2026 09:19:07 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaan (sd.) mukaan ministerin vastaus Kela-kuljetusten kilpailutusta koskevaan kirjalliseen kysymykseen jättää ratkaisevan kysymyksen avoimeksi: mitä tapahtuu, jos kuljetuksia ei vuonna 2027 saada riittävästi?
SDP:n Suhonen: Hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan tulokset paljastuvat20.10.2026 14:39:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mielestä Orpo-Purran hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan sisältö alkaa paljastumaan.
SDP:n Malm: Hallitus ajaa toimettomuudellaan työmarkkinoita syvemmälle suohon20.10.2026 12:09:44 EEST | Tiedote
Kasvu ja työllisyys on nyt nostettava asialistan kärkeen. Niina Malmin mukaan ei ole ihme, että talouskasvu sakkaa ja luottamus markkinoilla horjuu hallituksen leikkauspolitiikan seurauksena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
