Karjarantaan käynnistyy uuden kerrostalon rakentaminen - erikoisuutena muunneltavat asuntopohjat ja yhdistelmäasunnot
Asunto Oy Porin Sävel rakentuu omalle tontille Puunaulankatu 10:een kaupungin rakennettavaksi suunnittellun Naulapuiston viereen. Asunnot ovat Laptin tyyliin hyvin varusteltuja, mutta järkevän hintaisia. Kaikissa asunnoissa on esimerkiksi Puustellin keittiöt ja muut kiintokalusteet sekä oma lasitettu parveke. Porin Säveleen tulee yhteensä 55 asuntoa. Kohde on Rakennusliike Laptin omaperusteinen RS-kohde, jonka RS-rahoituksesta vastaa Länsi-Suomen Osuuspankki.
Porin Sävelen erikoisuutena on tarjota asiakkaille mahdollisuus vaikuttaa asuntojen kokoon rakentamisen alkuvaiheessa. Olemme suunnitelleet ylimpien kerrosten viereiset pienemmät asunnot siten, että niitä voidaan keskenään yhdistää asiakkaan omien asumistarpeiden mukaisesti. Asuntoyhdistelmistä meillä on valmiit kalustetut suunnitelmat ja hinnat. Yhdistelmäasunnot ovat esillä asuntomyyntikumppanimme OP Koti Länsi-Suomen asuntoportaalissa ja luonnollisesti meidän omilla kotisivuillamme, kertoo aluejohtaja Kari Mäkelä Rakennusliike Lapti Oy:stä.
Asunto Oy Porin Sävel on Laptin ensimmäinen Porin alueelle suunnittelema vapaarahoitteinen asuntohanke. Muualla Suomessa olemme jo vakiinnuttaneet asemamme suurimpien omaperusteisten asuntorakennushankkeiden toteuttajana. Alueena Satakunta on meille tuttu, koska olemme rakentaneet alueelle useita palvelutiloja. Rakennusliike Lapti on osa Harjavalta-konsernia, Mäkelä jatkaa Rakennusliike Laptin taustoista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Rakennusliike Lapti Oy
Aluejohtaja Kari Mäkelä
puh. 040 580 8236
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
Lapti on vakavarainen rakentaja, joka keskittyy toiminnassaan kohtuuhintaisten asuntojen uudisrakentamiseen Suomen suurimmissa kasvukeskuksissa. Laptin palveluvalikoimaan kuuluu lisäksi laadukkaiden liike- ja toimitilojen, koulujen ja terveydenhuoltokiinteistöjen sekä päivähoito- ja hoivakiinteistöjen rakentaminen maanlaajuisesti. Rakennusliike Lapti -konsernin palveluksessa oli tilikauden päättyessä noin 600 henkilöä. www.lapti.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Rakennusliike Lapti aloittanut uuden RS-kohteen rakentamisen Helsingin Oulunkylään – yhtiön neljäs gryndialoitus 202510.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Lapti on aloittanut uuden omaperusteisen asuntokohteen rakentamisen Helsingin Oulunkylässä. Asunto Oy Helsingin Kruununvoutiin valmistuu 21 asuntoa loppuvuodesta 2026.
Rakennusliike Lapti toteuttaa Hoivatiloille ikäihmisten hoivakodit Seinäjoelle ja Kuopioon26.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti suunnittelee ja rakentaa Hoivatiloille kaksi uutta ikäihmisten hoivakotia Seinäjoelle ja Kuopioon. Hoivakotien palveluntuottajaksi tulee Attendo. Kohteiden rakentaminen on käynnistynyt marraskuussa, ja hoivakodit valmistuvat loppuvuodesta 2026.
Urban Partners ja Rakennusliike Lapti voittaneet kilpailutuksen viiden päiväkodin toteutuksesta Turkuun11.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Turun kaupunki investoi historiallisen paljon kouluihin ja päiväkoteihin. Osana Turun päiväkotien uudistushanketta Urban Partners ja Rakennusliike Lapti rakentavat suunnitelmien mukaan viisi uutta, kestävää ja laadukasta päiväkotikiinteistöä kaupungin omaan käyttöön.
Lapti toteuttaa TA Yhtymälle asuinkerrostalon Oulun Hiukkavaaraan10.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti ja TA Yhtymä ovat allekirjoittaneet sopimuksen asuinkerrostalon toteuttamisesta Oulun Hiukkavaaraan. Lapti suunnittelee ja rakentaa Hiukkavaaran keskustaan seitsemänkerroksisen talon, johon tulee 33 vuokra-asuntoa. Kerrostalon rakentaminen on aloitettu, ja asunnot valmistuvat alkuvuodesta 2027.
KYSin vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut – toiminta käynnistyy vaiheittain marras-joulukuussa31.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kuopion yliopistollisen sairaalan (KYS) pääsairaalan kaupunkikuvallisesti tunnetuimman osan, vuonna 1959 valmistuneen vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut. Loppuvuodesta vuodeosastorakennuksen vaiheittaisen käyttöönoton myötä Kuopion Harjulan sairaalan vuodeosastot ja poliklinikkatoiminnot siirtyvät KYSille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
