Keskuskauppakamari: Ansiotuloverotusta kevennettävä kahdella miljardilla eurolla ensi vaalikaudella

”Työn veroale toisi lisääntyneenä työnä ja kasvaneena aktiviteettina osan kustannuksista takaisin julkisen sektorin kirstuun, tutkimuskirjallisuuden mukaan lyhyellä aikavälillä noin 30-50 prosenttia”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Romakkaniemi esitti ehdotuksen Keskuskauppakamarin Suuressa Veropäivässä.
Lisäksi tuloveronalennus vaikuttaa keskipitkällä aikavälillä koko talouden hintoihin. Kaikissa kotitalouksien ja yritysten palveluiden ja myös tuotteiden hankinnoissa kotimaisen työn verokiila on merkittävä komponentti.
”Työn verotuksen kohtuullistaminen tarkoittaisi myös tätä kautta ostovoiman kasvua entisestään. Lisäksi tuloveron alennus parantaisi suomalaisyritysten hintakilpailukykyä pienentämällä palkankorotuspaineita”, Romakkaniemi muistuttaa.
Tukea tuloveroalennukseen yrityksiltä
Tukea ansiotuloverojen alentamiseen tulee myös yrityksiltä. Kauppakamarien jäsenyrityksille tekemässä kyselyssä kysyttiin, mitkä toimet ovat niiden kannalta tärkeimpiä, jotta Suomen kilpailukyky saadaan paranemaan ja työllisyys kasvuun. Verojen alentaminen nousi yhdeksi tärkeimmistä keinoista.
”Kun yrityksiltä kysyttiin minkä veron alentaminen olisi tärkeintä, 75 prosenttia näki tuloveron alentamisen tärkeimpänä. Ei siis esimerkiksi yrityksen yhteisöveron vaan työntekijöiden ansiotuloverojen alentamisen”, Romakkaniemi sanoo.
Tuloveroalennus mukaan vihreään verouudistukseen
Romakkaniemi kertoo ilahtuneensa Vihreiden puheenjohtajan Maria Ohisalon puoluekokouksessa tekemästä linjauksesta työn ja yrittämisen verotuksen alentamisesta ja painopisteen siirtämisestä kulutukseen ja haittaverotuksen suuntaan. Edellisen kerran vastaavanlainen vihreä verouudistus tehtiin Matti Vanhasen II hallituksessa.
”Työn verokiilasta siirtyi tuolloin kokonaisuudessaan lähes kaksi miljardia euroa kulutus- ja haittaveroihin ja koko auto- ja ajoneuvo- sekä polttoaineverot uudistettiin päästöperusteisiksi. Samanlaista reipasta uudistusta tarvitaan nyt, mutta sitä ei pidä toteuttaa niin, että ensin kiristetään kaikkia mahdollisia kulutus- ja haittaveroja ja vasta myöhemmin katsellaan, voidaanko tuloverotusta laskea. Vihreä verouudistus voi toteutua vain isona verouudistuksena, johon kuuluu myös tuloverojen alennus”, Romakkaniemi sanoo.
Romakkaniemen mukaan tuloveron alennuksesta suomalaisille käteen jäävä raha siirtyisi nimenomaan vihreään kulutukseen.
”Ihmisillä olisi paremmin varaa tehdä niitä vihreitä valintoja eli hankkia ilmastoystävällisiä tuotteita, joiden hinta on usein totuttua korkeampi”, Romakkaniemi sanoo.
Keskuskauppakamarin ehdottaman uudistuksen seurauksena Suomen kokonaisveroaste alenisi noin yhden prosenttiyksikön verran.
Keskuskauppakamarin Suuri Veropäivä 22.9. on avoin medialle. Ohjelma Pörssitalolla alkaa klo 9.00. Päivän ohjelma: https://kauppakamari.fi/palvelut/suuret-paivat/suuri-veropaiva/
Tilaisuuteen voi osallistua myös striimin välityksellä. Pyydä linkki: anne.pakkanen@chamber.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Oppositiopuolueiden vaihtoehtobudjeteissa kasvua vauhdittavia mutta myös jarruttavia esityksiä25.11.2025 16:09:20 EET | Tiedote
Suurimpien oppositiopuolueiden vaihtoehtobudjeteissa löytyy kasvua tukevia ratkaisujakin, mutta erityisesti SDP:n esittämät veronkiristykset kurittaisivat Suomen taloutta. “Suomen talous ei lähde nousuun verottamalla lisää”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Suomen työmarkkinoilla ei selkeää suuntaa - elämme ristiriitaisessa tilanteessa25.11.2025 09:10:38 EET | Tiedote
Lokakuun työllisyysluvut eivät tuoneet selkeää vastausta Suomen työmarkkinoiden suunnasta. “Elämme uudessa ja oudossa tilanteessa, tulkinnan tekeminen on tällä hetkellä vaikeaa”, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Keskuskauppakamari: Sopu Brasilian ilmastoneuvotteluista laimea, mutta arvokas rakoilevassa maailmanjärjestyksessä22.11.2025 18:48:13 EET | Tiedote
YK:n ilmastokokous Brasilian Belémissä vahvisti maiden sitoutumisen 1,5 asteen tavoitteeseen, mutta konkreettiset toimet ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi jäivät vähäisiksi. Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Teppo Säkkinen näkee kokouksen rohkaisevimpana signaalina yli 80 maan muodostaman koalition, joka pyrkii vauhdittamaan irtautumista fossiilisista polttoaineista.
Keskuskauppakamari: Päätös opintosetelistä erinomainen20.11.2025 15:20:36 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää hallituksen päättämiä panostuksia ilman opintopaikkaa jääneiden nuorten opintoseteliin erinomaisina. Opintosetelin avulla nuori voi suorittaa 30 opintopisteen verran opintoja avoimessa korkeakoulussa. Seteli tukee nuorten siirtymävaihetta ja ehkäisee koulutuksen ulkopuolelle jäämistä. Korkeakoulujen aloituspaikkojen lisäykset ovat myös tarpeellisia.
Keskuskauppakamari: Suomi karkottaa pääomat ja osaajat – hallituksen tulee ottaa käyttöön sijoittajan oleskelulupa20.11.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Suomen maahanmuuttopolitiikka uhkaa karkottaa sekä kansainväliset osaajat että pääomat. Samalla kun naapurimaat houkuttelevat yrittäjiä ja sijoittajia selkeillä lupapoluilla, Suomi tekee maahanmuutosta monimutkaisempaa ja epävarmempaa. Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Suvi Pulkkisen mukaan hallituksen tulee jo tällä kaudella valmistella ja ottaa käyttöön sijoittajan oleskelulupa niille, jotka haluavat tuoda Suomeen pääomaa, työpaikkoja ja kasvua. Nyt käynnissä oleva Slushissa on mukana 3 500 sijoittajaa, jotka hallinnoivat 4 000 miljardin euron varallisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme