LOGOMO

Katja Leppäkoskesta Logomon uusi toimitusjohtaja

Jaa
Logomo Oy:n ja Logomon Tapahtumatilat Oy:n toimitusjohtajaksi on valittu FM, MBA Katja Leppäkoski. Hän aloittaa tehtävässään 22. maaliskuuta. Leppäkoski siirtyy Logomoon Kulttuuritehdas Korjaamon johtajan tehtävästä.
Katja Leppäkoski siirtyy maaliskuussa Logomoon Kulttuuritehdas Korjaamon johtajan tehtävästä.
Katja Leppäkoski siirtyy maaliskuussa Logomoon Kulttuuritehdas Korjaamon johtajan tehtävästä.

Logomon tapahtuma- ja kiinteistöyhtiön toimitusjohtajana Leppäkoski vastaa jatkossa sekä tapahtuma- ja ravintolatoiminnan että kiinteistön johtamisesta sekä Logomon toimistotilojen manageroinnista. 

Leppäkosken tehtävänä on kehittää ja toteuttaa Logomon liiketoimintastrategiaa ja viedä Logomoa strategian tavoitteiden mukaisesti kohti Euroopan parasta tapahtumataloa vuoteen 2025 mennessä yhdessä Logomon henkilökunnan kanssa. 

­– Logomo on yhdentoista toimintavuotensa aikana ottanut paikkansa valtakunnallisesti arvostettuna tapahtumatalona. Talo on miljööltään ja konseptiltaan täysin uniikki ja monipuolinen. Edeltäjäni sekä koko Logomon henkilökunta on alusta asti tehnyt loistavaa työtä ja myös hyvät pohjatyöt kasvun eteen. Odotan todella innoissani maaliskuuta, Katja Leppäkoski kertoo.

Vahvuuksia vahvistamaan

Leppäkoski on Sunborn Events Oy:n johtoryhmän jäsen ja raportoi tehtävässään Logomo-yhtiöitten hallituksille. 

– Katjalla on pitkä ja hyvin monipuolinen kokemus tapahtuma-alalta ja uskomme hänen kykyihinsä kehittää talon eri palveluita ja konsepteja entisestään. Jo esimerkiksi kuluvalle vuodelle Logomo tavoittelee kasvua kaikilla mittareilla. Myös Sunbornilla on vahva tahto viedä Logomoa eteenpäin strategian mukaisesti, sanoo Sunborn Events Oy:n toimitusjohtaja ja Logomo Oy:n hallituksen puheenjohtaja Riikka Kuusniemi.

Leppäkoski uskoo, että erityisesti elämyksellisyys ja asiakaskokemus ovat tärkeitä osa-alueita Logomon kehittämisessä. 

– Nykyisiä vahvuuksia vahvistamalla Logomosta saadaan Euroopan mielenkiintoisin tapahtumatalo. Tämä tapahtuu vahvasti kehittämällä edelleen niin korkeatasoisia palveluita, puitteita kuin toiminnan monipuolisuutta, hyödyntämällä olemassa olevia ja uusia verkostoja, sekä kasvattamalla yhteistyötä eri toimijoiden kanssa. Myös omistajien vahva sitoutuminen tulevaisuudenvisioon näkyy ja tuntuu, Leppäkoski katsoo.

Vahvat näytöt tapahtuma-alalta

Leppäkoskella on noin 25 vuoden kokemus tapahtuma-alalta ja musiikkibisneksestä aina festivaalien tuottamisesta konsultointiin. Logomoon Leppäkoski siirtyy Kulttuuritehdas Korjaamon johtajan tehtävästä. 

Hän on aikaisemmin toiminut muun muassa Pori Jazzin toimitusjohtajana vuosina 2004–2012 ja Helsingin Musiikkitalon johtajana vuosina 2012–2016. 

Korjaamossa Leppäkoski vastasi Kulttuuritehtaan kehittämisestä ja operatiivisesta johtamisesta mukaan lukien ravintolatoiminnot, tilapalvelut, kulttuurituotanto, sekä myynti ja markkinointi.


Lisätietoja:


Katja Leppäkoski
p. 040 151 3058

Riikka Kuusniemi
p.  044 556 6260

Avainsanat

Kuvat

Katja Leppäkoski siirtyy maaliskuussa Logomoon Kulttuuritehdas Korjaamon johtajan tehtävästä.
Katja Leppäkoski siirtyy maaliskuussa Logomoon Kulttuuritehdas Korjaamon johtajan tehtävästä.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

LOGOMO
LOGOMO
Junakatu 9
20100 TURKU

029 123 4800http://www.logomo.fi

Logomo on kulttuurin, taiteen ja luovan talouden keskus, joka toimii vanhassa VR:n konepajassa rautatieaseman ja ydinkeskustan läheisyydessä Turussa. Konserttien lisäksi Logomossa järjestetään kokouksia, seminaareja, kongresseja, teatterinäytöksiä, messuja, näyttelyjä, elokuvaesityksiä sekä erilaisia yksityistilaisuuksia. Vuonna 2023 Logomossa järjestettiin yli tuhat tilaisuutta ja talon kävijämäärä oli yhteensä yli 300 000 henkilöä. Logomon toimitiloissa, Byråssa ja Konttorissa, työskentelee päivittäin yli 400 ihmistä noin 90 yrityksessä. Logomolle on myönnetty Suomen luonnonsuojeluliiton Ekokompassi-ympäristösertifikaatti vastuullisesta toiminnastaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta LOGOMO

Logomon MOVE·5D vie syksyllä maailman ympäri – uusi illalliselämys starttaa 12.9.3.9.2025 12:41:03 EEST | Tiedote

Turun Logomon ainutlaatuinen MOVE·5D-tila saa uuden kiehtovan fine dining -kokonaisuuden, kun syyskuussa käynnistyy kolmas immersiivinen illalliskonsepti - The Essence of Taste. Tällä kertaa vieraat pääsevät matkalle maailman ympäri – kahdeksan kohdetta, kaksitoista ruokalajia ja täysin uusi tarina tekevät illasta moniaistillisen seikkailun, jollaista ei muualla Suomessa koeta.

Turun Kirjamessujen ohjelma on julkaistu – luvassa keskusteluja kulttuurialasta, lukukokemuksia, työpajoja ja paikallisia toimijoita3.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Tänä vuonna 35-vuotista taivaltaan juhliva Turun Kirjamessut järjestetään ensimmäistä kertaa Turun Logomossa, jonka upeissa puitteissa ajankohtaiset kirjailijat ja yhteiskunnalliset vaikuttajat tapaavat 3.–5.10.2025. Ohjelmaa järjestetään yhdeksällä eri lavalla. Viikonlopun aikana nähdään kaikkiaan yli 340 ohjelmanumeroa ja noin 600 esiintyjää. Kirjailijoiden lisäksi keskusteluihin osallistuu poliitikkoja, tutkijoita, vaikuttajia ja kulttuurialan toimijoita.

Elämä Lapselle -konsertti ensimmäistä kertaa koskaan Turussa: Lastenklinikoiden Kummien hyväntekeväisyyskonsertissa ovat mukana mm. Fintelligens, Mirella, KUUMAA, Robin Packalen ja Jenni Vartiainen1.9.2025 15:43:45 EEST | Tiedote

Kummien Elämä Lapselle -konsertti viettää 30-vuotisjuhlavuottaan, jonka merkeissä upeat perinteet omaava hyväntekeväisyystapahtuma järjestetään nyt ensimmäistä kertaa pääkaupunkiseudun ulkopuolella, Turun Logomossa 10. syyskuuta. Elämä Lapselle on yksi maamme tunnetuimmista ja perinteikkäimmistä hyväntekeväisyystapahtumista, jonka avulla edistetään pienten potilaiden parasta mahdollista hoitoa eri puolilla Suomea. Kotimaan suosituimpien esiintyjien tähdittämä konsertti nähdään suorana lähetyksenä MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla klo 20–22.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye