Kempower kiihdyttää raskaan liikenteen sähköistymistä lanseeraamalla nestejäähdytteisen lataussatelliittijärjestelmän
7.6.2022 09:00:00 EEST | Kempower Oyj | Tiedote

Raskaan liikenteen hiilidioksidipäästöjen vähentäminen on ratkaisevassa osassa kansainvälisten nollapäästötavoitteiden kannalta. Euroopan unionissa rekat ja bussit tuottavat tällä hetkellä noin 25 prosenttia maantieliikenteen hiilidioksidipäästöistä ja noin 6 prosenttia alueen kokonaispäästöistä. Yhdysvalloissa keskiraskaiden ja raskaiden ajoneuvojen osuus maantieliikenteen kokonaispäästöistä on noin 29 prosenttia ja noin 7 prosenttia maan kokonaispäästöistä, vaikka niiden osuus on alle 5 prosenttia kaikista maanteillä kulkevista ajoneuvoista. Vaikka raskaan liikenteen sähköistämisen vauhti kiihtyy, päästöt jatkavat nousuaan, sillä teillä kulkevan tavaraliikenteen määrä kasvaa.
Kempowerin uuden nestejäähdytteisen lataussatelliitin muotoilu on jatkoa olemassa olevalle Kempower S-Series -lataussatelliittijärjestelmälle. Uudessa satelliitissa perinteiset ilmajäähdytteiset kaapelit on korvattu nestejäähdytteisillä kaapeleilla. Nestejäähdytteinen lataussatelliitti sisältää tutun Kempowerin käyttöliittymän, joka on saanut positiivista palautetta sähköautoilijoilta sen intuitiivisuuden ja käyttäjäystävällisyyden ansiosta.
Uuden nestejäähdytteisen lataussatelliitin tarjoama 400 kilowatin jatkuva teho mahdollistaa raskaiden ajoneuvojen nopeamman latauksen korkeammalla teholla ja poistaa jälleen yhden esteen tiellä kohti raskaiden ajoneuvojen laajempaa sähköistymistä.
”Tuotetta kehittäessämme olemme nojanneet Kemppi Groupin 70 vuoden hitsauskokemukseen ja asiantuntemukseen hitsauskaapeleiden jäähdyttämisestä. Tämä kokemus takaa tuotteen korkean laadun ja turvallisuuden. Asiakkaan on mahdollista käyttää neste- ja ilmajäähdytteisiä lataussatelliitteja eri järjestelmissä tai yhdistää ne samaan latausjärjestelmään. Tehoa voidaan allokoida dynaamisesti eri lataussatelliiteille, ja näin myös investoinnin kustannuksia voidaan optimoida vastaamaan todellista lataustarvetta eri hetkinä. Teknologiamme mahdollistaa myös lataustehon priorisoinnin dynaamisesti nestejäähdytteisille satelliiteille, jotta niillä lataavat ajoneuvot saavat aina täyden tehon, vaikka muillakin satelliiteilla olisi lataus käynnissä”, kuvaa Kempowerin toimitusjohtaja Tomi Ristimäki.
"Uskomme, että sähköajoneuvot tulevat olemaan voittava teknologia raskaassa liikenteessä pitkällä aikavälillä ja haluamme olla tukemassa tätä kehitystä”, Ristimäki lisää.
Kempower esittelee uuden nestejäähdytteisen Kempower S-Series -lataussatelliittijärjestelmänsä Norjassa EVS 35 -tapahtumassa 11.–15. kesäkuuta. Tapahtuma on maailman suurin sähköiseen liikenteeseen keskittyvä tapahtuma. Nestejäähdytteinen Kempower S-Series -lataussatelliitti tulee myöhemmin saataville maailmanlaajuisesti, ja toimitusten odotetaan alkavan vuoden 2022 kolmannella neljänneksellä.
Lisätietoa:
Tomi Ristimäki, toimitusjohtaja, Kempower
tomi.ristimaki@kempower.com
+358 29 0021900
Kempower, mediasuhteet:
Paula Savonen, viestintäjohtaja, Kempower
paula.savonen@kempower.com
+358 400 343 851
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tomi RistimäkiToimitusjohtajaKempower
Puh:+358 29 0021900tomi.ristimaki@kempower.comPaula SavonenViestintäjohtajaKempower
Puh:+358 29 0021900paula.savonen@kempower.comKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kempower
Kempower suunnittelee ja valmistaa DC-tasavirtapikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille ja sähkökäyttöisille koneille. Olemme omistautuneita sähköajoneuvojen harrastajia, joilla on syvä ymmärrys latausmarkkinasta ja käytännönläheinen asenne tekemiseen. Tuotekehityksen ja tuotannon juuret ovat Suomessa, ja suurin osa materiaaleistamme ja komponenteistamme hankitaan paikallisesti. Palvelemme kaikkia sähköajoneuvoja henkilöautoista ja hyötyajoneuvoista kaivoskoneisiin, veneisiin ja moottoriurheiluun. Kemppi Groupin 70 vuoden kokemus DC-virtalähteiden kehittämisestä asettaa korkeat laatuvaatimukset tuotesuunnittelullemme ja käyttäjäkokemuksen kehittämiselle. Kempower on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla. www.kempower.com
Seuraa Kempoweria LinkedInissä!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kempower Oyj
Kempower served as charging partner of Secto Rally Finland for second consecutive year18.9.2026 10:00:00 EEST | Press release
Kempower served as the official charging partner for the second consecutive year at Secto Rally Finland 2026 Kempower supplied six fast chargers for Secto Rally Finland’s electric fleet of support vehicles Over 50% of the support vehicles were electric or hybrid, reflecting Secto Rally Finland’s goal to reduce its emissions
Kempower toimi Secto Rally Finlandin latauskumppanina jo toista vuotta18.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kempower oli mukana Secto Rally Finlandin heinä-elokuun vaihteessa järjestetyssä Suomen MM-rallissa sähköautojen virallisena latausratkaisukumppanina toisena peräkkäisenä vuonna. Kempowerin latureilla varmistettiin rallin ladattavien tukiautojen lataukset reitin varrella. Rallin virallinen sponsori Toyota toimitti tapahtumaan 64 autoa, joista 34 oli joko lataushybridejä tai sähköautoja. Tapahtuman järjestäjä AKK Motorsport käytti autoja tarvikkeiden ja henkilöstön kuljetuksiin Jyväskylässä ja sen ympäristössä Keski-Suomessa, jossa FIA:n rallin maailmanmestaruussarjan Suomen osakilpailu järjestettiin. Kuusi Kempowerin siirrettävää laturia sijoitettiin keskeisiin paikkoihin Jyväskylässä. Kempowerin tiimi valvoi ja ohjasi latureita etänä pilvipohjaisen ChargEye-lataushallintajärjestelmän avulla. Kilpailun aikana käytettiin energiaa yhteensä yli 720 kWh, ja ajoneuvot latautuivat keskimäärin 60 minuutissa. Huoltoajoneuvokannasta 51,5 % oli sähköajoneuvoja, kun viime vuoden kilpailussa osuus
PowerUp America valittu toteuttamaan neljä uutta NEVI-pikalatausasemaa Pohjois-Carolinassa Kempowerin teknologialla16.9.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Uusia latausasemia suunnitellaan Chocowinityyn, Plymouthiin, Wadesboroon ja Whitevilleen, kun PowerUp America jatkaa laajentumistaan Pohjois-Carolinassa.
PowerUp America Selected for Four New NEVI Fast Charging Sites in North Carolina Using Kempower Technology16.9.2026 09:30:00 EEST | Press release
New charging stations planned for Chocowinity, Plymouth, Wadesboro, and Whiteville as PowerUp America continues its expansion across North Carolina.
Australian EV charging operator Charge Hub expands strategic partnership with Kempower as it moves into UK market15.9.2026 10:00:00 EEST | Press release
Kempower and Charge Hub build on existing collaboration electrifying commercial fleet depots in Australia The partnership will deploy bus and truck charging across the UK The first installation projects are already underway at a number of bus depots in South London
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



