Kansanedustajat Myllykoski ja Salonen: Valoa tunnelin päässä – eduskunta edellyttää merimetson aiheuttamien saalisvahinkojen korvaamista kalastajille
3.12.2021 14:07:46 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Laki rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen ennaltaehkäisemisestä ja korvaamisesta hyväksyttiin tänään 3.12. eduskunnassa. Alkuperäisessä hallituksen esityksessä ei huomioitu merimetsojen kaupalliselle kalastukselle aiheuttamia vahinkoja. Asiaan saatiin kuitenkin parannus valiokuntakäsittelyssä. Satakuntalaiset kansanedustajat Jari Myllykoski (vas.) ja Kristiina Salonen (sd.) kommentoivat, että tuki vahinkojen ennaltaehkäisyyn on erittäin kannatettava uudistus:
- Rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen merkittävä lisääntyminen viimeisen viiden vuoden aikana on kasvattanut tarvetta kehittää nykyistä kansallista tukijärjestelmää, Myllykoski ja Salonen kertovat.
Myllykoskelle ja Saloselle oli pettymys, etteivät merimetson kaupalliselle kalastukselle aiheuttamat vahingot kuuluneet hallituksen esityksessä korvausjärjestelmän piiriin. Ympäristöministeriön selvityksen mukaan korvaaminen olisi ongelmallista, koska tässä tapauksessa saalis, luonnonvaraisen kalalajin yksilöt eivät ole kenenkään omaisuutta. Ministeriön mukaan kaupalliselle kalastukselle luonnonvaraisten lajien aiheuttamia saalistappioita ei täten ole mahdollista yksilöidä ja arvioida.
- Se ei todellisuudessa muodosta ongelmaa, kuten ympäristövaliokunta tuo mietinnössään esille. Kalakantoihin kohdistuu jo entuudestaan erilaisia oikeuksia, kuten vesialueen omistajan kalastusoikeus. Merimetson pesien vaikutusalueella vesialueen omistajan mahdollisuus hyödyntää omaisuuttaan ja toisaalta luvanvarainen tai vuokraoikeuteen perustuva kalastus pahimmassa tapauksessa estyy kalakannan tilan heikkenemisen myötä, Salonen ja Myllykoski selittävät.
Hyväksyessään lain eduskunta päätti korjata esityksessä olleen puutteen valiokunnan lausumaehdotusten mukaisesti edellyttämällä, että hallitus viipymättä selvittää merimetsojen kaupalliselle kalastukselle aiheuttamat vahingot ja valmistelee hallituksen esityksen erillisestä tukijärjestelmästä, jos selvitys osoittaa, että merkittäviä vahinkoja tapahtuu.
- Tämä lausuma antaa vahvan signaalin, että merimetsojen kaupalliselle kalastukselle aiheuttamiin vahinkoihin ollaan vihdoin tarttumassa. Jäämme seuraamaan asian toteutumista, Myllykoski ja Salonen painottavat.
Ympäristövaliokunnan mietintö hallituksen esityksestä eduskunnalle laiksi rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen ennalta ehkäisemisestä ja korvaamisesta: https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Mietinto/Sivut/YmVM_10+2021.aspx
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Jari MyllykoskiKansanedustaja
Puh:09 432 3119Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Hallituksen ryhdyttävä ripeästi toimiin eheytyshoitojen kieltämiseksi Suomessa13.5.2026 17:30:01 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) vaatii oikeusministeriötä valmistelemaan viipymättä kansallisen lainsäädännön, jolla niin sanotut eheytyshoidot kielletään Suomessa.
SDP:n Perholehto: Liikennevirastojen rahoitus ja työmäärä ovat ristiriidassa13.5.2026 09:16:25 EEST | Tiedote
– Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalan kehyspäätös on kaksijakoinen: toimintamenoja leikataan, vaikka liikennevirastojen työmäärä lisääntyy. Liikennehallinto asetetaan vahvaan paineeseen tilanteessa, jossa uudet liikennehankkeet pitäisi myös toteuttaa ja kyberturvallisuudesta sekä muista lakisääteisistä tehtävistä huolehtia rajallisilla resursseilla, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:34:23 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 12.5.2026 välikysymyskeskustelussa hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta. Puhujana kansanedustaja Lauri Lyly. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n välikysymyspuheenvuoro välikysymykseen hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:13:36 EEST | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja, välikysymyksen 1. allekirjoittaja Tytti Tuppurainen Muutokset puhuttaessa mahdollisia. Arvoisa puhemies, Jokainen hallitus valitsee itse tavoitteensa. Kun suomalaiset viime eduskuntavaalien alla kuuntelivat silloisten oppositiopuolueiden, kokoomuksen ja perussuomalaisten vaalipuheita, ihmisille luvattiin seuraavaa: Nyt piti olla aika talouden käänteelle. Nyt piti lopettaa tuhlailu ja velaksi eläminen. Nyt piti luoda maahan kasvua ja suomalaisiin yrityksiin 100 00 uutta työpaikkaa. Kokoomuksen johdolla piti alkaa uusi uljas kasvun aikakausi. Vaalien jälkeen hallituksen muodostaja, nykyinen pääministeri Orpo vakuutti keväällä 2023, että velkaantuminen taitetaan. Ja vieläpä niin, että keneltäkään ei tulla vaatimaan mahdottomia. Hallituskautta on nyt takana kolme vuotta, eikä hallitus ole onnistunut yhdessäkään sen talouspolitiikan lupauksista. Lupaus työpaikoista ei toteudu. Lupaus velkaantumisen taittamisesta ei toteudu. Lupaus kasvusta ja hyvinvoinnista jä
SDP:n Kumpula-Natri: SDP:n Miapetra Kumpula-Natri: Suomella on edelleen kotiuttamatta lähes 30 % EU:n elpymistuen rahoista. Miksi hallitus viivyttelee?11.5.2026 16:54:19 EEST | Tiedote
Tähän mennessä Suomelle on myönnetty 71 prosenttia kokonaissummasta, joka Suomelle on allokoitu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Kuitenkin vielä lähes 30 prosenttia on myöntämättä. — Hallituksen vastuulla on Suomi, mutta vältteleekö se vastuutaan Espanjan pohdiskelulla? kysyy Miapetra Kumpula-Natri.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


