Keskisuuria yrityksiä pitäisi vauhdittaa kasvuun ekosysteemien avulla
14.9.2022 07:40:03 EEST | Pellervon taloustutkimus PTT | Tiedote
”Vihreän siirtymän ja digitalisaation nopeutuminen on kasvattanut ekosysteemien merkitystä nykyisen liiketoiminnan uudistamisessa ja uuden liiketoiminnan luomisessa. Ekosysteemi toimintamallina on kuitenkin monelle toimijalle vielä verraten tuntematon”, kertoo PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk.
Perinteisiä toimialarajoja sekä arvoketjuja ja -verkostoja ylittävät ekosysteemit ovat tärkeitä vauhdittamaan kansainvälistymistä ja vahvistamaan kansainvälistä kilpailukykyä. Mitä laajemmin yritysten liiketoiminta perustuu digitaalisiin tuotannontekijöihin, sitä laajemmin ne ovat jo omaksuneet ekosysteemimäisen arvonmuodostuksen.
Suomessa tulisi olla selkeä kansallinen ja alueellinen ymmärrys ekosysteemeistä ja niiden hyödyntämisestä. Jotta suomalaisyritykset pärjäisivät globaalissa kilpailussa, pitää tunnistaa maan tärkeimmät osaamiskeskittymät ja tukea niitä määrätietoisesti ja pitkäjänteisesti. Tämä edellyttää tiivistä yhteistyötä julkisen sektorin, yritysten, tutkimuslaitosten ja oppilaitosten välille.
Tukipolitiikalla on tavoiteltava lisää kasvuyrityksiä
Keskisuurilla yrityksillä on merkittävä rooli kasvun, työllisyyden ja innovaatioiden lähteinä, ja niiden merkitys työllistäjänä ja liikevaihdon tuottajana Suomessa on kasvanut 2000-luvulla. Julkisen tukipolitiikan tavoitteena tuleekin olla kasvuyritysten määrän lisääminen.
”Tukien kohdistamisessa tulisi tavoitteellisemmin ottaa huomioon kasvua mahdollistavat tekijät. Tarvitaan erilaisia strategioita lähestyä yrityksiä sen mukaan, mikä on omistajien kasvuhalukkuus ja kyky investoida omaa sekä vierasta pääomaa yrityksen kasvuun”, kertoo VTT:n erikoistutkija Magnus Simons.
Julkisen toimijan tulisi tukiprosessissaan varmistaa omistajien kasvuhalukkuus, yrityksen kasvukyky, toimintaympäristön kasvuedellytykset sekä omistajien vakavaraisuus ja investointikyky. Yritykset puolestaan kaipaavat julkisilta kasvu- ja työvoimapalveluilta lisää asiakaslähtöisyyttä, joustavuutta ja nopeutta. Digitaalisten palveluiden tulisi olla helppokäyttöisiä.
PTT:n ja VTT:n 50+ SIBS -tutkimushankkeessa selvitettiin, miten keskisuurten yritysten kestävää kasvua, työllistävyyttä ja kansainvälistymistä voitaisiin tukea globaaleissa ekosysteemeissä. Hankkeen rahoitti Business Finland.
Hankkeen tuloksia on julkaistu Business Finlandin policy brief -sarjassa ”Ekosysteemeistä vauhtia keskisuurten yritysten kasvuun, policy brief 5/2022”, ja aiemmin PTT:n raportissa ”Keskisuurten yritysten kasvu, kansainvälistyminen ja resilienssi globaaleissa liiketoimintaekosysteemeissä”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henna Busk, PTT, 040 164 8136, henna.busk@ptt.fi
Magnus Simons, VTT, 040 543 8586, magnus.simons@vtt.fi
Sari Forsman-Hugg, PTT, 0400 639 450, sari.forsman-hugg@ptt.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Pikakommentti: Ankea alkuvuosi asuntomarkkinoilla – ei vieläkään lupausta käänteestä26.2.2026 08:49:23 EET | Tiedote
Tuoreet luvut asuntomarkkinoiden kehityksestä ovat odotetun ankeita tai jopa sitäkin ankeampia, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Veera Holappa. Markkinoilla ei ole vieläkään lupausta käänteestä parempaan.
Pikakommentti: Työttömyysluvuissa nähtävissä pieni toivonkipinä24.2.2026 09:14:23 EET | Tiedote
Työttömyysaste ja työttömien määrä kääntyivät tammikuussa hienoiseen laskuun, kertovat Tilastokeskuksen tuoreet luvut. Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk arvioi, että käänteestä puhuminen on vielä ennenaikaista, mutta molemmat muutokset ovat kuitenkin myönteinen merkki.
Ennuste: Asuntomarkkinoille tulossa jälleen miinusvuosi12.2.2026 10:30:19 EET | Tiedote
Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin, mutta kaupunkien välillä on eroja. Kerrostaloasuntojen hintojen keskimääräinen kasvu jää näin ollen jo viidettä vuotta peräkkäin pakkaselle.
Kutsu: PTT:n alueellisen asuntomarkkinaennusteen julkistus 12.2. klo 10.30 - kirkastuvatko markkinanäkymät tänä vuonna?30.1.2026 13:51:08 EET | Kutsu
Pellervon taloustutkimus julkistaa vuotuisen alueellisen asuntomarkkinaennusteensa webinaarissa torstaina 12. helmikuuta klo 10.30. Ennusteessa tarkastellaan asuntojen hintakehitystä ja vuokria lyhyellä aikavälillä sekä valtakunnallisesti että suurimmissa kaupungeissa.
Pikakommentti: Työttömyys jatkaa yhä kasvuaan - erityisesti nuorten tilanne huolestuttava27.1.2026 09:10:14 EET | Tiedote
Työttömyys jatkaa Suomessa kasvuaan, ja varsinkin nuorilla on nyt erityisen hankalaa, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk uusimpia tilastolukuja. Työvoiman tarjonta on kyllä hyvin korkealla, mutta kysyntää ei ole.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
