Kaupunginhallituksen päätös antaa mahdollisuuden perusopetuksen poikkeusjärjestelyihin
10.8.2020 18:58:26 EEST | Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia | Tiedote
Perusopetuslain mukaan, jos opetusta ei tartuntatautilain 58 §:n nojalla annettavan päätöksen johdosta voida järjestää turvallisesti lähiopetuksena koulussa tai muussa opetuksen järjestämispaikassa, voidaan opetuksessa siirtyä opetuksen järjestäjän päätöksellä poikkeuksellisiin opetusjärjestelyihin enintään yhden kuukauden ajaksi kerrallaan, jos se opetuksen järjestämiseksi on välttämätöntä.
Perusopetuslain muutos on voimassa määräaikaisesti vuoden 2020 loppuun ja sen tarkoituksena on nimenomaan mahdollistaa paikallinen päätöksenteko, jolla varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen järjestäminen voidaan hoitaa turvallisesti epidemian aikanakin.
Kaupunginhallituksen päätös on edellytys sille, että epidemiatilanteen niin vaatiessa opetuksen järjestäjä voi tarvittaessa päättää poikkeuksellisiin opetusjärjestelyihin siirtymisen. Näin ollen, mikäli poikkeuksellisiin opetusjärjestelyihin päädyttäisiin, voitaisiin vuosiluokkien 4-6 ja 7-10 opetus järjestää kolmen viikon jaksoissa siten, että osa vuosiluokista on viikon etäopetuksessa ja kaksi viikkoa lähiopetuksessa. Mikäli koulun tilat mahdollistavat, järjestettäisiin opetus 4-5-luokkalaisille lähiopetuksena.
Lähiopetusta annetaan kuitenkin aina 1-3-luokkalaisille, erityisen tuen ja valmistavan opetuksen oppilaille sekä pidennetyn oppivelvollisuuden oppilaille.
Helsingin kaupungin suomenkielisessä esiopetuksessa sekä peruskouluissa ja lukiossa lukuvuosi alkaa torstaina 13.8. Ruotsinkielisissä kouluissa lukuvuosi alkaa tiistaina 18.8.
Helsingin Saksalaisen koulun perusparannukseen 750 000 euron laina
Kaupunginhallitus myönsi Kouluyhdistys Pestalozzi Schulverein Skolföreningen ry:lle 750 000 euron suuruisen lainan koulukiinteistössä tehtäviin perusparannuksiin.
Kouluyhdistys Pestalozzi Schulverein Skolföreningen ry ylläpitää Helsingin Saksalaista koulua, joka toimii yhdistyksen omistamassa kiinteistössä Kampissa. Koulurakennus on valmistunut vuonna 1933, ja sitä on laajennettu myöhemmin. Muutostöiden avulla koulu saa käyttöönsä yli 140 neliömetriä uusia opetustiloja.
Koulussa on tällä hetkellä yli 650 oppilasta ja se on ainoa koulu, joka tarjoaa saksankielistä opetusta ja saksalaisen Deutsches Internationales Abitur -tutkinnon pääkaupunkiseudulla. Koulun toiminta perustuu Suomen ja Saksan väliseen sopimukseen kulttuuriyhteistyöstä. Saksan ulkoministeriön projektille myöntämä 750 000 euron rahoitus kattaa kolmasosan arvioiduista kokonaiskustannuksista.
Kaikki kaupunginhallituksen kokouksen päätökset ovat luettavissa päätöstiedotteet-sivulla. Päätöstiedote on luettavissa siihen saakka, kun pöytäkirja ilmestyy. Kaupunginhallituksen pöytäkirjat ovat luettavissa täällä.
Kaupunginhallituksen kokousajat syyskaudella 2020
Kaupunginhallitus kokoontuu syyskaudella 14.12. asti maanantaisin klo 16.00, lukuunottamatta 7.9. ja 12.10., jolloin ei pidetä kokouksia. Aamukoulukokoukset: 3.9., 8.10. ja 26.11.2020.
Paula Katajamäki
Viestintäasiantuntija
Kaupunginkanslia
0505933426
paula.katajamaki@hel.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Kaupunginhallitus hyväksyi Helsingin Pyöräliikenteen kehittämisohjelman 2026–202917.8.2026 17:55:37 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi kokouksessaan 17. elokuuta Helsingin kaupungin liikenteen ohjelmakokonaisuuden ja Pyöräliikenteen kehittämisohjelman vuosille 2026–2029.
Helsinki sai 700 000. asukkaansa – kaupunki onnitteli merkkipaalua symboloivaa vauvaa14.8.2026 11:53:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki juhlii 700 000 asukkaan rajan ylittymistä. Viimeisimpiin väestötietoihin ja kaupunkitietopalveluiden laskelmiin perustuen 700 000 asukkaan rajan ylittymistä juhlistetaan 14.8.2026. Osana juhlaa Helsingin kaupunki haluaa muistaa ensimmäistä tänään Naistenklinikalla syntynyttä uutta helsinkiläistä 700 euron stipendillä. Vauva syntyi Lehtolan perheelle 14. elokuuta kello 00.03.
Väestöennuste: Helsinki kasvaa lähivuosina lähes 9 000 hengen vuosivauhtia14.8.2026 10:00:12 EEST | Tiedote
Uuden väestöennusteen mukaan Helsingin väestö kasvaa 800 000 henkeen vuoteen 2038 mennessä. Väestönkasvua vauhdittaa ulkomailta Helsinkiin suuntautuva muuttoliike. Samaan aikaan väestö ikääntyy, kotimainen muuttovoitto pienenee ja kuolleiden määrä kasvaa. Helsingin kaupunginkanslian uusi väestöennuste sisältää tiedot väestönkehityksestä ikäryhmittäin vuoteen 2070 asti sekä kieliryhmittäin ja kaupungin osa-alueittain vuoteen 2040 asti.
Helsingfors befolkning överstiger 700 00014.8.2026 08:00:12 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors befolkning passerar gränsen 700 000 invånare i mitten av augusti.
Helsingin väkiluku ylittää 700 00014.8.2026 08:00:12 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin väkiluku ylittää 700 000 asukkaan rajan elokuun puolivälissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
