Kauppakamari: Neljäsosa yrityksistä uskoo Brexitin vaikuttavan liiketoimintaan
16.10.2019 07:00:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

”Brexit-vaikutusten suhteen epävarmojen yritysten määrä 25,1 prosenttia on poikkeuksellisen iso. Joko yritykset eivät ole riittävästi varautuneet Brexitiin tai sitten ne aidosti eivät vielä osaa arvioida tilannetta, sillä eri Brexit-vaihtoehdot ovat yhä auki”, arvioi tilannetta Keskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtaja Timo Vuori.
Kauppakamarien kysely yrityksille tehtiin syyskuun lopussa. Kyselyyn vastasi 700 eri alojen yritystä ympäri Suomen. Kolmannes yrityksistä oli teollisuuden alan yrityksiä. Puolet vastanneista yrityksistä työllistää 10-49 henkeä, 30 prosenttia vastanneista yrityksistä kuului kokoluokkaan 50-249.
Vuoren mukaan johtavat vientiyrityksetkin ovat todenneet, että hyväkään Brexit-valmistautuminvientimahdolliset Brexit-vaikutukset pystyttäisiin yrityksissä ennakoimaan luotettavasti. Yllätyksiä voi aiheutua nopeista muutoksista brittikumppanin markkinatilanteessa tai ylivoimaisista esteistä tuotanto- ja hankintaketjuissa.
”Britannian jääminen EU:n tulliliiton ulkopuolelle voi myös ruuhkauttaa kaikki satamat ja niiden varastot sekä sekoittaa lentorahteja”, sanoo Vuori.
”Kova Brexit uhkana mutta ei tavoitteena”
Kauppakamarikyselyn mukaan 12,6 prosenttia suomalaisyrityksistä nostaa Brexitin tällä hetkellä kolmen suurimman markkinahaasteen joukkoon hiipuvan markkinakysynnän ja orastavan osaajapulan ohella.
Britannian osuus Suomen kokonaisviennistä on noin 4,5 prosenttia ja kokonaistuonnista noin 3 prosenttia, joten Brexit huolestuttaa muitakin kuin vain perinteistä tavarakauppaa brittien kanssa käyviä vienti- ja tuontiyrityksiä. Erityisesti kova Brexit olisi isku laajemmin Britannian, mutta myös Euroopan taloudelle, toteaa Vuori.
Kovassa Brexitissä eli Britannian sopimuksettomassa EU-erossa Britanniasta tulisi yhdessä yössä Venäjän tai Kiinan kaltainen EU:n sisämarkkinoiden ulkopuolinen kauppakumppani tullauksineen ja viranomaistarkastuksineen, muistuttaa Vuori. Hän kuitenkin uskoo, että Britannia haluaa ehdottomasti välttää sopimuksettoman EU-eron ja että EU-maista löytyy lopulta vastakaikua. Tästä syystä olisi toivottavaa, että lähiaikoina saataisiin selvyys asiaan, mikä helpottaisi myös yritysten varautumista.
”Jos Britannia ja EU onnistuvat löytämään sovun päivitetystä erosopimuksesta, jatkuu kauppa brittien kanssa ainakin 31.12.2020 asti kuten tähänkin asti”, muistuttaa Vuori.
Samalla olisi aikaa valmistella varsinainen kauppa- ja kumppanuussopimus EU:n ja Britannian kesken.
”Brexit-solmun avaaminen ja sovun junailu onkin nyt Suomen EU-puheenjohtajakauden tärkeimpiä tehtäviä. Jos sovun löytyminen vaatii vielä lyhyen aikalisän, on se parempi vaihtoehto kuin kova Brexit”, sanoo Vuori.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo VuoriJohtaja, kansainväliset asiat; Maajohtaja, Kansainvälinen kauppakamari ICC
Puh:050 553 5319timo.vuori@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Talouden kasvu ei näy vielä työmarkkinatilastoissa: “Toistaiseksi keräillään rohkeutta rekrytointien kanssa”25.8.2026 09:04:22 EEST | Tiedote
Heinäkuun työmarkkinatilastot maalaavat Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan kuvaa vakaasta kehityksestä, mutta nousuvaihdetta joudutaan vielä odottamaan.
Keskuskauppakamari: Liikuntaedun käyttö laajenee ainakin kuntosaliohjelmiin ja välinevuokraukseen – mutta mikä lasketaan fyysiseksi aktiivisuudeksi?21.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Työnantajien tarjoaman liikuntaedun käyttömahdollisuudet laajenevat merkittävästi. Sääntelyyn jää edelleen tulkinnanvaraisuutta ja epäjohdonmukaisuuksia, huomauttaa Keskuskauppakamari. Esimerkiksi avantouinnin ja saunomisen sekä monien luontoharrastusten kohtelu joudutaan arvioimaan tapauskohtaisesti.
Keskuskauppakamari: Kun suomalainen ostaa, talouskasvu kiihtyy – ”Jokainen voi vaikuttaa hyvinvointimme kasvuun”14.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan talouskasvun edelleen vauhdittumisen kannalta olennaista on, että Venäjän hyökkäyssodan jälkeisen epävarmuuden vuoksi säästöihin kertynyttä rahaa saadaan liikkeelle kulutukseen. ”Miljoonien kuluttajien ostopäätökset lisäävät vettä talouskasvun myllyyn ja vauhdittavat hyvän kierrettä”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamari: Oppilailta vaadittava enemmän – “Kutosen osaamisella ei voi saada kasia”13.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Suomalaisnuorten oppimistulokset ovat heikentyneet selvästi, mutta arvosanat eivät ole laskeneet samassa tahdissa. Keskuskauppakamari ehdottaa perusopetukseen kansallista oppimisen seurantamallia ja taitotason mittausta, joka nostaisi vaatimustasoa ja yhdenmukaistaisi arviointia.
Keskuskauppakamari: Moni ei tiedä, että poimituista marjoista tai pullopanteista pitää maksaa tietyissä tapauksissa verot7.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesän marjastuskausi on parhaimmillaan, ja moni suomalainen hankkiikin lisätuloja myymällä itse poimimiaan marjoja tai palauttamalla kesän aikana kertyneitä pulloja ja tölkkejä. Keskuskauppakamarin mukaan näihin liittyvät verosäännöt eivät kuitenkaan ole kaikilta osin selkeitä. "Esimerkiksi pullopantteihin liittyvää verotusta tulisi selkeyttää", sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme