Kausityöntekijöiden saanti maa- ja puutarhatiloillemme uhattuna – erityistoimia tarvitaan koronan vuoksi
17.3.2020 09:46:11 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Kausityövoiman tarve on suuri maataloudessa ja erityisesti marja- ja vihannestiloilla. Kausi on juuri alkamassa. Ilman kausityövoimaa sato ja jää osittain tuottamatta. Kriittistä on sekä istutus-, kylvö- ja valmisteluvaiheen työvoima, että sadonkorjuun työvoima. MTK esittää, että koronatilanteen salliessa työvoima tulee saada Suomeen nopeasti. Aiemmin maassa olleiden ulkomailta tulevien työntekijöiden kausityöluvat tulee myöntää jatkolupina. Lupien käsittelyaikojen tulee olla korkeintaan viikko nykyisen kuukauden asemasta ja lupien hintoja tulee alentaa huomattavasti. Lisäksi edellytyksiä luvalle tulee keventää ja saatavuusharkinnasta tulee luopua.
MTK:n mielestä Suomen tulee varmistaa, että rajojen mahdollisesti sulkeutuessa, voivat työluvan ja työoikeuden omaavat edelleen ylittää maamme rajat. Samalla tulee varmistaa, ettei taudin torjumista vaaranneta.
MTK edellyttää, että ulkomaisten työntekijöiden joutuessa Suomeen tullessaan kahden viikon karanteeniin, maksetaan yritykselle määräaikaista karanteenitukea, jolla varmistetaan, etteivät kulut jää yrityksen taakaksi.
Kotimaisen työvoiman saamiseksi MTK esittää useita toimenpiteitä. Näihin kuuluu se, että maaseudun yritysten työnantajamaksujen maksamiselle annetaan määräaikainen lykkäys.
Maatalouden kausityön palkkatukea tulee korottaa määräaikaisesti. Kauempana sijaitsevan työpaikan vastaanottamista helpottavaa liikkumisavustusta tulee myöntää määräaikaisesti myös alle kaksi kuukautta kestävistä työsuhteista. Nuorille ja opiskelijoille tulisi säätää määräaikainen palkkatuki kesätyöhön.
MTK esittää myös, että maassa vielä mahdollisesti oleville palvelualojen kausityöntekijöille, mahdollisesti koronatilanteen myötä lomautetuksi tai työttömäksi jääville työntekijöille tai yrittäjille voitaisiin tänä vuonna tarjota maaseudun kausitöitä.
MTK:n esitykset tarkemmin https://www.mtk.fi/-/kausityovoima
Lisätietoja:
Juha Marttila, puheenjohtaja, 050 341 3167
Marko Mäki-Hakola, elinkeinojohtaja, 040 502 6810
Kati Kuula, työvoimapalveluasiantuntija, 045 112 9173
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Hallituksen lakiesitys vahvistaa maanomistajien asemaa kaavoituksessa16.4.2026 14:38:13 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys uudeksi alueidenkäyttölaiksi korjaa maanomistajien omaisuudensuojaan liittyviä epäkohtia ja merkitsee MTK:n mukaan selkeää suunnanmuutosta kohti kunnioittavampaa kaavoituskulttuuria.
MTK:n Tiirola: Yhteismetsät turvaavat metsien kotimaisen omistuksen ja pitkäjänteisen hoidon16.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola korosti 90‑vuotisen Sallan yhteismetsän osakaskunnan kokouksessa 16. huhtikuuta yhteismetsien merkitystä suomalaiselle perhemetsänomistukselle, paikalliselle päätösvallalle ja metsien kestävälle käytölle.
Yli 6 400 peurakolaria vuodessa – valkohäntäpeurakannan hoitoa on tehostettava15.4.2026 13:25:40 EEST | Tiedote
Valkohäntäpeuran runsastuminen näkyy yhä selvemmin liikenteessä. Viime vuonna Suomessa sattui yli 6 400 peurakolaria, ja onnettomuuksien määrä on kääntynyt uudelleen kasvuun. MTK korostaa, että valkohäntäpeurakannan pienentäminen edellyttää kaatolupamäärien lisäämistä ja metsästyksen tehostamista erityisesti tiheimmillä esiintymisalueilla.
MTK:n ja SLC:n jäsenkysely: kallistuneet tuotantopanokset ajavat maatiloja vähentämään tuotantoa10.4.2026 10:40:57 EEST | Tiedote
Maatilojen kustannuskriisi Suomessa on siirtynyt vaiheeseen, jossa se näkyy nyt ensimmäistä kertaa laajasti myös viljelypäätöksissä. Kalliit polttoaineet ja lannoitteet nostavat kustannuksia, mutta niitä ei saada siirrettyä tuottajahintoihin, mikä pakottaa tiloja leikkaamaan tuotantoa. Muutos näkyy jo tänä vuonna: satokasveja kylvetään vähemmän.
Muistutus: Kutsu MTK:n valtuuskunnan kevätkokoukseen 9.4.8.4.2026 09:55:06 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry järjestää valtuuskunnan kevätkokouksen 9.4.2026 Espoon Hanasaaressa. Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan kokousta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
