Keskimaan myymälöissä voi lahjoittaa paikalliseen hyväntekeväisyyteen pulloja palauttamalla

Osuuskauppa Keskimaan S-marketeissa ja Sale-myymälöissä on parin viime vuoden aikana uusittu pullokoneita tiuhaan tahtiin. Moderneissa laitteissa on uusia toimintoja, muun muassa pullonpalautusrahojen lahjoitusominaisuus.
– Olemme nyt ottaneet lahjoitusmahdollisuuden käyttöön 25 myymälämme pullonpalautuksessa. Asiakas voi halutessaan lahjoittaa palauttamistaan pulloista ja tölkeistä kertyvät panttirahat hyväntekeväisyyteen, Osuuskauppa Keskimaan ryhmäpäällikkö Jarkko Elola kuvailee.
Mukana olevien myymälöiden pullonpalautusautomaatteihin on lisätty tiedot lahjoituskohteista sekä toimintaohjeet pullo- ja tölkkirahojen ohjaamisesta hyvään tarkoitukseen.
– Ohjeet ovat varsin yksinkertaiset. Automaatilla ei tarvitse panttien palauttamisen jälkeen tehdä muuta kuin painaa lahjoita-napista. Näin jokainen voi auttaa toimivalla ja helpolla tavalla arkisen asioinnin yhteydessä.
Henkilökunnan valitsemia paikallisia lahjoituskohteita
Jokaiselle pullonpalautuslahjoituksessa mukana olevalle myymälälle on valittu 1-3 paikallista kohdetta.
– Tarkoituksena on vaihtaa tuen saajat puolen vuoden välein. Nyt ensimmäisellä kerralla myymälöiden henkilökunta valitsi heinä-joulukuun lahjoituskohteet, joiden joukossa on muun muassa useita kuntatasolla toimivia 4H-yhdistyksiä sekä Mannerheimin Lastensuojeluliiton paikallisia osastoja. Lions Clubien kanssa jatkamme edelleen pitkäaikaista yhteistyötämme, Elola avaa lahjoituskohteiden taustoja.
Varoja tullaan käyttämään erityisesti lapsi- ja nuorisotyöhön, esimerkiksi Multialla työelämä- ja yrittäjyyskasvatukseen, Saarijärvellä lapsiperheille suunnatun retken tai tapahtuman järjestämiseen, Säynätsalossa urheilu- ja pelivälineiden hankintaan, Laukaassa perhekahvila- ja muskaritoimintaan sekä Jämsässä kurssi- ja kerhotoimintaan. Kyyjärvellä rahat käytetään retkeiluvarusteiden ja partiokolon säilytyskalusteiden hankintaan ja Jyväskylässä muun muassa Köhniön uimarannan hyppytornilaiturin kunnostamiseen.
S-ryhmässä ei ole aiemmin toteutettu vastaavaa toimipaikkakohtaista lahjoituskäytäntöä. Arvioiden mukaan lahjoitukset tulevat olemaan merkittäviä rahasummia hyväntekeväisyyskohteille.
Jatkossa asiakkaat pääsevät Keskimaan iloauttaa.fi/pullonpalautus -sivustolla itse ehdottamaan ja vaikuttamaan lahjoituskohteiden valintaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, Jarkko Elola, ryhmäpäällikkö, 0107673029, jarkko.elola@sok.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 632 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 133 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Break Sokos Hotel Himos on valmis vastaanottamaan ensimmäiset asiakkaat20.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Himoksen Länsirinteiden juurelle valmistunut Break Sokos Hotel Himos avaa ovensa asiakkaille perjantaina 21.11.2025. Hotellin rakentaminen alkoi toukokuussa 2024, ja se on valmistunut suunnitellussa aikataulussa talvikauden sesonkiin. Uuden hotellin valmistuttua majoituskapasiteetti Himoksen alueella nousee lähes 500 vuodepaikalla.
Osuuskauppa Keskimaa vetoaa - asiallisesti joulukaupoilla!17.11.2025 08:10:00 EET | Tiedote
Keskimaan toimipaikoissa vierailee ostoksilla päivittäin lähes 100 000 asiakasta ympäri Keski-Suomen, joukkoon mahtuu monenlaisia kohtaamisia.
Osuuskauppa Keskimaa ja Laukaan kunta ovat solmineet esisopimuksen liikekiinteistön ostosta13.11.2025 12:02:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa ja Laukaan kunta ovat allekirjoittaneet ehdollisen esisopimuksen liikekiinteistön ostamisesta Leppävedeltä ruokakaupan rakennushanketta varten.
Osuuskauppa Keskimaan edustajiston vaaleissa ennätyksellisen hyvä äänestysprosentti29.10.2025 14:25:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan edustajiston vaaleissa annettiin yhteensä 44 559 ääntä, mikä on 9 525 ääntä enemmän kuin edellisissä vaaleissa. Äänestysprosentiksi muodostui ennätyksellinen 32,3 % (edellisessä vaalissa 27,0 %). Äänioikeutettuja vaalissa oli 138 126 Keskimaan jäsentä.
S-market Karstula uudistuu – energiatehokkuus ja asiointikokemus paranevat28.10.2025 09:05:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa toteuttaa laajan uudistuksen S-market Karstulassa, jonka myötä myymälän toiminnallisuudet paranevat. Uudistuksen tavoitteena on tarjota asiakkaille entistä sujuvampi ja miellyttävämpi asiointikokemus sekä parantaa myymälän energiatehokkuutta. Uudistustyöt alkavat vaiheittain marraskuussa ja myymäläuudistus valmistuu helmikuun 2026 loppuun mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

