Keskimaa panostaa maakuntien toimipaikkoihin – neljässä S-marketissa juhlitaan uudistettuja myymälöitä viikonloppuna
11.4.2019 10:15:00 EEST | Osuuskauppa Keskimaa | Uutinen
− Me Keskimaalla haluamme jatkuvasti kehittää palvelujamme ja kuunnella herkällä korvalla asiakkaidemme tarpeita. Olemmekin alkuvuoden aikana tehneet uudistuksia useisiin maakunnan S-marketeihin. Osassa uudistus on ollut etupäässä valikoimiin liittyvää uudistusta ja myymälän selkeyttämistä, mutta esimerkiksi Suolahden S-marketissa myymälän koko on laajentunut noin kolmanneksella, kertoo Osuuskauppa Keskimaan S-marketien ryhmäpäällikkö Jarno Minkkinen uudistuksista.
Näkyvimpiä uudistuksia kaupoissa on S-market Suolahden laajennus, Saarijärven S-marketiin on saatu täysin uudet hiilidioksidilla toimivat kylmäkalusteet, Viitasaarella ja Laukaassa on keskitytty valikoimapäivityksiin ja asioinnin sujuvoittamiseen. Uudistuksissa painopisteinä ovat olleet hedelmät ja vihannekset, joiden valikoimia on kasvatettu ja esillepano on muuttunut runsaammaksi ja raikkaammaksi. Myös pullonpalautusautomaatit on uusittu näissä kaikissa neljässä myymälässä alkuvuoden aikana.
− Uudistuksen myötä olemme saaneet valikoimiimme noin tuhat uutta tuotetta lisää. Myymälän yleisilme on avartunut, muun muassa hedelmä- ja leipäosastosta on tehty iso torimainen alue ja uusi paistopistekin on saatu myymälään, iloitsee S-market Suolahden marketpäällikkö Kari Hokkanen uudistuksen tuomia muutoksia.
S-marketeissa toteutetut uudistukset on pyritty tekemään niin, että ne ovat häirinneet mahdollisimman vähän kaupan asiakkaiden asiointia. Viikonloppuna uudistuneiden myymälöiden avajaisia juhlistetaan avajaistarjousten ja muun muassa kakkukahvien merkeissä.
− S-market Suolahdessa kakkukahvit pe 12.4. klo 10 – 18
− S-market Saarijärvellä kakkukahvit pe 12.4. klo 10 – 18
− S-market Viitasaarella kakkukahvit pe 12.4. klo 10 – 17 ja lauantaina ohjelmaa lapsille
− S-market Laukaassa kakkukahvit la 13.4. klo 10 – 18
Samaan aikaan kun S-marketien avajaisia juhlitaan, niin Kivijärvelle rakennetaan täysin uutta Sale-myymälää. Uuden myymälän julkisivu on jo pystyssä ja myymälän sisäpuolen työt ovat käynnistyneet. Uusi Kivijärven Sale-myymälä valmistuu toukokuun loppuun mennessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Osuuskauppa Keskimaa, S-market ryhmäpäällikkö Jarno Minkkinen, 010 767 3039
Osuuskauppa Keskimaa, S-marketpäällikkö Laukaa, Röppänen Nina, 010 767 4500
Osuuskauppa Keskimaa, S-marketpäällikkö Saarijärvi Sipinen Anne-Mari, 010 767 4540
Osuuskauppa Keskimaa, S-marketpäällikkö Suolahti, Hokkanen Kari, 010 767 4565
Osuuskauppa Keskimaa, S-marketpäällikkö Viitasaari, Mika Viitala, 010 767 4580
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 600 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 130 000. Keskimaa työllistää lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Keskimaa lahjoittaa 15 000 euroa MIELI Kriisikeskus Mobilelle nuorten mielenterveyden tueksi13.5.2026 09:03:08 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa kohdentaa 15 000 euron suuruisen Ilo auttaa 2026 -lahjoituksen MIELI Jyväskylän seudun mielenterveys ry:n ylläpitämän MIELI Kriisikeskus Mobilen nuorille suunnattuun asiakastyöhön. Lahjoituksen avulla vahvistetaan nuorten matalan kynnyksen keskusteluapua eri puolilla Keski-Suomea vuoden 2026 aikana.
Uusi S-market Pihtiputaalle – Osuuskauppa Keskimaa investoi uuteen myymälään29.4.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa rakentaa Pihtiputaalle uuden S-marketin nykyisen myymälän viereen. Rakennustyöt alkavat toukokuussa 2026, ja myymälä avataan keväällä 2027. Uusi kiinteistö korvaa elinkaarensa päähän tulleen nykyisen myymälän ja parantaa alueen päivittäistavarakaupan palveluja.
Osuuskauppa Keskimaan toimitusjohtaja Antti Määttä on valittu SOK:n hallituksen varapuheenjohtajaksi28.4.2026 15:45:00 EEST | Tiedote
Suomen Osuuskauppojen Keskuskunnan hallintoneuvosto on valinnut SOK:n hallituksen varapuheenjohtajaksi Osuuskauppa Keskimaan toimitusjohtaja Antti Määtän. Antti Määttä on toiminut SOK:n hallituksen jäsenenä vuodesta 2022 lähtien.
Rosso Jyväskylä palvelee vappuna – suljettuna 4.5. alkaen lattiaremontin vuoksi28.4.2026 11:35:00 EEST | Tiedote
Rosso Jyväskylä palvelee normaalisti vappuna. Ravintola suljetaan lattiaremontin vuoksi maanantaista 4.5. alkaen, ja tavoitteena on avata ovet jälleen toukokuun loppupuolella.
Uudistuneet Pizza & Buffa ja kahvila Presso avataan keskiviikkona 29.4. klo 10.3027.4.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
Prisma Seppälän ravintolamaailmassa toteutettu kokonaisvaltainen uudistus on valmistumassa. Koko perheen ravintola Pizza & Buffa sekä kahvila Presso avataan uudistuneina asiakkaille keskiviikkona 29.4.2026 klo 10.30.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
