Kasvisten osuus ostoskoreissa laskee – Prismoista ja S-marketeista hedelmiä ja vihanneksia alle eurolla
9.1.2023 09:00:07 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

S-ryhmän myyntidatan mukaan kasvisten eli hedelmien, vihannesten, marjojen ja juuresten osuus asiakkaiden elintarvikeostoista laski loppuvuonna 2022. Alkuvuodesta 2022 elintarvikkeiden ostoista (kg) noin 17 % tuli hevi-tuotteista, elo-marraskuussa sama osuus oli noin 15 %. Alkuvuonna joka toisesta ostokuitista löytyi vihanneksia, hedelmiä, marjoja ja juureksia ja loppuvuonna niitä löytyi noin 46 prosentista ostokuiteista.
Hedelmä- ja vihannestuotteiden kulutus on vähentynyt kaikissa asiakassegmenteissä. Suurimpia hevin kuluttajia ovat ruoanlaittoa harrastavat sekä vastuullisuutta arvostavat kuluttajat, jotka noudattavat usein kasvisruokavaliota tai fleksaavat eli syövät välillä kasvisruokia ja joskus sekaruokaa. Näillä kuluttajaryhmillä hevin osuus elintarvikkeista on ollut vajaa neljännes ja on syksyn aikana laskenut noin viidennekseen.
Pienintä osuus on lapsiperheiden asiakassegmenteissä sekä kuluttajilla, joille hinnalla on suuri merkitys. Näissä segmenteissä hevin osuus elintarvikeostoista kiloissa on ollut reilusti yli kymmenesosa ja loppuvuonna osuus on vähentynyt pari prosenttiyksikköä.
– Me suomalaiset emme ole aikaisemminkaan syöneet tarpeeksi kasviksia. Niiden väheneminen ruokalautasilta syksyn aikana yhä enemmän on huono suunta ja haluamme osaltamme yrittää muuttaa tätä. Kannustamme ihmisiä lisäämään kasvisten osuutta ruokavaliossaan auttamalla heitä löytämään hevi-osaston edulliset vaihtoehdot. Suositusten mukaanhan meidän pitäisi syödä vähintään puoli kiloa kasviksia päivässä, hevi-tuotteiden myyntipäällikkö Katarina Vikman S-ryhmän päivittäistavarakaupasta kertoo.
Työtä kasvisten suosimisen eteen on S-ryhmässä tehty vuosia myös muun muassa Satokausi-konseptilla. Oman ruokakunnan hedelmien ja vihannesten kulutusta voi tarkastella S-mobiilissa. Sovelluksesta löytyy muun muassa ravintolaskuri, joka koosta ostosten ravintoarvot yhteen näkymään.
Edullisia aineksia välipaloihin ja helppoihin arkiruokiin
S-ryhmässä tahtotila on palauttaa kasvikset ihmisten ostoslistalle. Tammikuun toisella viikolla Prismoissa ja S-marketeissa alkaa Alle euron hevi -kampanja, jonka tuotteet maksavat alle euron joko kilohinnaltaan, per rasia, pussi tai kappale.
Prismoissa ja S-marketeissa nostetaan esiin esimerkiksi porkkanaa, parsakaalia, paprikaa, appelsiineja, päärynää tai kirsikkatomaatteja. Kampanjatuotteisiin on valittu monipuolisesti hedelmiä, kasviksia ja juureksia, jotka ovat suomalaisille tuttuja.
Joukosta löytyy välipalaksi sopivia tuotteita sekä aineksia edullisiin ja helppoihin arkiruokiin. Kampanjatuotteiden valintaan vaikuttaa myös se, mitä tuotteita on hyvin saatavilla.
– Tavoitteenamme on, että ihmiset huomaisivat, että hevi-osastolta voi myös sydäntalvella ja kohonneista hinnoista huolimatta löytää edullisia vaihtoehtoja. Toivon myös, että kampanja aidosti helpottaisi kasvisten valintaa ja innostaisi lisäämään niitä arkiruokaan, Vikman painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina Vikman, hevi-tuotteiden myyntipäällikkö, S-ryhmän päivittäistavarakauppa, katarina.vikman@sok.fi, 010 768 6020
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Kansainvälinen huippuhotelli Radisson Blu Royal Hotel Helsingissä avautuu uudistettuna 17.3.27.1.2026 10:06:03 EET | Tiedote
Helsingin Radisson Blu Royal Hotel avautuu mittavan uudistuksen jälkeen maaliskuun lopulla. Täysin uudistetut yleiset tilat, näyttävä Ballroom juhliin, skandinaavisen tyylikkäät huoneet ja uusi ravintola NORD tekevät hotellista suosikin erityisesti kansainvälisille vieraille ja tapahtumajärjestäjille.
Mediajohtaja Päivi Anttikoski jättää tehtävänsä SOK:lla26.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote
S-ryhmän sisältöjen, viestinnän, yhteiskuntasuhteiden, markkinoinnin ja kaupan median kehittämisestä vastannut mediajohtaja, CMO Päivi Anttikoski jättää tehtävänsä SOK:lla neljän vuoden jälkeen. ”Haluan kiittää Päiviä erinomaisesta työstä kaupparyhmän menestyksen eteen. Vahvalla mediaosaamisellaan Anttikoski on kasvattanut Yhteishyvä-median näkyvyyden täysin uudelle tasolle, syvä yhteiskunnallinen osaaminen on nostanut vaikuttamistyön ja viestinnän painoarvoa koko kaupparyhmässä ja kaupan median liiketoiminta on vahvalla kasvu-uralla. Markkinoinnissa Anttikosken innostava johtamistyyli on toiminut kannustimena täysin uusille konsepteille, kuten osuuskaupan omaleimaisesta palkitsemisesta kertovalle Tilipäivälle”, SOK:n pääjohtaja Hannu Krook toteaa. ”Olen vilpittömän ylpeä ja kiitollinen siitä, mitä olemme yhdessä näiden vuosien kuluessa saaneet aikaan. Takana on innostava matka, jota olen saanut tehdä erinomaisen tiimin kanssa. Nyt on täydellinen aika siirtää kapula seuraavalle”, Päivi
Yritysten luontojalanjäljen laskentaan avoin työkalu – vauhdittaa luontotyön käynnistämistä26.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto, S-ryhmä ja Sitra ovat julkaisseet avoimen tietokannan ja oppaan, joiden avulla yritykset voivat laskea ja pienentää omaa luontojalanjälkeään. S-ryhmän datan pohjalta kehitetty uusi laskentamalli auttaa tunnistamaan suurimmat vaikutusten aiheuttajat ja ohjaamaan toimenpiteitä luonnon monimuotoisuuden turvaamiseksi. Ilmastonmuutos ja luontokato vaikuttavat jo elintarvikkeiden saatavuuteen, ja luontojalanjäljen laskenta voi tulevaisuudessa auttaa riskienhallinnassa.
Kansainvälisten matkailijoiden määrä nousukiidossa – suomalainen arki on turistille eksotiikkaa16.1.2026 09:09:23 EET | Tiedote
Matkailuala puskee Suomea hartiavoimin maailmankartalle, jotta alasta saadaan kaivattua talouskasvua ja työllisyyttä koko maahan. Lapista ja joulupukista on maailmalla jo kuultu, mutta yhtä suurta ihastusta herättävät myös luonnon tarjoamat mahdollisuudet ja rauha, sekä ainutlaatuiset elämykset lättyjen paistosta jylhiin kansallismaisemiin.
Tänä viikonloppuna on vuoden ensimmäinen Tilipäivä: asiakasomistajien tileille kilahtaa yli 50 miljoonaa euroa9.1.2026 08:03:00 EET | Tiedote
S-ryhmän osuuskaupat maksavat tänään asiakasomistajien pankkitileille Bonusta ja muita rahana maksettavia etuja yhteensä 50,4 miljoonaa euroa. Suomalaiset vaikuttavat aktivoituneen jouluostoksilla, sillä nyt maksettava bonussumma on lähes 10 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten tammikuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
