Karin Erlandsson ger ut Svenskfinlands första adventsbok

Vågar du hoppa på Nattexpressen?
Elvaåriga Danja och hennes familj åker till mormor, som de brukar göra i december. Men den här gången är inte allting som det ska. Mormor säger konstiga saker, är glömsk och svamlar om en viktig nyckel utan att berätta var den finns och vad den leder till. När mormor sen försvinner vet inte Danja vad hon ska tro.
Samma natt väcks hon av tågljud från det övergivna tågspåret utanför mormors hus. Det mystiska tåget heter Nattexpressen. Och Danja går ombord...
Nattexpressen tar med Danja på ett hisnande äventyr där tid och rum följer sina egna regler. Hon sätts på svåra prov och får reda på saker om sina morföräldrar hon inte kunnat ana.
Men vart har mormor försvunnit, och kommer hon någonsin tillbaka?
En bok som föder längtan
Karin Erlandsson har skrivit en fantasispäckad adventsbok i 24 kapitel. Perfekt för högläsning, eller att läsa själv, varje dag fram till jul. Åldersrekommendationen är 9 till 12 år.
– Kapitlen har lagom längd för högläsning och jag hoppas på fina familjestunder.
Unga bokslukare kan förstås plöja genom alla 24 kapitel på några kvällar, men Erlandsson tilltalas av det stillsamma.
– Jag tycker om tanken på att längta, vänta och trappa ner. Kapitlen slutar där det är som mest spännande för att skapa förväntan.
Alla som åker Nattexpressen letar efter någon som försvunnit och på stationerna har de en chans att träffas igen. Men det här tåget är inget tråkigt VR-tåg.
– Konduktören heter Ulf och tågvagnar doftar olika, till exempel ärtsoppa eller bubbelbad, beroende på lokförarens humör.
Magiska scener
Nattexpressen är illustrerad av Peter Bergting, en av Sveriges mest etablerade tecknare och fantasyillustratörer. Han tilltalas av Erlandssons stil.
– Berättelsen var så drömsk. Den påminner mycket om något som Neil Gaiman kunde ha skrivit i sina bästa stunder.
– Med ett så fint manus fanns bilderna redan där. Allt jag behövde göra var att fånga dem på papperet.
Peter Bergting har svårt att välja en favoritillustration ur Nattexpressen.
– Stationen som ligger under vatten är min favorit. Eller den där huvudpersonen träffar sin mormor på stationen med alla ljus. De var båda väldigt magiska scener.
Nattexpressen ges ut tillsammans med Bonnier Carlsen i Sverige.
Nattexpressen har recensionsdatum måndag 5.10. Fysiskt exemplar finns när boken kommer ur tryck i början av oktober, pdf-versionen finns på begäran.
Sagt om Nattexpressen
Hyllade och erfarna
Karin Erlandssons debutroman Minkriket (2014) nominerades till Nordiska rådets litteraturpris.
Med Pärlfiskaren (2017), den första delen av fyra i serien Legenden om Ögonstenen vann Erlandsson Runeberg Junior-priset 2018 och nominerades till Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris 2018.
Peter Bergting har illustrerat och författat fantasy i 30 år. Han har bland annat illustrerat omslag för Harry Potter och dödsrelikerna, Sagan om ringen och flera Astrid Lindgren-verk.
Nyckelord
Kontakter
Jonas SundströmKommunikations- och marknadsföringschef
Glöm ovanstående titel, jag är en fixare.
Bilder



Länkar
Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Michaela von Kügelgens feelgoodserie inleds med Sommar på Villa Hilda – såld till sju länder redan innan utgivning28.5.2025 15:57:03 EEST | Pressmeddelande
Sommar, nystart och skärgårdsromantik möts i Sommar på Villa Hilda, första delen i Michaela von Kügelgens Halsteröserien. Serien har väckt stort internationellt intresse redan innan den släppts, och rättigheterna har sålts till sju länder, däribland Tyskland, Nederländerna, Danmark och Norge. Den svenska originalutgåvan ges ut den 10 juni, och boken släpps samtidigt på finska och som ljudbok.
En inifrånskildring av Europas mest avgörande krig – Marcus Lindqvist är tillbaka med Slaget om Ukraina22.5.2025 14:15:34 EEST | Pressmeddelande
”Det borde inte ha varit möjligt. Men Ukraina stod emot.” Hur har Ukraina lyckats stå emot världens näst starkaste militärmakt? Vad har Europa lärt sig – och vad har glömts bort? I Slaget om Ukraina skildrar journalisten Marcus Lindqvist kriget som förändrat Europas säkerhetspolitiska karta i grunden.
Äventyr, magi och resursrika barn – Malin Klingenberg är tillbaka med efterlängtad fantasyuppföljare16.5.2025 16:03:56 EEST | Pressmeddelande
Efter succén med Slättens systrar är Malin Klingenberg tillbaka med Min bror Bror – andra delen i fantasytrilogin Berättelser från Gibat, en storslagen bokserie om familjeband, vänskap och om att ta makten över sitt eget liv. För barn i åldern 9–12 år.
Välkommen till den ljusa sidan av internet! Schyssta hackers är en hyllning till nyfikenhet, öppen källkod och teknikens goda krafter30.4.2025 12:24:13 EEST | Pressmeddelande
Hacker är inte ett skällsord. Det är en hedersbetygelse. I Schyssta hackers tar Linus Nyman, doktor i informationsbehandling, föreläsare och självutnämnd glad nörd, med oss på en fartfylld resa genom teknikens historia. Från världens första kodare Ada Lovelace till Linus Torvalds, visar han hur världen förändras när tekniken hamnar i rätt händer.
”Är det något i vår samtid som glufsar i sig våra hjärnor?”23.4.2025 08:53:38 EEST | Pressmeddelande
Yvonne Karsten vann första pris i Schildts & Söderströms ljudbokstävling Lyssnar du? för romanen Infiltrerad. Det blev första delen i en trilogi; Projekt människa. Nu utkommer andra delen Invaderad, som utspelar sig främst i Helsingfors år 2087.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum