Karanteeni on ehdoton: et saa tavata muita kuin samassa kodissa asuvia
Espoon kaupungin tietoon on tullut huolestuttavia signaaleja karanteenimääräyksien rikkomisesta. Kyseessä on lain nojalla rangaistava teko.
Taustalla on erityistä piittaamattomuutta pahenevan koronaepidemian riskeistä, mutta varmasti myös väärinymmärryksiä. Espoo on laatinut ohjeet karanteeniin määrätyille kaikkiaan 17 kielellä.
Poliisin tilastojen mukaan yhä useampi rikkoo koronakaranteenimääräyksiä. Karanteenin rikkojia oli tammi−helmikuussa 19, kun koko viime vuonna tapauksia oli 21. Länsi-Uudenmaan alueella tapauksia on ollut muutama. Koska poliisi törmää karanteenin rikkojiin satunnaisesti muiden tehtäviensä yhteydessä, heitä arvioidaan olevan tilastoituja tapauksia enemmän.
Erityisen vakavaa karanteenin rikkominen on nyt, kun alustavien löydösten perusteella Espoossakin noin 60 prosenttia uusista koronatartunnoista on mahdollisen virusmuunnoksen aiheuttamia.
”Kohtaamisten välttäminen on nyt se keino, jolla pystymme estämään koronan leviämistä tehokkaimmin. Virusmuunnokset tarttuvat helpommin kuin aiempi viruskanta. Siksi jokaisen täytyy ottaa tilanne erittäin vakavasti ja vähentää lähikontaktinsa minimiin. Paras olisi, jos jokainen voisi tavata lähiviikkoina vain samassa kodissa asuvia. Jos olet altistunut virukselle ja sinut määrätty karanteeniin, on asia ehdoton: et saat tavata ketään muuta kuin samassa kodissa asuvia”, korostaa perusturvajohtaja Sanna Svahn.
Karanteenin rikkomisesta voidaan rangaista sakolla tai enintään kolmen kuukauden vankeustuomiolla, vaikkei sen rikkoja olisi tartuttanut ketään.
Altistunut voi tartuttaa, vaikka olisi oireeton
Moni karanteeniin määrätty voi ajatella, että voi käväistä nopeasti kaupassa, koska tuntee olonsa terveeksi. Tartuntatautiviranomaisen määräämän karanteenin noudattaminen on kuitenkin ehdoton pakko myös oireettomana – ja vaikka olisi jo kertaalleen saanut negatiivisen testituloksen.
”Altistunut voi tartuttaa viruksen eteenpäin jo ennen omien oireidensa alkamista. Olemmekin lisänneet altistuneiden testaamista siten, että testiin ohjataan niin karanteenin alussa kuin lopussa”, kertoo tartuntatautilääkäri Topi Turunen.
Silloin kun karanteeniin määrätty on alaikäinen, vastuu karanteenin noudattamisesta on hänen huoltajallaan.
Jaksetaan vielä – tähtäimessä astetta rennompi kesäloma
Espoossa 14 vuorokauden ajalta laskettava ilmaantuvuusluku eli uusien koronatartuntojen määrä 100 000:a asukasta kohti oli 15.3.2021 noin 298, kun se viikkoa aiemmin oli 250.
”Koronaa torjutaan yhdessä, ja yhteistyö on Espoossa sujunut hyvin. Vain sellaisilla toimenpiteillä on merkitystä, joita noudatetaan. Se koskee erityisesti karanteenia”, muistuttaa kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä.
”Karanteenimääräysten ja turvallisuusohjeiden noudattaminen on tärkeää, sillä meillä jokaisella on vastuu lähimmäisistä”, sanoo sivistystoimenjohtaja Harri Rinta-aho.
”Pitkittyneen koronaepidemian katkaiseminen on meidän kaikkien asia. Jokaista meistä tarvitaan, että saisimme tämän viheliäisen tilanteen päättymään. Esimerkiksi kesäloma voisi olla hyvä motivaattori, johon kohdistaa toiveensa: rajoitetaan tapaamisia nyt, jotta voimme viettää lomaa rennommissa merkeissä ja isommalla joukolla. Toivon kaikille jaksamista!” sanoo turvallisuuspäällikkö Petri Häkkinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
perusturvajohtaja Sanna Svahn, puh. 050 544 6535, sanna.svahn@espoo.fi
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Koronarokotusvuorossa tänä vuonna 60 vuotta täyttävät ja sitä vanhemmat espoolaiset sekä riskiryhmiin kuuluvat12.4.2021 17:23:40 EEST | Tiedote
Koronarokotuksen ajanvaraus on käynnissä tänä vuonna 60 vuotta täyttäville ja sitä vanhemmille espoolaisille sekä henkilöille, jotka kuuluvat THL:n määrittämään riskiryhmään 1 tai 2. Koronavirustaudille altistavat sairaudet on listattu myös Espoon sivuille. Lue mitkä sairaudet ja tilat oikeuttavat riskiryhmäläisten rokotuksiin. Espooseen saadaan tällä hetkellä kahta eri koronavirusrokotetta: Pfizer-BioNTech Comirnaty sekä AstraZeneca Vaxzevria. Rokotteet jaetaan HUSin, THL:n ja kuntien yhteisen suosituksen mukaan 29.3. alkaen seuraavasti: Pfizer-BioNTech Comirnaty-rokote Tänä vuonna 70 vuotta täyttävät ja sitä vanhemmat Tänä vuonna 60-64 vuotta täyttävät 18-64 –vuotiaat riskiryhmiin 1 ja 2 kuuluvat. 16-17-vuotiaat, jotka kuuluvat riskiryhmään 1 AstraZeneca Vaxzevria-rokote Tänä vuonna 65-69 vuotta täyttävät riskiryhmiin 1 ja 2 kuuluvat. Tänä vuonna 65-69 vuotta täyttävät THL:n linjauksen mukaisesti rokotettavan ei ole mahdollista valita, mitä rokotetta rokotuksessa käytetään. Kaikki kä
Espoolaisessa Kuninkaankallion asumisyksikössä todettu koronavirustartuntoja12.4.2021 17:20:27 EEST | Tiedote
Espoossa sijaitsevassa Kuninkaankallion palveluasumisen yksiköissä on todettu kuudella asukkaalla koronavirustartunta. Espoon kaupungin tartuntatautiyksikkö on määrännyt tartunnan saaneet eristykseen. Karanteeniin on määrätty yhteensä 32 altistunutta asukasta. Asumisyksikön henkilöstöä ei ole altistunut.
Kaupunginhallituksen päätöksiä 12.4.202112.4.2021 16:51:36 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus mm. myönsi Kiinteistö Oy Matinkylän Lukiolle lainan lukion rakentamista varten sekä päätti Espoonlahden urheilupuiston tekojään huoltorakennuksen rakentamisen käynnistämisestä.
Viherlaakson koulu ja lukio uudistui peruskorjauksessa arvokkaasti12.4.2021 13:15:00 EEST | Tiedote
Vuonna 2017 alkanut Viherlaakson koulun ja lukion (Lukionahde 1) peruskorjaus ja laajennus -hanke on valmistunut. Oppilaat pääsevät palaamaan omaan upeasti uudistettuun kouluunsa elokuussa.
En förnyelse av stadens e-tjänster inleds12.4.2021 12:17:50 EEST | Tiedote
För Esbo stad är det viktigt att vardagen löper och att tjänsterna är invånar- och kundorienterade. Vi utvecklar också stadens e-tjänster. Vi kallar sidorna för MittEsbo. I våra nya e-tjänster kan du smidigt sköta dina kontakter med staden när det passar dig.
Espoon sähköisten asiointipalvelujen uudistaminen käynnistyy12.4.2021 12:16:43 EEST | Tiedote
Espoon kaupungille on tärkeää, että arki sujuu ja palvelut ovat asukas- ja asiakaslähtöisiä. Jotta palvelisimme paremmin myös verkossa, kehitämme uutta OmaEspoo-sivustoa. Kyseessä on itsepalvelukanava, jossa asiakas voi asioida kaupungin kanssa sähköisesti ja sujuvasti itse valitsemallaan hetkellä.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto päätti useista asuntorakentamisen kohteista12.4.2021 12:02:34 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto teki Finnoon metrokeskusalueen tulevaa asuntorakentamista koskevia päätöksiä:
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme