Katse ylös kännykästä – huolehdi koirastasi vuodenvaihteessa

Vuodenvaihteen rakettien kovat äänet ja värikkäät valot voivat pelottaa monia koiria. Rakettien räiskyessä on suuri riski, että pelästynyt koira pääsee karkaamaan. Karkaamisen estämiseksi koiralla voi käyttää lenkkeillessä sekä kaulapantaa että valjaita. Kaulapantaan kannattaa kiinnittää myös laatta, josta löytyy omistajan yhteystiedot. Kotioloissa kannattaa tarkkailla, ettei pelästynyt koira pääse karkaamaan esimerkiksi raollaan olevasta ovesta.
Jos koirasi pääsee karkaamaan, ole yhteydessä karanneita eläimiä etsiviin järjestöihin. Tällaisia järjestöjä ovat muun muassa Etsijäkoiraliitto (puh. 040 724 8614), Suomen etsijäkoirat ry (puh. 040 968 5985) sekä Vainu – Eläinetsijäkoirat (puh. 041 805 9423). Tutustu omalla alueellasi toimivaan järjestöön ja sen toimintatapoihin etukäteen. Jos koirasi pääsee karkaamaan, jaa katoamisilmoitus mahdollisimman laajasti. Varsinkin sosiaalinen media on hyvä keino saada viesti leviämään nopeasti.
Vaikka koira ei vaikuttaisi pelkäävän raketteja, älä kuitenkaan ota sitä mukaan katsomaan ilotulitusta. Jos koira vaikuttaa pelkäävän kovia ääniä ja välkkyviä valoja, voit keskustella oman eläinlääkärisi kanssa toimenpiteistä sekä mahdollisista rauhoittavasta lääkityksestä.
Kotona ollessa on tärkeää elää mahdollisimman normaalisti. Koiralle on hyvä varata turvallinen tila, jossa se voi olla rauhassa. Tilanteessa voi auttaa myös kotoinen taustahäly, kuten televisio tai musiikki. Vedä verhot ikkunoiden eteen, jotta sisälle näkyy mahdollisimman vähän välkkyviä valoja ja huolehdi, että koira pääsee halutessaan piiloutumaan omaan turvalliseen tilaansa. Koiralle voi myös antaa jonkin herkun, esimerkiksi luun jyrsittäväksi, mutta älä ihmettele, jos tuttukaan herkku ei maistu. Pelokas koira ei välttämättä halua syödä mitään.
Suomen Kennelliitto on mukana neljäntoista muun terveys-, potilas- ja vammais- sekä eläinjärjestön kanssa Rajat räiskeelle -kansalaisaloitteessa. Kansalaisaloite rajaisi luokkien F2- ja F3-ilotulitteiden käytön siirtymäajalla vain ammattilaisten käyttöön. Sen tavoitteena on merkittävästi vähentää ilotulitteiden aiheuttamia terveys-, hyvinvointi- ja ympäristöhaittoja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osastopäällikkö Kirsi Salmijärvi
kirsi.salmijarvi@kennelliitto.fi
puh. 040 727 6023
Viestintäpäällikkö Liisa Suoninen
liisa.suoninen@kennelliitto.fi
puh. 050 320 3897
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry on vuonna 1889 perustettu koira-alan asiantuntijajärjestö sekä koirien kasvattajien, omistajien ja harrastajien edunvalvoja. Meillä on noin 147 000 henkilöjäsentä sekä noin 2000 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kennelliitto ry
Koirien kiinnipitoaika päättyy keskiviikkona 20.8. – huomioi nämä asiat19.8.2025 06:45:00 EEST | Tiedote
Metsästyslain mukainen koirien kiinnipitoaika päättyy koko maassa keskiviikkona 20. elokuuta, ja samalla metsästyskoirien harjoittaminen pääsee alkamaan toden teolla. Taajama-alueilla kiinnipitoajan päättyminen ei vaikuta, sillä taajamissa koirien kytkettynä pitämistä koskevat ympäri vuoden samat säännöt.
Maailman Voittaja 2025 -näyttely toi Suomeen koiria 73 maasta ympäri maailman10.8.2025 20:39:15 EEST | Tiedote
Tänään päättynyt, Helsingin Messukeskuksessa 7.–10.8. järjestetty Maailman Voittaja 2025 -näyttely ja sitä edeltävä Circuit Shows -erikoisnäyttelypäivä olivat yhdessä suurin kansanvälinen koiratapahtuma Suomessa yli kymmeneen vuoteen.
Kutsu Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn infotilaisuuteen31.7.2025 10:43:44 EEST | Kutsu
Suomen Kennelliitto järjestää kansainvälisen kennelunioni FCI:n Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn Messukeskuksessa Helsingissä 8.-10.8.2025. Koiranäyttely on FCI:n vuoden suurin koiraharrastustapahtuma. Maailman Voittaja 2025 -näyttelyyn Helsingissä on ilmoitettu yhteensä yli 14 700 koiraa kaikkiaan 73 eri maasta. Näyttelykehissä voi nähdä kaikkiaan 397 eri koirarodun edustajia. Tapahtuman yhteydessä järjestetään torstaina, 7.8.2025 kaikkiaan 65 eri rotujärjestön Circuit Shows -erikoisnäyttelyt, joihin on ilmoitettu yli 8 100 koiraa. Myös näissä näyttelyissä on hyvin kansainvälinen osallistujajoukko. Osallistujia tapahtumaan odotetaan neljän päivän aikana yli 40 000. Kutsumme medioiden edustajat infotilaisuuteen Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelystä torstaina, 7.8.2025 kello 10. Tilaisuus järjestetään Messukeskuksen toisessa kerroksessa näytteilleasettajaklubilla, os. Messuaukio 1, Helsinki. Tilaisuudessa ovat mukana Maailman Voittaja 2025 -näyttelytoimikunnan puheenjohtaja Kim
Maailman Voittaja -näyttelyssä Helsingissä voi nähdä lähes 400 eri koirarotua31.7.2025 10:42:39 EEST | Tiedote
Suomen Kennelliitto järjestää 8.–10. elokuuta Helsingissä suuren kansainvälisen koiranäyttelytapahtuman, Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn. Koiranäyttelyiden ohella tapahtuma tarjoaa yleisölle monipuolisen paketin koiratietoa ja koiramaista ohjelmaa.
Tanja Hakamo on Koiramme-lehden uusi päätoimittaja18.7.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Koiramme-lehden päätoimittajuus vaihtuu syksyllä, kun tehtävässä aloittaa Tanja Hakamo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme