Keskuskauppakamari: Kiinteistömarkkina vilkastunut – taustalla kiihtyvä kaupungistuminen ja toimitilamarkkinan piristyminen
14.10.2021 12:45:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Auktorisoidut kiinteistöarvioijat (AKA) ovat Keskuskauppakamarin hyväksymiä kiinteistöjen arvonmäärityksen ammattilaisia. AKA-arvioijia käytetään tyypillisesti vaativien kiinteistökauppojen, vakuusarviointien sekä ositus- ja perinnönjakotilanteissa.
Keskuskauppakamarin kyselyyn vastanneista kiinteistöarvioijista 65 prosenttia katsoo kiinteistömarkkinan vilkastuneen kuluvan vuoden aikana. Vain 8 % vastaajista katsoo markkinan hiljentyneen ja 28 % katsoo sen pysyneen ennallaan.
Edeltävien vuosien kyselyihin verrattuna selkeä vilkastuminen on alkanut vasta kuluvana vuonna. Esimerkiksi toimitilojen ja erityiskohteiden arvonmäärityksiä tekevistä yleisauktorisoiduista arvioijista 63 prosenttia katsoo markkinan vilkastuneen – kun vuonna 2020 luku oli vain 13 prosenttia ja vuonna 2019 näin katsoi 25 prosenttia arvioijista.
”Avoimissa vastauksissa viesti on selvä: hyvällä ja keskeisellä sijainnilla kasvukeskuksissa olevat kiinteistöt kasvattavat suosiotaan ja syrjemmässä olevien kiinteistöjen suosio laskee”, sanoo Keskuskauppakamarin lakimies Raisa Harju.
Harjun mukaan myös asuntokaupassa markkina vetää, kunhan sijainti ja kunto on kohdallaan.
”Uudehkoilla ja hyvällä sijainnilla olevilla omakotitaloilla riittää kysyntää. Sen sijaan muuttotappioalueilla sijaitsevilla sekä laajaa peruskorjausta vaativilla kiinteistöillä kysyntä on heikkoa ja myyntiajat pitkiä”, sanoo Harju.
Maa- ja metsätalouskiinteistöihin erikoistuneiden arvioijien mukaan metsätilojen kysyntä on pysynyt vilkkaana, mutta peltojen markkinatilanne riippuu vahvasti alueesta, trendin ollessa hiipuva.
Keskuskauppakamarin auktorisoiduille kiinteistöarvioijille tekemä kysely toteutettiin verkkokyselynä syksyllä 2021. Tulokset julkaistiin 14.10. Keskuskauppakamarin Suuren Kiinteistönarviointipäivän yhteydessä. Tulosten tiivistelmä on luettavissa täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raisa HarjuLakimies
Puh:050 554 2683raisa.harju@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Kansalliset taitotasomittaukset ratkaisu kotiopetuksen ongelmiin11.3.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mielestä kotiopetukseen tarvitaan selkeämpää sääntelyä, joka ehkäisee rinnakkaisyhteiskuntia ja turvaa työmarkkinoiden toimivuuden. Yksi keino tähän olisi Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Suvi Pulkkisen mukaan kansalliset taitotason mittaukset eri vuosiluokille.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Sekalainen startti teollisuuden vuodelle10.3.2026 08:59:33 EET | Tiedote
Tänään julkistettu kolmen teollisuustilaston kokonaisuus ei Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan näytä selkeää suuntaa toimialalle. Uusien tilausten ja tuotantomäärien osalta lukemat olivat osin odotuksia vaisumpia, mutta samalla teollisuuden liikevaihto oli tuntuvassa nousussa.
Keskuskauppakamari: Logistiikan kilpailukyky ja kansainväliset yhteydet nostettava liikennepolitiikan ytimeen6.3.2026 11:13:04 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan logistiikan kilpailukyky ja elinkeinoelämän kuljetustarpeet tulisi nostaa liikennepolitiikan keskiöön valtakunnallisessa liikennejärjestelmäsuunnitelmassa eli Liikenne 12 -suunnitelmassa. Ilman toimivia kansainvälisiä yhteyksiä ja yritysten tarpeita palvelevaa liikenneinfrastruktuuria Suomen talouskasvun edellytykset heikkenevät.
Keskuskauppakamari: Iranin konflikti nostaisi pitkittyessään logistiikkakustannuksia2.3.2026 16:12:11 EET | Tiedote
Viikonloppuna alkaneen konfliktin pitkittyessä yritykset joutuvat varautumaan kasvaviin kustannuksiin niin merikuljetuksissa kuin lentoliikenteessä. Hormuzinsalmen sulku ja riskien kasvu Punaisellamerellä, kasvavat vakuutusmaksut sekä polttoaineiden hintapaineet nostavat kuljetuskustannuksia.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Suhdannekäänne käsillä27.2.2026 09:12:58 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan Tilastokeskuksen arvio viime vuoden lopun talouskasvusta kertoo, että taantuma on päättymässä. ”Erityisen positiivista on, että kaikki yksityiset kulutuserät ovat nousussa”, sanoo Appelqvist.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme