Kasvihuonetalo ja muut valinnat Asuntomessuille Loviisassa 2023

Asuntomessualueelle on nousemassa monimuotoinen, mutta eheä kokonaisuus arkkitehtonisesti kiinnostavia kohteita perheille, pariskunnille ja sukupolville. Yhtiömuotoisille tonteille on tulossa koko Suomen mittakaavassa ennen näkemättömiä ratkaisuja muun muassa kelluvien talojen ja kasvihuonetalojen muodossa. Kuningattarenrannan pohjoisosaan nousee myös Cubesta Oy:n puukerrostalo.
"Jos puutarhurilta kysyy, millaisen talon hän rakentaisi, hän vastaa lasitalon. Kaksi vuotta sitten huumorilla heitetty idea lähti kypsymään, miten talo kasvihuoneessa tai kasvihuone talon päällä toimisi Loviisassa. Ruotsissa ja Tanskassa tällaisia mielenkiintoisia projekteja jo on. Ja nyt ollaan jo tässä pisteessä idean kanssa", naurahtaa toimitusjohtaja ja puutarhuri Robert Jordas, Robbes Vertical Farming Solutionsista.
Pientaloalueelle nousee sekä kivi- että puutaloja. Taloja on suunniteltu rakennettavan myös hirrestä ja CLT:stä. Rakennusten väritys vaihtelee vaaleasta hyvin tummiin ja jopa mustiin sävyihin. Suurehkot lasi- ja ikkunapinnat ovat yleisiä, toisaalta tämä on luonnollista upean merinäköalan edessä.
Valitut pientalorakentajat tulevat Helsingistä, Espoosta, Porvoosta, Klaukkalasta, Vantaalta ja Loviisasta. Lisäksi pientaloalueelle nousee kolme talotehdasvetoista kohdetta.
"Koronatilanne vauhditti päätöstä lähteä toteuttamaan pitkäaikaista haavetta asumisesta vesistön äärellä. Myös toive kasvattaa lapset pienemmällä paikkakunnalla sai meidät kiinnostumaan Kuningattarenrannasta. Loviisa on vielä sopivan matkan päässä Helsingistä ja työpaikoiltamme, ja osittainen etätyö vähentää tarvetta edes matkata työpaikalle. Ja onhan nämä aivan huikean kauniit tontit", kertovat vastavalitut rakentajat Hanna-Maija ja Jussi Tikka Helsingistä.
Kuningattarenrannan pientaloalueella on myös tontti ryhmärakennushankkeelle. Insinööritoimisto LaRa Oy on valittu rakennuttajaksi neljällä kaksikerroksisilla omakotitaloilla. Kokonaisuus on näyttävä ja istuu alueelle erittäin hyvin.
"Insinööritoimisto LaRa Oy ryhmärakennuttaa yhteistyössä Honkatalojen kanssa Loviisan Kuningattarenrantaan neljä maalämmöllä lämpiävää, hirsirunkoista erillistaloa Gröna Uddenin puistoon rajoittuvalle tontille asukkaiden toiveita kuunnellen. Avarat sisätilaratkaisut ja yhteinen pihasauna luovat nykyaikaista luksusta", kertoo Insinööritoimisto LaRa Oy:n projektipäällikkö Riikka Tapio.
Vuoden 2023 Asuntomessualueella Kuningattarenrannalla tehdään parhaillaan pohjois- ja keskiosan maarakennustöitä. Pientaloalue on valmis rakentamiselle kesäkuun 2021 loppuun mennessä. Keskiosan rivi- ja paritalotonteille voi alkaa rakentaa aikaisintaan keväällä 2022.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suomen Asuntomessut projektijohtaja Timo Koskinen, puh. 040 759 1910, timo.koskinen@asuntomessut.fi.
Asuntomessut Loviisassa 2023 projektipäällikkö Niina Okkonen, puh. 044 505 1972, niina.okkonen@loviisa.fi.
Anna TapioToimitusjohtaja
Puh:040 717 1051anna.tapio@asuntomessut.fiAnne PallasteJohtaja, brändi ja viestintä, kuluttajaymmärrys
Puh:0503553530anne.pallaste@asuntomessut.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Osuuskunta Suomen Asuntomessut on suomalaisen asumisen suunnannäyttäjä, joka järjestää vuosittain kesän kohokohtiin lukeutuvat Asuntomessut.
Asuntomessuilla esitellään toimiviksi ja kestäviksi koettuja ratkaisuja sekä esimerkkejä rakentamiseen ja asumiseen liittyvien uusimpien tutkimusten soveltamisesta käytäntöön.
Asuntomessuja on järjestetty vuodesta 1970 lähtien.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Asuntomessut
KUTSU: Asuntomessut Lempäälässä 2026 – mediapäivä 2.10.11.9.2025 07:45:00 EEST | Kutsu
Miltä näyttää tulevaisuuden asuminen maaseudun rauhassa, mutta vain kivenheiton päässä suurkaupungin sykkeestä ja palveluista? Entä miten yhteisöllisyys, ilmastoviisaus ja sijainnin sujuvuus näkyvät tulevaisuuden asuinalueella?
KUTSU: Asuntomessut Lempäälässä 2026 – mediapäivä 2.10.26.8.2025 07:45:00 EEST | Kutsu
Miltä näyttää tulevaisuuden asuminen maaseudun rauhassa, mutta vain kivenheiton päässä suurkaupungin sykkeestä ja palveluista? Entä miten yhteisöllisyys, ilmastoviisaus ja sijainnin sujuvuus näkyvät tulevaisuuden asuinalueella?
Asuntomessualueesta pysyvä vetovoimatekijä Ouluun18.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Asuntomessut Oulussa onnistui tavoitteessaan jättää pysyvä jälki kaupunkikuvaan. Hartaanselänrannan rakentaminen oli alkusysäys koko alueen pitkäjänteiselle kehittämiselle.
Vuoden Mallitalo on kahden perheen yhteisprojekti – Hietasaaren Veistot hurmasivat RKL:n raadin Asuntomessuilla14.8.2025 18:45:00 EEST | Tiedote
Rakennusmestarit ja -insinöörit AMK RKL ry on valinnut Asuntomessuilla Oulussa Vuoden Mallitaloksi Hietasaaren Veistot. Palkitut kohteet ovat kahden oululaisperheen yhdessä toteuttama CLT-rakenteinen pientalokokonaisuus, jota yhdistää yhteinen piha, terassi ja kesäkeittiö.
Asuntomessut inspiroivat vuosikymmenestä toiseen27.7.2025 12:15:00 EEST | Artikkeli
Kirkkonummelaiset Raija ja Seppo Vahasalo tietävät, mitä tarkoittaa todellinen Asuntomessuinto. Pariskuntana he ovat kiertäneet Asuntomessuilla lähes jokaisena kesänä vuodesta 1988 alkaen, Sepon varhaisimmat messumuistot liittyvät Forssaan vuonna 1982.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme