Kaupunginhallituksen päätös antaa mahdollisuuden perusopetuksen poikkeusjärjestelyihin
Perusopetuslain mukaan, jos opetusta ei tartuntatautilain 58 §:n nojalla annettavan päätöksen johdosta voida järjestää turvallisesti lähiopetuksena koulussa tai muussa opetuksen järjestämispaikassa, voidaan opetuksessa siirtyä opetuksen järjestäjän päätöksellä poikkeuksellisiin opetusjärjestelyihin enintään yhden kuukauden ajaksi kerrallaan, jos se opetuksen järjestämiseksi on välttämätöntä.
Perusopetuslain muutos on voimassa määräaikaisesti vuoden 2020 loppuun ja sen tarkoituksena on nimenomaan mahdollistaa paikallinen päätöksenteko, jolla varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen järjestäminen voidaan hoitaa turvallisesti epidemian aikanakin.
Kaupunginhallituksen päätös on edellytys sille, että epidemiatilanteen niin vaatiessa opetuksen järjestäjä voi tarvittaessa päättää poikkeuksellisiin opetusjärjestelyihin siirtymisen. Näin ollen, mikäli poikkeuksellisiin opetusjärjestelyihin päädyttäisiin, voitaisiin vuosiluokkien 4-6 ja 7-10 opetus järjestää kolmen viikon jaksoissa siten, että osa vuosiluokista on viikon etäopetuksessa ja kaksi viikkoa lähiopetuksessa. Mikäli koulun tilat mahdollistavat, järjestettäisiin opetus 4-5-luokkalaisille lähiopetuksena.
Lähiopetusta annetaan kuitenkin aina 1-3-luokkalaisille, erityisen tuen ja valmistavan opetuksen oppilaille sekä pidennetyn oppivelvollisuuden oppilaille.
Helsingin kaupungin suomenkielisessä esiopetuksessa sekä peruskouluissa ja lukiossa lukuvuosi alkaa torstaina 13.8. Ruotsinkielisissä kouluissa lukuvuosi alkaa tiistaina 18.8.
Helsingin Saksalaisen koulun perusparannukseen 750 000 euron laina
Kaupunginhallitus myönsi Kouluyhdistys Pestalozzi Schulverein Skolföreningen ry:lle 750 000 euron suuruisen lainan koulukiinteistössä tehtäviin perusparannuksiin.
Kouluyhdistys Pestalozzi Schulverein Skolföreningen ry ylläpitää Helsingin Saksalaista koulua, joka toimii yhdistyksen omistamassa kiinteistössä Kampissa. Koulurakennus on valmistunut vuonna 1933, ja sitä on laajennettu myöhemmin. Muutostöiden avulla koulu saa käyttöönsä yli 140 neliömetriä uusia opetustiloja.
Koulussa on tällä hetkellä yli 650 oppilasta ja se on ainoa koulu, joka tarjoaa saksankielistä opetusta ja saksalaisen Deutsches Internationales Abitur -tutkinnon pääkaupunkiseudulla. Koulun toiminta perustuu Suomen ja Saksan väliseen sopimukseen kulttuuriyhteistyöstä. Saksan ulkoministeriön projektille myöntämä 750 000 euron rahoitus kattaa kolmasosan arvioiduista kokonaiskustannuksista.
Kaikki kaupunginhallituksen kokouksen päätökset ovat luettavissa päätöstiedotteet-sivulla. Päätöstiedote on luettavissa siihen saakka, kun pöytäkirja ilmestyy. Kaupunginhallituksen pöytäkirjat ovat luettavissa täällä.
Kaupunginhallituksen kokousajat syyskaudella 2020
Kaupunginhallitus kokoontuu syyskaudella 14.12. asti maanantaisin klo 16.00, lukuunottamatta 7.9. ja 12.10., jolloin ei pidetä kokouksia. Aamukoulukokoukset: 3.9., 8.10. ja 26.11.2020.
Paula Katajamäki
Viestintäasiantuntija
Kaupunginkanslia
0505933426
paula.katajamaki@hel.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Nuoret, vaikuttaminen ja tulevaisuus -keskusteluilta keskittyy nuorten ajatuksiin15.10.2025 11:54:19 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuuston 150-vuotisjuhlavuosi pohtii historian lisäksi myös tulevaisuutta. Juhlavuoden viimeisessä yleisötapahtumassa 23. lokakuuta kuullaan puheenvuoroja nuorilta, avataan nuorten vaikuttamismahdollisuuksia ja keskustellaan paikallisdemokratian tulevaisuudesta.
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi Hernesaaren kaavaratkaisun9.10.2025 00:01:00 EEST | Tiedote
Valtuusto kokoontui 8. lokakuuta ja hyväksyi Hernesaaren uuden asemakaavan sekä asemakaavan muutoksen. Valtuusto päätti kokouksessa myös Vuosaarenlahden pienvenesataman kaavasta.
Olympiastranden föreslås som ny plats för HAM Helsingfors konstmuseum8.10.2025 10:30:47 EEST | Pressmeddelande
Arbetsgruppen för HAM:s lokalprojekt föreslår Olympiaterminalen och Hamnhuset på Magasinstranden som ny plats för HAM Helsingfors konstmuseum. Andra alternativ som utreddes på slutrakan av lokalutredningen var en ny underjordisk byggnad i Magasinsparken och sockerbrukets lokaler vid Tölöviken.
HAM Helsingin taidemuseon uudeksi sijainniksi ehdotetaan Olympiarantaa8.10.2025 10:30:47 EEST | Tiedote
HAM-tilahanketyöryhmä esittää Helsingin taidemuseo HAMin uudeksi sijainniksi Makasiinirannan Olympiaterminaalia ja Satamataloa. Muita tilaselvityksen loppusuoralla vertailtuja vaihtoehtoja olivat maanalainen uudisrakennus Makasiinipuistossa ja Töölönlahden sokeritehtaan tilat.
Olympiaranta proposed as the new location of the HAM Helsinki Art Museum8.10.2025 10:30:47 EEST | Press release
The HAM facility working group proposes the Olympia Terminal and the Port of Helsinki’s Head Office in Makasiiniranta as the new location of the HAM Helsinki Art Museum. Other alternatives compared in the final stage of the facility assessment included a new underground building in Makasiinipuisto and the former sugar factory premises in Töölönlahti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme