Kantakaupungin kiekkopaikkoja muutetaan maksullisiksi
21.2.2023 09:00:00 EET | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote

Helsingin kaupunki muuttaa noin 1 400 aiemmin maksutonta pysäköintipaikkaa kantakaupungissa maksullisiksi. Kyseiset paikat ovat olleet aikarajattuja eli niin sanottuja kiekkopaikkoja. Maksullisiksi muutettavat pysäköintipaikat sijaitsevat pysäköintivyöhykkeellä 2, eli alueella, joilla kadunvarsipysäköinti on entuudestaan maksullista.
Esimerkiksi Vallilan teollisuusalueella päätös koskee noin 280 paikkaa, Laakson sairaalan ympäristössä noin sataa paikkaa, Kalasataman ja Tukkutorin seudulla noin 300 paikkaa ja Hernesaaressa noin 175 paikkaa. Kaikki maksullisiksi muutettavat pysäköintipaikat näkyvät oheisessa kartassa.
Muutos yhtenäistää pysäköinnin sääntöjä ja rajoituksia
Maksullisiksi muutettavilla pysäköintipaikoilla pätevät muutoksen jälkeen samat pysäköintisäännöt ja -rajoitteet muun muassa hinnan ja enimmäispysäköintiajan suhteen kuin muillakin samojen alueiden paikoilla. Muutoksella edistetään Helsingin ilmastotavoitteiden toteutumista. Päätös on linjassa kaupungin liikenne- ja ilmastotavoitteiden kanssa, mutta on myös pysäköintipaikkojen käyttäjien etu.
”Maksullisuus edistää paikkojen saatavuutta, kun niitä ei käytetä ajoneuvojen pidempiaikaiseen säilytykseen”, kertoo liikenneinsinööri Elina Rundell kaupunkiympäristön toimialalta.
Taustalla kaupungin pysäköintipolitiikka ja kaupunginvaltuuston aloite
Kaupunginhallitus päätti huhtikuussa 2016 pysäköinnin uusista maksuvyöhykkeistä. Samalla kantakaupungissa, eli pysäköinnin vyöhykkeillä 1 ja 2, päätettiin luopua maksuttomista, mutta aikarajatuista pysäköintipaikoista.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi syksyllä 2022 valtuustoaloitteen, jossa peräänkuulutettiin kantakaupungin viimeisten maksuttomien pysäköintipaikkojen muuttamista maksulliseksi. Valtuustoaloitteessa käsiteltiin erityisesti kantakaupungin alueella sijaitsevia paikkoja, joilla maksuton pysäköinti on ollut sallittua enintään 24 tunnin ajan. Niiden lisäksi maksullisiksi muutetaan nyt kaupungin pysäköintipolitiikan mukaisesti myös eräitä paikkoja, joilla on saanut pysäköidä kahden tunnin ajan maksutta. Näitä sijaitsee muun muassa Tukkutorin ympäristössä.
Lopulliset liikenne- ja katusuunnitelmapäätökset pysäköintimuutoksista on tarkoitus tehdä keväällä. Tämän jälkeen muutosta aletaan toteuttaa siten, että kaikilla alueilla uudet pysäköintirajoitukset ovat voimassa tämän vuoden aikana. Pysäköintipaikkojen käyttäjien kannattaakin kiinnittää huomiota päivittyviin liikennemerkkeihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Rundell
liikenneinsinööri
Kaupunkiympäristön toimiala
elina.rundell@hel.fi
09 3102 5597
Juha Hietanen
liikenneinsinööri
Kaupunkiympäristön toimiala
juha.hietanen@hel.fi
09 3103 7120
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimialaPL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 24.6.202624.6.2026 18:21:46 EEST | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 24.6.2026 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 13.8.2026
Ny ägare till byggnaderna på Klippan – nya upplevelsebaserade tjänster planeras18.6.2026 14:19:02 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors stad har sålt restaurangbyggnaden på ön Klippan till Ön Klippan Ab. Den nya ägaren utreder bland annat möjligheten att starta spa-verksamhet på ön.
Luodon rakennuksille uusi omistaja – suunnitelmissa uusia elämyksellisiä palveluja18.6.2026 14:19:02 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki on myynyt Klippanina tunnetun Luodon saaren ravintolarakennuksen Ön Klippan Ab:lle. Uusi omistaja selvittää muun muassa kylpyläpalveluiden tuomista saarelle.
Planläggningsöversikten ger information om aktuella planer17.6.2026 15:12:27 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors utvecklas som metropolområdets hjärta som tillgodoser nuvarande och nya invånares behov. I planläggningsöversikten berättas om de planläggningsprojekt som är aktuella år 2026.
Kaavoituskatsaus tarjoaa tietoa ajankohtaisista suunnitelmista17.6.2026 15:12:27 EEST | Tiedote
Helsinkiä kehitetään metropolialueen sydämenä, joka vastaa nykyisten ja uusien asukkaiden tarpeisiin. Kaavoituskatsauksessa kerrotaan kaupunkiympäristöön liittyvästä suunnittelusta ja kaavahankkeista, jotka ovat ajankohtaisia vuonna 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme