Keski-Suomen ELY-keskus edistää kestävää liikkumista rakentamalla ja kunnossapitämällä jalankulku- ja pyöräilyväyliä

Vuosina 2020–2022 Keski-Suomeen rakennettiin ELY-keskuksen toimesta yhteensä noin 22 kilometriä uutta jalankulku- ja pyöräilyväylää. Kuluvana vuonna on rakenteilla 5,3 kilometriä lisää. Rahaa tähän on sidottu noin 16 miljoonaa euroa. Väylien rakentamiseen tarvitaan aina erillisrahoitus ja ne rahoitetaan yhdessä kuntien kanssa.
Vertailun vuoksi todettakoon, että vuosina 2020–2023 jalankulku- ja pyöräilyväyliä rakennetaan 3,5 kertaisesti verrattuna vuosiin 2016–2019. Hankkeita on pystytty edistämään aiempaa paremmin muun muassa Jyväskylän kaupunkiseudun MAL-sopimuksen myötä saadun rahoituksen avulla.
Kirri-Tikkakoski-moottoritiehankkeen yhteydessä Väylävirasto rakensi lisäksi yli 25 kilometriä uutta jalankulku- ja pyöräilyväylää. Sen kunnossapito on ELY-keskuksen vastuulla.
Kunnossapidon laadunseurantaa toteutetaan kirjaimellisesti pyörän selästä
Urakoitsijat hyppäsivät viime talvena Jyvässeudulla kirjaimellisesti pyörän selkään ja testasivat talvipyöräilyn olosuhteita ELY-keskuksen ylläpitämillä väylillä pyöräilyn pääreiteillä.
ELY-keskuksen kilpailuttama urakoitsija toteutti loka-huhtikuun aikana yhteensä 15 laadunvalvontakierrosta polkupyörällä. Pyörällä suoritettavia laatukierroksia tehtiin muun muassa kelien vaihtumistilanteissa, jolloin tarkasteltiin esimerkiksi liukkautta, lumen määrää väylällä sekä polanteita.
– Palautetta on tullut aika vähän, mutta oma näkemykseni on, että väylien talvikunnossapitoon on kiinnitetty tämän tyyppisen laaduntarkkailun ansiosta enemmän huomiota, jolloin kunnossapidon laatukin on parantunut. Myös ensi talvena tätä jatketaan näillä pääväylillä, maanteiden hoidon projektipäällikkö Timo Hyvönen kertoo.
Laadunvalvontaa suoritetaan myös kesäisin. Tietoa kerätään nykyisen verkon kunnosta ja korjaustoimenpiteistä. Jalankulku- ja pyöräilyverkosta on lisäksi käytössä yleinen kuntovauriokartoitustieto, jota tarkennetaan jatkuvasti eli tiedon luotettavuus ja tarkkuus paranevat.
Jalankulku- ja pyöräilyväylät ovat osa strategista tavoitetta edistää kestäviä liikkumismuotoja
Pyöräilyn roolia on entisestään vahvistettu muun muassa valtakunnallisessa ja Keski-Suomen maakunnallisessa liikennejärjestelmäsuunnitelmassa. Keskeistä on, että ihmisten mahdollisuudet valita kestävämpiä liikkumismuotoja paranevat erityisesti kaupunkiseuduilla.
Edellä mainitut suunnitelmat ja niissä esitetyt tavoitteet huomioidaan aina uusien väylien suunnittelussa. Lisäksi MAL-sopimus Jyväskylän seudulla korostaa kestävien liikkumismuotojen käytön kasvattamista.
– Jyväskylän kaupunkiseudun tavoitteena on kasvattaa pyöräliikenteen kulkumuoto-osuutta ja edistää pyöräilyn olosuhteita. Kävelyn ja pyöräilyn kulkutapaosuuden kasvulle luodaan edellytyksiä parantamalla erityisesti käytetyimpien väylien laatutasoa, liikennejärjestelmäyksikön päällikkö Minna Immonen korostaa.
Lisätietoa aiheesta:
- Uudet jalankulku- ja pyöräilyväylät 2020–2023 (arcgis.com)
- Kävely ja pyöräily (ely-keskus.fi)
- Kestävä liikkuminen (ely-keskus.fi)
- Maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL)-sopimukset (ym.fi)
- Valtakunnallinen liikennejärjestelmäsuunnitelma (valtioneuvosto.fi)
- Keski-Suomen maakunnan liikennejärjestelmäsuunnitelma (keskisuomi.fi, pdf)
Jyväskylän tämänvuotisen pyöräilyviikon suojelijana toimii Keski-Suomen ELY-keskuksen ylijohtaja Jukka Lehtinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yksikönpäällikkö
Minna Immonen
p. 0295 024 685
Yksikönpäällikkö
Jere Toppinen
p. 0295 024 717
Keski-Suomen ELY-keskus
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Keski-Suomen lettosoiden inventoinnin maastotyöt jatkuvat30.5.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Lettosuot ovat harvinaisia ravintorikkaita suoluontotyyppejä, jotka Keski-Suomessa tyypillisesti esiintyvät pienialaisina lähteisissä painanteissa. Maakunnan lettosoiden maastoinventoinnit jatkuvat kuluvana kesänä. LETOT-hanke on osa ympäristöministeriön Helmi-elinympäristöohjelmaa.
Päällystystyöt alkavat Keski-Suomessa29.5.2023 11:30:32 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskuksen kunnossapitämien maanteiden päällystystyöt ovat alkamassa ensimmäisen kohteen osalta. Kevään aikana on kilpailutettu kaksi päällystysurakkaa, joiden yhteispituus on 54 km. Lisäksi jalankulku- ja pyöräilyväyliä päällystetään 5,0 kilometriä.
Työt alkaneet Köhniön siltakaksikolla, alikulkukorkeus muuttuu25.5.2023 12:06:59 EEST | Tiedote
Valtatiellä 18 (Jyväskylä-Keuruu) liikkuvien on syytä ottaa huomioon korjaustyön ajaksi mataloituva alikulkukorkeus. Siltojen korjaus on välttämätöntä niiden huonokuntoisuuden vuoksi.
Alueelliset kehitysnäkymät: Keski-Suomi on keskiössä ja keskellä25.5.2023 09:48:01 EEST | Tiedote
Vuoden alkupuoliskon tunnelmaa voidaan pitää Keski-Suomen elinkeinoelämän kokonaiskuvaa tarkasteltaessa varovaisen positiivisena. Tähän johtopäätökseen tullaan Alueelliset kehitysnäkymät I/2023-katsauksessa, joka on nyt julkaistu. Haasteita silti riittää, esimerkiksi niin inflaation kuin edelleen jatkuvan Venäjän hyökkäyssodan muodossa.
Työttömyys huhtikuussa 11,7 prosenttia24.5.2023 08:00:38 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa oli huhtikuun lopussa yhteensä 14 536 työtöntä työnhakijaa. Se on 664 (4,8 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin, mutta 319 henkilöä vähemmän kuin kuukausi aiemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme