Keskuskauppakamari: Hallituksen budjetissa paljon positiivista, mutta työllisyystavoite on vielä kaukana
17.9.2019 20:03:39 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Hallituksen budjettiriihessä päätettiin muun muassa maahanmuuttoa tukevasta ohjelmasta, aktiivisen työvoimapolitiikan (ml. palkkatuen) kokonaisuuden uudistamisesta sekä suuresta määrästä muita toimenpiteitä.
”Keskuskauppakamari pitää hyvänä erityisesti hallituksen päätöksestä torjua koko maata vaivaamaa työvoimapulaa sekä tukea maahanmuuttoa”, Keskuskauppakamarin pääekonomisti Mauri Kotamäki kiittää.
Toisaalta on epäselvää, mitkä toimet vaikuttavat ja kuinka paljon.
”Hallitus ja erityisesti pääministeri on pelannut itsensä vaikeaan kulmaan. Hallitusohjelmassa on linjattu 75 prosentin työllisyystavoitteesta ja julkisen talouden tasapainottamisesta. Toisaalta pääministeri Antti Rinne on todennut, että keppiä ei käytetä eikä leikkauksia tehdä”, Kotamäki summaa.
”Yllä mainitut kolme tavoitetta on vaikea, jos ei mahdotonta saavuttaa samanaikaisesti. Lisäksi kansainvälinen suhdanne on jäähtymään päin, mikä lisää vaikeuskerrointa.”
Kotamäki kiinnittää huomiota siihen, että budjettiriihen yhteydessä ei juurikaan julkaistu tarkempia vaikutusarvioita työllisyystoimien suhteen.
”Tämä herättää kummastusta, koska hallitus on tuskin tehnyt päätöksiä ilman analyyttisiä virkamiesarvioita. Lisäksi työllisyystavoitteesta on puhuttu julkisuudessa paljonkin, joten on kummallista, ettei hallituksella olisi käsitystä yksittäisten toimenpiteiden vaikuttavuudesta. Toivottavasti saamme lähipäivinä tarkempia laskelmia hallituksen päätösten taustoista”, Kotamäki pohtii.
”Työllisyystavoitteen saavuttaminen on prioriteettilistan kärjessä, jotta suomalainen hyvinvointivaltio voitaisiin säilyttää. On hyvä, että hallitus ottaa tavoitteen tosissaan. Haluamme myös Keskuskauppakamarissa kiinnittää työllisyystavoitteeseen erityistä huomiota sitä varten perustetun www.tyollisyystavoite.fi -sivuston kautta.”
Budjettiriihessä parasta: valtiosihteeri Martti Hetemäen investointikatsaus sekä työvoimapulaa ja maahanmuuttoa helpottavat linjaukset.
Budjettiriihessä huonointa: liiallinen usko palkkatuen vaikuttavuuteen sekä liian vähäinen läpinäkyvyys toimenpiteiden vaikuttavuuden suhteen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mauri KotamäkiPääekonomisti
Puh:+358 942426235mauri.kotamaki@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Yhdysvaltojen vallan kolmijako toimii – tullilinjauksen käytännön vaikutukset saattavat kuitenkin jäädä ennakoitua pienemmiksi20.2.2026 18:01:45 EET | Tiedote
Yhdysvaltain korkein oikeus on juuri linjannut, että valtaosa presidentti Donald Trumpin viime vuoden aikana asettamista tulleista on perustuslain vastaisia ja laittomia. ”Ratkaisu osoittaa, että Yhdysvaltojen demokraattinen järjestelmä ja vallan kolmijako toimivat”, toteaa Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi
Huolimaton tulisijan lämmitys voi aiheuttaa halkeamia ja savuhaittoja18.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Kireät pakkaset haastavat kotien lämmitystä. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Juha Helkamäki muistuttaa, että pitkään käyttämättä olleen tulisijan liian nopea lämmittäminen voi aiheuttaa sen rakenteisiin vakavia vaurioita. Myös mahdollinen savukanaviston kosteus voi aiheuttaa vaaratilanteita tai vahinkoa huoneilmaan pääsevän savun vuoksi.
Keskuskauppakamari: Euroopan tulisi vähentää riippuvuutta Yhdysvaltojen digialustoista hallitusti – pienikin muutos vahvistaisi kilpailukykyä13.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan Euroopan nykyinen geopoliittinen tilanne tarjoaa historiallisen mahdollisuuden vahvistaa omaa digitaalista kilpailukykyään. Toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tavoitteena ei ole irtaantua yhdysvaltalaisista palveluista, vaan vähentää niiden käyttöä maltillisesti ja strategisesti. Jo pieni muutos vahvistaisi Euroopan digitaalista kasvua ja huoltovarmuutta.
Kireä pakkanen lisää autojen käynnistysongelmia ja vaurioriskejä –akun esilämmitys tärkeää12.2.2026 10:20:20 EET | Tiedote
Talvilomaviikot ovat alkamassa kovien pakkasten kera. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Mikko Summa muistuttaa, että ankarat pakkaset lisäävät merkittävästi autojen käynnistysongelmia ja teknisten vaurioiden riskiä. Yksi keskeisimmistä pakkasajan toimenpiteistä on auton akun asianmukainen lämmitys, mistä kannattaakin huolehtia lomalle lähdettäessä.
Keskuskauppakamari: Työllistämisen painotus kotoutumislainuudistuksessa on oikea linja - säästöt ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa11.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää erittäin tervetulleena, että työllistyminen nostetaan kotoutumislain uudistuksessa nykyistä selkeämmin keskiöön ja palvelurakenteita uudistetaan. Hallituksen esittämät säästöt kotoutumiseen ovat kuitenkin ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa, sillä kotoutumiskoulutuksen on tutkitusti todettu edistävän työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme