Karstulan Soteku-keskuksen rakennustyöt valmistuivat – keskus tarjoaa avautuessaan kuntalaisille kaikki sosiaali- ja terveyspalvelut
12.9.2022 09:00:00 EEST | Rakennusliike Lapti Oy | Tiedote

Uuden keskuksen tilat ja palvelut ovat erittäin monipuoliset ja kattavat palvelut vauvasta vaariin ja laidasta laitaan, kuten terveyskeskus-, neuvola-, perhe-, mielenterveys- ja fysioterapiapalvelut sekä hammashoidon. Palvelut tuottaa Perusturvaliikelaitos Saarikka, joka on Kannonkosken, Karstulan, Kivijärven ja Kyyjärven kuntien sekä Saarijärven kaupungin muodostama sote-kuntayhtymä.
”Kauniit, kompaktit tilat keskeisellä sijainnilla palvelevat loistavasti alueen asukkaita ja luovat puitteet Sote-palveluiden järjestämiselle”, kuvailee Perusturvaliikelaitos Saarikan palvelujohtaja Marjo Kotilainen.
Näyttävän Soteku-keskuksen pääasiallisena ulkoseinämateriaalina on käytetty painumatonta lamellihirttä, joka näkyy ulkoseinissä myös keskuksen sisäpuolelta. Yksikerroksisen keskuksen huoneistoala on noin 2 000 m2. Keskuksen energiatehokkuuteen on panostettu muun muassa asentamalla katolle aurinkosähköjärjestelmä, valitsemalla keskukseen erityisen energiatehokkaat ikkunat ja tekemällä paksut yläpohjaeristykset.
”Olemme kokenut palvelutilarakentaja, ja toimme hankkeen käyttöön vahvan asiantuntijuutemme ja parhaaksi todetut yhteistyökumppanimme. Teimme läpi hankkeen antoisaa yhteistyötä tilaajan ja käyttäjän kanssa sekä suunnittelimme ja toteutimme käyttäjälähtöisesti terveellisen, energiatehokkaan ja toimivan rakennuksen henkilöstölle ja asiakkaille”, kertoo Laptin Keski-Suomen aluejohtaja Samuli Heino.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjo Kotilainen, palvelujohtaja, SoTe ky/Perusturvaliikelaitos Saarikka, 040 1512381, marjo.kotilainen@saarikka.fi
Samuli Heino, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti Oy, 050 388 8507, samuli.heino@lapti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Rakennusliike Laptille myönnetty kolme ISO-sertifikaattia18.6.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Laptille on myönnetty kolme kansainvälistä ISO-sertifikaattia: ISO 9001 -laatusertifikaatti, ISO 14001 -ympäristösertifikaatti sekä ISO 45001 -työterveys- ja työturvallisuussertifikaatti.
Ata Gears laajentaa toimitilojaan Tampereen Linnainmaalla26.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Metalliteollisuusyritys ATA Gears investoi merkittävästi tuotantonsa kehittämiseen Tampereen Linnainmaalla. Rakennusliike Lapti on aloittanut laajennustyöt kiinteistöyhtiö Kielon omistamassa Hautalankadulla sijaitsevassa tehdaskiinteistössä. Uusien tilojen myötä ATA Gears laajentaa tuotantoaan ja siirtää Atalassa sijaitsevan pääkonttorinsa Linnainmaalle alkuvuodesta 2027 alkaen.
Tammelan koulun ja Sara Hildén -akatemian perusparannus ja rakentaminen alkavat Tampereella26.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tammelan koulun ja Sara Hildén -akatemian perusparannus ja uudisrakentaminen alkavat kesäkuussa Tampereella. Tampereen tilapalvelut ja Rakennusliike Lapti allekirjoittivat urakkasopimuksen 25.5.2026. Urakassa Tammelan koulun ns. tiilikoulu uudistuu: huonokuntoinen osa puretaan ja korvataan uudisrakennuksella ja suojeltu osa perusparannetaan. Uudistettu koulu avautuu käyttöön elokuussa 2028.
Kastellin uuden liikekeskuksen rakentaminen on alkanut Oulussa28.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Liikekeskus Kastellinkartanon rakentaminen on alkanut Oulun Kastellin kaupunginosassa, vanhan ostoskeskuksen viereisellä tontilla. Kastellinkartano on suunniteltu avattavaksi asiakkaille keväällä 2027.
Joensuuhun rakentuu kahteen uuteen asumisyksikköön yhteensä 120 asuntoa ikääntyneille13.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti suunnittelee ja rakentaa Pohjois-Karjan hyvinvointialueen – Siun soten käyttöön kaksi ikäihmisten asumispalveluyksikköä Joensuuhun. Rantakylään toteutettavien kohteiden rakentaminen alkoi huhtikuun alussa, ja asumispalveluyksiköt valmistuvat kesällä 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


