Keskuskauppakamari: Ansiotuloverotusta kevennettävä kahdella miljardilla eurolla ensi vaalikaudella
22.9.2021 09:00:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

”Työn veroale toisi lisääntyneenä työnä ja kasvaneena aktiviteettina osan kustannuksista takaisin julkisen sektorin kirstuun, tutkimuskirjallisuuden mukaan lyhyellä aikavälillä noin 30-50 prosenttia”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Romakkaniemi esitti ehdotuksen Keskuskauppakamarin Suuressa Veropäivässä.
Lisäksi tuloveronalennus vaikuttaa keskipitkällä aikavälillä koko talouden hintoihin. Kaikissa kotitalouksien ja yritysten palveluiden ja myös tuotteiden hankinnoissa kotimaisen työn verokiila on merkittävä komponentti.
”Työn verotuksen kohtuullistaminen tarkoittaisi myös tätä kautta ostovoiman kasvua entisestään. Lisäksi tuloveron alennus parantaisi suomalaisyritysten hintakilpailukykyä pienentämällä palkankorotuspaineita”, Romakkaniemi muistuttaa.
Tukea tuloveroalennukseen yrityksiltä
Tukea ansiotuloverojen alentamiseen tulee myös yrityksiltä. Kauppakamarien jäsenyrityksille tekemässä kyselyssä kysyttiin, mitkä toimet ovat niiden kannalta tärkeimpiä, jotta Suomen kilpailukyky saadaan paranemaan ja työllisyys kasvuun. Verojen alentaminen nousi yhdeksi tärkeimmistä keinoista.
”Kun yrityksiltä kysyttiin minkä veron alentaminen olisi tärkeintä, 75 prosenttia näki tuloveron alentamisen tärkeimpänä. Ei siis esimerkiksi yrityksen yhteisöveron vaan työntekijöiden ansiotuloverojen alentamisen”, Romakkaniemi sanoo.
Tuloveroalennus mukaan vihreään verouudistukseen
Romakkaniemi kertoo ilahtuneensa Vihreiden puheenjohtajan Maria Ohisalon puoluekokouksessa tekemästä linjauksesta työn ja yrittämisen verotuksen alentamisesta ja painopisteen siirtämisestä kulutukseen ja haittaverotuksen suuntaan. Edellisen kerran vastaavanlainen vihreä verouudistus tehtiin Matti Vanhasen II hallituksessa.
”Työn verokiilasta siirtyi tuolloin kokonaisuudessaan lähes kaksi miljardia euroa kulutus- ja haittaveroihin ja koko auto- ja ajoneuvo- sekä polttoaineverot uudistettiin päästöperusteisiksi. Samanlaista reipasta uudistusta tarvitaan nyt, mutta sitä ei pidä toteuttaa niin, että ensin kiristetään kaikkia mahdollisia kulutus- ja haittaveroja ja vasta myöhemmin katsellaan, voidaanko tuloverotusta laskea. Vihreä verouudistus voi toteutua vain isona verouudistuksena, johon kuuluu myös tuloverojen alennus”, Romakkaniemi sanoo.
Romakkaniemen mukaan tuloveron alennuksesta suomalaisille käteen jäävä raha siirtyisi nimenomaan vihreään kulutukseen.
”Ihmisillä olisi paremmin varaa tehdä niitä vihreitä valintoja eli hankkia ilmastoystävällisiä tuotteita, joiden hinta on usein totuttua korkeampi”, Romakkaniemi sanoo.
Keskuskauppakamarin ehdottaman uudistuksen seurauksena Suomen kokonaisveroaste alenisi noin yhden prosenttiyksikön verran.
Keskuskauppakamarin Suuri Veropäivä 22.9. on avoin medialle. Ohjelma Pörssitalolla alkaa klo 9.00. Päivän ohjelma: https://kauppakamari.fi/palvelut/suuret-paivat/suuri-veropaiva/
Tilaisuuteen voi osallistua myös striimin välityksellä. Pyydä linkki: anne.pakkanen@chamber.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Talouden kasvu jatkuu – ”Elpyminen edelleen oikeilla raiteilla”30.10.2026 08:44:41 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan kokonaistuotannon suhdannekuvaaja näyttää oikean suuntaiselta. Samalla saatiin pitkään odotettu ennakollinen arvio vuoden 2026 kolmannen neljänneksen bruttokansantuotteen kehityksestä.
Kauppakamarikysely: Osaajapolitiikka saa yrityksiltä arvosanan 7– – ”Lupajonossa ei hitsata eikä hoideta”28.10.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Yritykset antavat hallituksen osaajapolitiikalle kouluarvosanan 7-. Kauppakamarien kyselyyn vastanneista 867 yrityksestä vain noin kolmannes arvioi hallituksen onnistuneen osaavan työvoiman turvaamisessa hyvin.
Keskuskauppakamari: Yritykset kerryttävät kaksi kolmasosaa verotuloista – osinkoverotuksen kiristys iskisi veropohjaan26.10.2026 13:59:16 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan osinkoverotuksen kiristäminen olisi väärä tapa korjata julkista taloutta. ”Myönteistä on, ettei valtiovarainministeriö esitä yhteisöverokannan nostamista vaan painottaa verotuksen kansainvälistä kilpailukykyä ja ennakoitavuutta”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.
”Yhteisövero on vain jäävuoren huippu” – yritykset maksoivat ja tilittivät veroja ennätykselliset 82 miljardia euroa22.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Yritysten maksamat ja tilittämät verot nousivat vuonna 2024 lähes 82 miljardiin euroon. Julkisuudessa paljon puhututtanut yhteisövero oli alle kymmenesosa koko verokädenjäljestä. Vuoden 2024 tiedot ovat tuoreimmat, jotka yritysten verokädenjäljestä ovat saatavilla.
IT-ehdot uusiutuvat – sopimuksessa huomioidaan tekoäly20.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Uudistetut IT2026-ehdot julkistetaan 20.10. Uusissa ehdoissa huomioidaan tekoälyn nopea yleistyminen ja EU:n datasäädös.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme