HSY

Kesällä voit pelata HSY:n digipakopeliä 10 ulkoilualueella pääkaupunkiseudulla

9.6.2021 08:50:00 EEST | HSY | Tiedote

Jaa
Kaipaatko kesälomatekemistä? Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY tarjoaa ajanvietettä maksuttoman, ulkona pelattavan digipakopelin muodossa. Peli haastaa aivoja kierrätysaiheisilla pulmilla ja houkuttelee erityisesti nuoria aikuisia lajittelun pariin.

HSY:n lajitteluaiheinen digipakopeli laskeutuu kesäksi kymmeneen kohteeseen eri puolilla pääkaupunkiseutua. Waste Escape Game -peliä voi pelata esimerkiksi Helsingin keskustassa Oodin ympäristössä, Espoossa Leppävaarassa tai Vantaalla Kuusijärven ulkoilualueella.

- Haluamme innostaa erityisesti nuoria aikuisia lajitteluun ja siksi kehitimme maksuttoman digipakopelin. Sitä voi pelata turvallisesti ulkona yksin tai yhdessä ystävien kanssa joko kännykällä tai muulla mobiililaitteella, ympäristöasiantuntija Hanna Tukiainen kuvailee.

Peli on pelattavissa joka päivä kesäkuusta elokuun loppuun. Löydät digipakopelin seuraavista paikoista:

Helsinki

  • Suomenlinna, aloituspaikka kaupan edessä
  • Seurasaari, aloituspaikka alueelle johtava silta
  • Oodin ympäristö, aloituspaikka Oodin edusta
  • Meilahti, aloituspaikka Meilahden ala-aste
  • Aurinkolahden uimaranta, aloituspaikka kuntoilupaikka

Espoo

  • Oittaan ulkoilualue, aloituspaikka parkkipaikka
  • Leppävaaran kartanonpuisto, aloituspaikka parkkipaikka

Vantaa

  • Kuusijärven ulkoilualue, aloituspaikka ulkoilumaja
  • Vetokannaksen uimaranta, aloituspaikka parkkipaikka

Kauniainen

  • Kasavuoren ulkoilualue, aloituspaikka parkkipaikka

Kolme pelaajaa voittaa lahjakortin

Kesän päätteeksi palkitsemme kolme pelaajaa lahjakortilla. Arvontaan voi osallistua 8.6.–31.8.2021.

- Elokuun lopussa arvomme kaikkien yli 13-vuotiaiden yhteystietonsa jättäneiden pelaajien kesken kolme 100 euron arvoista lahjakorttia ruoan kotiinkuljetuspalveluun, Tukiainen kertoo.

Pelaamista varten tarvitset kännykän tai muun mobiililaitteen. Lataa maksuton Actionbound-sovellus sovelluskaupasta. Tarkemmat peliohjeet löydät osoitteesta hsy.fi/pakopelit.

Lisätietoja:
Ympäristöasiantuntija Hanna Tukiainen, hanna.tukiainen@hsy.fi, puh. 045 1394035

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Ämmässuolta löytyy tilaa luonnolle ja kiertotalouden edistämiselle – niityt ja lintujen tekopesät tukevat uhanalaisia lajeja19.5.2026 08:44:55 EEST | Tiedote

HSY on edistänyt luonnon monimuotoisuutta Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa rakentamalla pääskyhotellin uhanalaisille pääskyille sekä tekopesät kattohaikaralle ja huuhkajalle. Vanhan kaatopaikan päälle perustettu kukkiva keidas tarjoaa sopivan elinympäristön erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille. Teolliselle alueelle mahtuu useita luonnon kohteita, vaikka siellä on monenlaisia toimijoita edistämässä jätehuoltoa ja kiertotaloutta. Ämmässuolla käsitellään myös pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kodeista kerätty biojäte lannoitteeksi maatalouteen.

Taloyhtiöt on rakennettu ilmastoon, jota ei enää ole12.5.2026 09:10:00 EEST | Tiedote

Ilmastonmuutos on muuttanut merkittävästi niitä olosuhteita, joihin valtaosa suomalaisista taloyhtiöistä on aikanaan rakennettu. Pitkittyneet hellejaksot sekä lisääntyneet sade- ja sulamisvedet haastavat kiinteistöjen kuntoa ja arvoa sekä asumismukavuutta. HSY:n koordinoimassa Taloyhtiöt muuttuvassa ilmastossa (TALVI) -hankkeessa on kehitetty maksuttomia työkaluja, jotka auttavat taloyhtiöitä varautumaan ilmastonmuutokseen käytännönläheisesti.

Harmittomilta tuntuvat vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa vaaratilanteita Sortti-asemilla11.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Väärin lajitellut vaaralliset jätteet, kuten akut, paristot ja aerosolipullot, voivat aiheuttaa tulipaloja ja vaaratilanteita Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n Sortti-asemilla sekä jätteen kuljetuksen ja käsittelyn aikana. Siksi vaaralliset jätteet ja akulliset sähkölaitteet tulee aina toimittaa asianmukaisiin keräyspisteisiin. Kodin vaaralliset jätteet voi tuoda Sortti-asemille maksutta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye