Keski-Suomen vesistökunnostusverkosto aloittaa toimintansa

Keski-Suomen vesistökunnostusverkosto pyrkii vastaamaan tunnistettuihin tarpeisiin vesistökunnostusten sektorilla. Koska vesistökunnostukset ovat monesti laaja-alaisia ja paljon työtä vaativia projekteja, on tärkeää yhdistää voimavarat yhteistyön nimissä. Tuore maakuntaan perustettu vesiensuojeluyhdistys Keski-Suomen vesi ja ympäristö ry (https://k-svy.fi) tarjoaa verkostolle hyvän kotipesän, ja yhdistys onkin verkoston omistaja ja koordinoijataho.
– Vesistöjen kunnostaminen koskettaa meitä kaikkia jollakin tavalla. Esimerkiksi vesihuollon näkökulmasta hyvät ja riittävät vesivarannot ovat kriittisen tärkeitä ja virkistyskäytön kannalta puhtaan veden käyttöarvo on merkittävä. Luonnontilaiset tai luontaisen kaltaiset vesistökohteet ovat usein kauniita ja viihtyisiä kohteita vaikkapa kaupungin keskellä. Hyvin voivassa vesistössä myös kalakannat voivat hyvin. Hyvä vedenlaatu ja vesistön käyttöarvo voi olla merkittävä rantakiinteistön arvoon vaikuttava tekijä. Meillä on lukuisia syitä kunnostaa vesistöjä ja huolehtia niiden hyvästä tilasta, vesienhoidon asiantuntija Jouni Kivinen kertoo.
Vesistökunnostusverkosto on osa vesiensuojelun tehostamisisohjelmaa
Verkoston suunnittelu ja perustaminen ovat osa Vesiensuojelun tehostamisohjelmaa. Maakunnan hanketta vetää Keski-Suomen ELY-keskus yhteistyössä Keski-Suomen vesi ja ympäristö ry:n kanssa. Hanke aloitti toimintansa 16.3.2020 ja se jatkuu 2022 kesään asti. Hankkeen avulla pyritään kehittämään toimintamalleja aina rahoituksesta käytännön toteutukseen.
Käyttäjille näkyvin osa verkostoa on sen kotisivusto, https://ksvkv.fi/, jonka kehitystä jatketaan hankkeen ajan. Mikäli vesistökunnostusasiat Keski-Suomessa kiinnostavat, kannattaa tilata uutiskirje sivustolta. Sidosryhmien yhteyshenkilöitä ja kunnostusaktiiveja toivotaan erityisesti rekisteröitymään sivustolle. Rekisteröitymisen tarkoituksena on tehostaa ja helpottaa kunnostushankkeiden aloittamista, kun alueellisia yhteistyöryhmiä pystytään tiedottamaan ja kasaamaan nopeammin.
Webinaari kertoo lisätietoja
Verkoston kotisivuilla voi (https://ksvkv.fi) ilmoittautua webinaariin ja tulla kuuntelemaan lisätietoa 27.4.2021 klo 14-16. Ilmoittautumisen yhteydessä voi halutessaan jättää ennakkokysymyksiä, joita käsitellään webinaarissa niin monta kuin ehditään.
Verkosto vasta aloittaa toimintansa, ja sen kehittämistä tehdään jatkuvasti kokemusten perusteella. Palautetta kaivataan, sillä on merkitystä! Verkosto ei korvaa tai poista mitään rakenteita nykyisestä toimijakentästä, vaan pyrkii yhdistämään ja tehostamaan kaikkien toimintaa, jotta yhteinen päämäärä tavoitettaisiin nykyistä paremmin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesienhoidon asiantuntija
Jouni Kivinen
p. 0295 024 814
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Keski-Suomen ELY-keskus
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen ELY-keskusVapaudenkatu 58, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Talvinopeusrajoituksiin siirrytään Keski-Suomessa 29.10. alkaen27.10.2025 09:12:15 EET | Tiedote
Alennetut nopeusrajoitukset parantavat liikenneturvallisuutta vuoden pimeimpänä aikana, vaikkei varsinaista talvikeliä vielä kaikkialla olisikaan.
Ison Pörrin siltaremontti kantatiellä 69 valmistuu reilusti etuajassa22.10.2025 08:36:56 EEST | Tiedote
Urakoitsijan ripeän toiminnan ansiosta kahdelle kesälle suunniteltu liikennehaitta Ison Pörrin sillalla Äänekosken ja Laukaan rajamailla lyheni yhden kesän mittaiseksi. Kaikki työt sillalla saadaan tehdyksi jo marraskuun loppuun mennessä.
Työttömyys syyskuussa 13,2 prosenttia21.10.2025 08:01:17 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa oli syyskuun lopussa yhteensä 16 701 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 299 (8,4 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin ja 233 henkilöä vähemmän kuin kuukautta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli syyskuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 663, joka on 511 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 656, joka on 337 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Avustushakuja auki ELY-keskuksessa17.10.2025 08:17:17 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Keski-Suomen maaseudun kehittämiseen 2,9 miljoonaa euroa kesällä15.10.2025 11:00:05 EEST | Tiedote
Keski-Suomen maaseudun kehittämiseen myönnettiin 2,9 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta heinä-syyskuussa 2025. Suurimman yksittäisen rahoituksen sai laajakaistahanke Viitasaarella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
