Kasvisten juhlaa ja uusia makuelämyksiä keskellä espoolaista koulupäivää
18.3.2022 14:01:26 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Uutinen

Suomen sato synnyttää runsaasti maistuvia raaka-aineita ja lisukkeita ruoka-annoksiin ympäri vuoden. Vihanneksilla ja kasviksilla on helppo lisätä väriä ja makua ruokaan kuin ruokaan ja kasvisten monipuolinen käyttö on ilahduttavassa kasvussa.
Kotimainen kouluruokailu on tärkeä osa koulupäivää, ja maailman onnellisemmaksi valitun kansan ylpeyden aihe. Ilmainen kouluruoka tuli vuonna 1948 lain säätelemänä kaikkiin Suomen kouluihin. Siitä lähtien kouluruokailu on ollut tärkeä osa koulupäivää niin sosiaalisena tapahtumana kuin osana opetussuunnitelman mukaista ruokakasvatusta. Hyvä ruoka auttaa oppimaan.
Keväisen auringon paistaessa on tullut aika viettää kotimaisten, vastuullisesti tuotettujen kasvisten Vilkas-teemapäivää 1.4.2022, janauttia sen kunniaksi maukasta ja värikästä suomalaista ruokaa!
Espoo Catering ja Apetit kattavat pöytään uusia, värikkäitä kasvisruokavaihtoehtoja ja suussa sulavia herkkuja kaikkien oppilaiden iloksi Leppävaaran koulukeskus Monikossa 1.4.2022. Kasvisten festivaali toteutetaan yhteistyössä koulun, oppilaiden ja keittiön ammattilaisten kanssa.
Kouluruokailu on muuttunut aikojen saatossa lasten ja ruokakulttuurin muutosten mukana. ”Haluamme osaltamme kasvattaa kasvisten ja kasvisruoan suosiota, tutustuttaa ruokailijoita uusiin makuihin ja tuottaa upeita makuelämyksiä. Kotimainen puhdas ruoka on juhlapäivänsä ansainnut”, toteavat Monikon keittiön päällikkö Sirpa Pennanen ja Espoo Cateringin tuotekehittäjä Ville Kivinen. ”Yhteistyö Apetitin kanssa on jatkunut jo pitkään ja olemme iloisia voidessamme jälleen tuoda uusia kasvisruokia lasten lautasille”, kiittelee Espoo Cateringin kehityspäällikkö Regina Ekroos.
Tapahtuman tärkeintä antia ovat lasten omat mielipiteet ruoasta. Maistelijat pääsevät nimittäin äänestämään muun muassa ruoan mausta lounaan aikana. Lisäksi lasten oma ruokaraati antaa annoksiin kommentteja ja kehitysehdotuksia. Emme unohda myöskään yhteistyötä lasten vanhempien kanssa: Iloiseen kasvisruokatapahtumaan on totta kai kutsuttu mukaan koulun vanhempainyhdistysten edustajat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari Blomqvist, Asiakaspäällikkö
mari.blomqvist@espoocatering.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Espoo Catering tarjoaa laadukkaita ja maukkaita ateriapalveluita Espoon kouluissa, päiväkodeissa, lounasravintoloissa, sekä seniori- ja hoivapalveluissa. Espoo Catering Oy valmistaa päivittäin n. 80 000 ateriaa ympäri Espoota. Edustuspalvelumme vastaa Espoon kaupungin kokous- ja vierastarjoiluista.
Apetit on suomalainen elintarvikeyhtiö, jolla on vahva integraatio kotimaiseen alkutuotantoon. Perustamme toimintamme ainutlaatuiseen ja kestävään arvoketjuun: luomme kasviksista hyvinvointia tarjoamalla maistuvia ja arkea helpottavia ruokaratkaisuja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kaupunginhallitus jatkaa Hiilineutraali Espoo -ilmastotiekartan käsittelyä marraskuussa5.10.2026 17:59:35 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus palautti Hiilineutraali Espoo -tiekartan puolivälitarkastelun ja lisätoimenpiteistä päättämisen uudelleen valmisteltavaksi niin, että siihen täydennetään esitettyjen lisätoimien vaikutustenarvioinnit ja päätöksentekoprosessien kuvaukset.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto: Westendin asemanseudun kehittäminen etenee5.10.2026 11:51:07 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto myönsi suunnitteluvarauksen Westendin asemanseudun jatkosuunnitteluun ja myi Kivenlahden metrokeskuksen liikekeskustontin SVR:lle. Lisäksi jaosto hyväksyi uudet tonttien ja alueiden varausmaksuperiaatteet.
Kansainväliset harvinaisuudet ja suomalaisen rockin legenda Espoon kulttuuritaloihin1.10.2026 14:59:56 EEST | Tiedote
Kolmen espoolaisen kulttuuritalon lokakuun ohjelmistossa nähdään kaksi kansainvälisesti arvostettua vierasta sekä suomalaisen rockin legenda, kun Randy Hansen, Les Fleurs Noires ja Tuomari Nurmio esiintyvät Espoon kulttuurikeskuksessa, Sellosalissa ja Kannusalissa.
Första pris i tävlingen Årets gatuarbete till gatubygget i norra delen av Hagalunds idrottspark1.10.2026 14:32:31 EEST | Pressmeddelande
Gatubygget i norra delen av Hagalunds idrottspark har valts till vinnare i tävlingen Årets gatuarbete i Esbo 2026. Byggprojektet skilde sig positivt från andra gatubyggen, i synnerhet eftersom fotgängares och cyklisters säkerhet beaktades och invånarnas behov uppmärksammades.
Espoon Vuoden katutyömaa -kilpailun voittajaksi Tapiolan urheilupuiston pohjoisosan työmaa1.10.2026 14:32:31 EEST | Tiedote
Tapiolan urheilupuiston pohjoisosan työmaa on palkittu Espoon vuoden katutyömaa 2026 -kilpailun voittajaksi. Työmaa erottui edukseen erityisesti jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden turvallisuuden huomioimisessa sekä kaupunkilaisten tarpeisiin reagoinnissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
