Kansanedustajat Heinäluoma ja Ovaska: Freelancereiden tukemisen rinnalla varmistettava kulttuurialan työllistäjien tilanne
3.3.2021 16:32:12 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
- On hienoa, että seuraavassa tukipaketissa osoitetaan tukea freelancereille, jotka eivät ole voineet hyödyntää tähän mennessä yrittäjille suunnatuista kustannustuista heidän toimialansa erikoispiirteiden vuoksi. On tärkeää, että myös freelancereilla on mahdollista saada korvauksia tulonmenetyksiinsä, toteaa kansanedustaja Jouni Ovaska (kesk.).
Tästä huolimatta kansanedustajissa herättää huolta kulttuurialan työllistäjien tilanne. Tukea eivät ole saamassa tässä lisätalousarviossa esimerkiksi festivaalit, teatterit ja orkesterit, jotka työllistävät freelancereitä. Mikäli järjestäjätahot eivät selviä kriisin pitkittymisestä, ovat freelancerit jopa pahemmassa pulassa tulevana kesänä ja syksynä.
- Kulttuuri-instituutioiden talous on ollut jo pitkään heikossa jamassa ja tilanne ei ole toistaiseksi kohenemassa tautitilanteen vuoksi. Siksi olisi järkevää osoittaa pikaisesti tukea lisätalousarviossa myös kulttuurialan järjestäjille, linjaa kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
Tapahtumatakuu luo turvaa epävarmalle kesälle
Elinkeinoministeri Mika Lintilä on aloittanut tapahtuma- ja kulttuurialalle suunnatun nk. tapahtumatakuun valmistelun. Takuu on tarkoitus valmistella maalis-huhtikuussa ja laittaa jakoon alustavasti kesäkuussa. Se annettaisiin yhdessä kustannustuen neljännen kierroksen kanssa. Takuun puitteissa tappioita voitaisiin korvata, mikäli tapahtumanjärjestäjän suunnitelmat peruuntuisivat koronavirukseen liittyvien rajoitusten takia.
- Tapahtumatakuu on tervetullut toimi. Kukaan ei voi vielä ennustaa tarkkaan kesän tilannetta ja siksi tapahtuma-alan toimijoille on järkevää ja kohtuullista taata turva tapahtumien valmistelusta koituville kustannuksille. Mitä nopeammin kustannustuen kriteerit ovat selvillä, sitä paremmin kulttuuritoimijat pystyvät suunnittelemaan tulevaa kesää, korostavat Ovaska ja Heinäluoma.
Yhteyshenkilöt
Eveliina Heinäluoma, p. 040 592 1807, eveliina.heinaluoma@eduskunta.fi
Jouni Ovaska, p. 040 717 1145, jouni.ovaska@eduskunta.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Harakka: Kokoomus heräsi tekoälyn uhkiin liian myöhään30.6.2026 14:49:05 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää tekoälyn haitallisen käytön kriminalisointia. Asiaa perustellaan mm. eduskuntavaalien turvaamisella. SDP:n kansanedustaja Timo Harakka teki asiasta lakialoitteen yli kaksi vuotta sitten, mutta silloin kokoomusta ei kiinnostanut. Nyt on myöhäistä saada huolellisesti valmisteltu laki voimaan ennen seuraavia vaaleja.
SDP:n Niina Malm ja Helena Marttila: Hallitus, mihin jäi palkkatasa-arvon edistäminen?30.6.2026 13:49:22 EEST | Tiedote
Määräaika edistää EU:n vaatimaa lakia naisten ja miesten välisten palkkaerojen korjaamiseksi tuli ja meni, mutta hallituksen esitystä ei näy. Onko työelämän tasa-arvo asia, jonka voi hallituksen mielestä jättää ilmaan roikkumaan, kysyvät kansanedustajat, SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
SDP:n Tuppurainen Varsovaan 30.6.202630.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu Friedrich-Ebert-säätiön ulko- ja turvallisuuspoliittiseen keskustelutilaisuuteen Varsovassa 30. kesäkuuta 2026.
SDP:n Ojala-Niemelä: Veroeurojen käytön oltava läpinäkyvää27.6.2026 15:47:25 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja, Johanna Ojala-Niemelä vaatii hallitukselta selvitystä Garden Helsinki -areenahankkeen saamasta 35 miljoonan euron valtiontuesta ja pääministeri Orpon roolista tuen myöntämisessä.
SDP:n Gebhardin puhe Pride-puistojuhlan päälavalla27.6.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Suomen eduskunnan sateenkaariverkosto on kutsuttu vuoden 2026 Helsinki Pride -tapahtuman viralliseksi suojelijaksi. Sateenkaariverkoston puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard pitää suojelijan puheen Pride-puistojuhlan päälavalla la 27.6.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
