Keskelle Launeen Prismaa avautui tunnettu lounasravintola: Kotiruoka on ravintola Männyn valtti

Viime viikolla Launeen Prismaan avautunut ravintola Mänty on jo toinen laatuaan Lahdessa. Lounasravintolassa ei keksitä pyörää uudelleen, vaan luotetaan perinteisiin makuihin. Yrittäjä Bajram Ternava on jo pitkään pyörittänyt lounasravintola Mäntyä Hennalassa veljensä kanssa.
– Olemme puhtaasti lounasravintola ja luotamme perinteisiin makuihin. Meidän valikoimastamme löytyy tällä hetkellä perinteisen kotiruoan lisäksi patongit, sandwichit ja pizzat – pian valikoima laajentuu erilaisiin kebab-tuotteisiin. Kuuntelemme myös asiakkaiden toiveita herkällä korvalla, Mäntyä pyörittävä Ternava kertoo.
Aivan perinteisen kaavan lounasravintolaksi ei uusi Mänty kangistu, sillä ravintolatila sijaitsee Launeen Prisman sisällä, hedelmä- ja vihannesosaston sekä Ruokatorin läheisyydessä.
– Haluamme tarjoilla asiakkaillemme ravintolatasoisia ruokia ostosreissulla. Mänty on paikallisesti tunnettu lounasravintola, joten sitä kautta luontainen yhteistyökumppani vahvistamaan Prisman ennestään vahvaa tuoretta ruokatarjontaa. Männyn tuttuja makuja voi napata kotiin viemisiksi, tai nauttia paikan päällä meidän Lounge-tilassa, prismajohtaja Jarmo Piiroinen kuvaa perusideaa.
Paikallinen yhteistyö on ollut molemmille osapuolille positiivinen kokemus.
– Olen innolla odottanut tätä yhteistyötä ja nyt tuntuu erittäin hyvältä, kun ensimmäinen etappi on saatu valmiiksi, Piiroinen iloitsee.
– Yhteistyö Prisma Launeen kanssa on sujunut todella hyvin. Tämä on meille hieno mahdollisuus kasvattaa liiketoimintaamme, Ternava lisää.
Tulevaisuuden tuulia Lahdessa
Lahden Prisma Launeella on käynnissä laaja uudistustyö, jonka myötä myymälä saa raikasta uudenlaista tarjontaa ja uusia palveluja kevään aikana. Tulevaisuuden tuulet puhaltavat mukanaan vielä mm. kalasavustamon, ympäri vuoden palvelevan Huoltopisteen, Prisma Gaming -alueen ja upouuden Outdoor-osaston.
– Pian meillä onnistuu fillarihuollot, luistinten terien muotoilu ja grillinkin saa kasattuna mukaansa, Piiroinen taustoittaa.
Ruokatorin läheisyydestä saa niin arjen kuin juhlan herkutteluun juustot ja leikkeleet, sekä konditoriatuotteet leivoksineen ja kahveineen.
– Tärkeänä teemana meillä on aina edullinen ja laaja valikoima. Lisäksi haluamme luoda asiakkaillemme entistä paremman ja laadukkaamman asiointikokemuksen. Ruokatori ei ole enää erillinen Ruokatori, vaan pikemminkin elämysalue, josta löytyy mm. Jungle Juice Bar ja Yrttikasvattamo. Tätä kokonaisuutta vahvistaa nyt myös lounasravintola Mänty. Lisämaustetta saadaan pian mm. paistettavista vohveleista ja erilaisista jäätelöistä, Jarmo Piiroinen summaa.
Launeen Prismassa pyritäänkin luomaan täysin uudenlaista, muualta päin maailmaa tuttua kulttuuria. Laajalla uudistustyöllä on ollut myös paikallisesti työllistävä vaikutus.
– Remontin yhteydessä koko taloon on saatu lähes parikymmentä uutta työpaikkaa, Jarmo Piiroinen valaisee.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Hämeenmaa, prismajohtaja Jarmo Piiroinen, 050 328 4954
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 177 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 177 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Hämeenmaan hallintoneuvosto ja hallitus vuodelle 202619.12.2025 09:50:29 EET | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan hallintoneuvosto valitsi 18.12.2025 pitämässään kokouksessa osuuskaupan hallintoneuvoston puheenjohtajat ja hallituksen jäsenet vuodelle 2026. Lisäksi Hämeenmaan edustajisto valitsi 18.11.2025 kokouksessaan hallintoneuvostoon yhden uuden jäsenen erovuoroisen tilalle.
Hämeenmaalle tunnustusta esimerkillisestä työnantajuudesta18.12.2025 13:20:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaalle on myönnetty Vuoden esimerkillinen työnantaja 2025 -tunnustus.
Robokuljetuksia saa nyt kahdesta Lahden S-marketista18.12.2025 08:07:00 EET | Tiedote
S-kaupat-palvelun robokuljetukset laajenivat S-market Ahtialaan 17. joulukuuta. Robomyymälöiden määrä kasvaa mahdollisesti ensi vuonna.
Hämeenmaa hakee tuhatta kesätyökaveria ihan tavallisiin kesätöihin16.12.2025 11:15:00 EET | Tiedote
Yli 18-vuotiaiden kesätyöhaku Osuuskauppa Hämeenmaan toimipaikkoihin avautuu 2.1.2026. Tarjoamme monenlaisia ihan tavallisia kesätöitä marketeissamme, liikennemyymälöissämme, tavaratalokaupassamme, ravintoloissamme ja hotelleissamme sekä autokaupassamme.
Uusi S-Pankin asiakaspalvelupiste Lahden satamassa12.12.2025 10:03:00 EET | Tiedote
Lahden satamaan on avattu Asiakasomistajapalvelu ja S-Pankki -piste. Piste palvelee ajanvarauksella osoitteessa Laiturikatu 2, 5. kerros.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
