Keski-Suomessa tavoitteena pinta- ja pohjavesien vähintään hyvä tila viimeistään vuonna 2027
Osana vesienhoitosuunnitelmia on käsitelty vesienhoidon toimenpideohjelmat. Keski-Suomen vesienhoidon toimenpideohjelmassa vuosille 2022–2027 on esitetty tietoja Keski-Suomen jokien, järvien ja pohjavesien tilasta ja niihin vaikuttavista tekijöistä. Toimenpideohjelmassa esitetään ne toimenpiteet, jotka tarvitaan, jotta pinta- ja pohjavedet olisivat hyvässä tilassa viimeistään vuonna 2027, eikä tavoitetilassa olevien vesien tila heikkenisi.
Asiaa on valmisteltu sidosryhmien kanssa yhteistyössä ja kansalaisia, viranomaisia sekä muita tahoja on kuultu useissa eri vaiheissa.
Valtioneuvoston päätökset vesienhoitosuunnitelmista ja merenhoitosuunnitelmasta annetaan tiedoksi ELY-keskusten julkaisemilla kuulutuksilla. Kuulutukseen ja asiakirjoihin voi tutustua Keski-Suomen ELY-keskuksen verkkosivustolla osoitteessa www.ely-keskus.fi/kuulutukset (aluevalinta Keski-Suomi). Kuulutusasiakirjat ovat nähtävillä 21.12.2021 - 27.1.2022.
Keski-Suomen ELY-keskuksen vesienhoidon toimenpideohjelma on nähtävillä Keski-Suomen ELY-keskuksen vesienhoitosivulla (www.ymparisto.fi/vesienhoito/Keski-Suomi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Ylitarkastaja
Mari Nykänen, p. 0295 024 581
Tietoja julkaisijasta

Vapaudenkatu 58, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Avustushakuja auki ELY-keskuksessa17.10.2025 08:17:17 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Keski-Suomen maaseudun kehittämiseen 2,9 miljoonaa euroa kesällä15.10.2025 11:00:05 EEST | Tiedote
Keski-Suomen maaseudun kehittämiseen myönnettiin 2,9 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta heinä-syyskuussa 2025. Suurimman yksittäisen rahoituksen sai laajakaistahanke Viitasaarella.
Valtatien 9 parantaminen välillä Korpilahti-Keljonkangas, Jyväskylä ja Muurame — tervetuloa työpajaan Muurameen 22.10.202515.10.2025 07:46:09 EEST | Tiedote
Ympäristövaikutusten arviointi etenee tiehankkeessa valtatien 9 parantaminen välillä Korpilahti-Keljonkangas, YVA ja yleissuunnitelma, Jyväskylä ja Muurame. YVA-ohjelmasta on saatu yhteysviranomaisen lausunto, jonka pohjalta työstetään YVA-selostusta. Lokakuussa järjestetään kaikille avoin työpaja, jossa esitellään arvioitavat vaihtoehdot ja kuullaan paikallisten näkemyksiä niiden jatkojalostamiseksi.
Hankasalmen kunta palkittiin Liikenneturvallisuusfoorumissa Jyväskylässä9.10.2025 12:09:46 EEST | Tiedote
Vuosittaisessa Keski-Suomen Liikenneturvallisuusfoorumissa myönnettiin ensimmäistä kertaa kunniakirja esimerkillisestä työstä liikenneturvallisuuden eteen. Voittajan valitsi Keski-Suomen maakunnallinen liikenneturvallisuuden työryhmä.
Valtatie 23 siltaremontin vuoksi kiertoreitille Keuruulla30.9.2025 10:40:38 EEST | Tiedote
Elämäistenjoen sillan korjaustöiden vuoksi valtatien 23 läpiajoliikenne ohjataan kiertoreitille 3.-22.10.2025 väliseksi ajaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme