Keskuskauppakamari: Kolmas rokote kaikille nopeasti ja koronapassi laajempaan käyttöön
19.11.2021 07:00:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Sairaalat täyttyvät nyt ennen kaikkea rokottamattomista koronaan sairastuneista, mutta virus leviää myös niiden joukossa, joiden toisesta rokotuskerrasta on useampi kuukausi. Kahden koronarokotteen teho hiipuu tutkimusten mukaan 4-6 kuukauden kuluttua rokotuksesta ja monella alkaa tulla tämä raja vastaan. Rokottamattomat lapset kantavat virusta nyt koulusta ja päiväkodeista kotiin myös kuukausia sitten rokotetuille vanhemmilleen.
”Meillä on yli miljoona rokotetta varastossa. Kuitenkin Suomessa rokotetaan kolmatta kertaa vain yli 60-vuotiaita ja riskiryhmäläisiä. Kolmas rokotuskierros pitäisi ulottaa kaikille saman tien. Näin vältyttäisiin turhilta sairastumisilta ja sairaaloiden ylikuormittumisilta. Kenelle ja mihin tarkoituksiin rokotteita oikein säästellään”, Horttanainen ihmettelee.
Horttanaisen mukaan kolmansista rokotuksista tiedottaminen on jäänyt turhan hiljaiselle liekille. Moni kolmanteen rokotukseen oikeutettu ei tiedä, mistä rokotuksen saa ja milloin.
Horttanainen myös vaatii, että nyt vihdoinkin olisi aika ottaa työterveyshuolto mukaan rokotuksiin.
”On selvää, että koronavirus on jäänyt tänne kiertämään ja uusia rokotuskierroksia tarvitaan mahdollisesti vuosittain. On tehotonta, että ihmiset matkustavat rokotuksiin toiselle puolelle kaupunkia kesken työpäivän, kun rokotuksen voisi hoitaa työpaikalla tai läheisessä työterveyshuollon pisteessä. Influenssarokotukset ovat tästä hyvin toimiva esimerkki”, Horttanainen sanoo.
Koronapassilla pidetään yhteiskunta auki
Koronapassi saatiin myös Suomessa vihdoin käyttöön, mutta tautitilanteen nyt huonontuessa ja rajoitustoimien uhatessa passi pitäisi ottaa laajempaan käyttöön.
”Passi toimii hyvin muualla Euroopassa. Ei ole mitään syytä, miksi se ei olisi toimiva keino täälläkin pitää ravintolat ja tapahtumat auki. Koronapassin käyttöönottoa pitää laajentaa ja edistää”, Horttanainen sanoo.
Horttanaisen mukaan koronapassin käyttöönotto pitäisi sallia myös silloin, kun muita rajoituksia ei ole voimassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne HorttanainenVaratoimitusjohtaja, talous, hallinto ja henkilöstö
Puh:040 510 4907anne.horttanainen@chamber.finaisjohtajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Asuntomarkkinoilla varovaista piristymistä - Hyväkuntoiset, muuttovalmiit asunnot menevät kaupaksi, korjausvelkaiset eivät30.9.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin markkinakyselyyn vastanneista auktorisoiduista kiinteistöarvioijista 44 prosenttia arvioi markkinoiden vilkastuneen kuluvan vuoden aikana.
Kauppakamarikysely: Osaajia tarvitaan nyt teollisuudessa ja rakennusalalla – tekijöistä on jo pulaa24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Osaavan työvoiman tarve, rekrytointiaikeet ja osaajapula ovat keskittymässä erityisesti teollisuuden ja rakentamisen pieniin ja keskisuuriin yrityksiin, selviää Kauppakamarikyselystä. Keskuskauppakamari peräänkuuluttaa joustavia polkuja osaamisen kehittämiseen, jotta osaaminen ei muodostu kasvun pullonkaulaksi.
Keskuskauppakamari: Yhteisöveron alentaminen mahdollistaa kasvun – ”Hyvän kierre syntyy, kun yritykset uskaltavat kasvaa”22.9.2026 09:36:46 EEST | Tiedote
Yhteisöveron alentaminen on yksi tehokkaimmista tavoista vahvistaa Suomen talouskasvua, lisätä investointeja ja parantaa kilpailukykyä kansainvälisessä kilpailussa.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinoilta vihdoin valonpilkahduksia – ”On syytä juhlia”22.9.2026 08:52:52 EEST | Tiedote
Suomen työmarkkinoilta saatiin aamulla pitkästä aikaa myönteisempiä uutisia.
Kauppakamarien vientikysely: Kaksi kolmesta vientiyrityksestä uskoo vientinsä kasvavan – “Yritysten kansainvälistyminen ratkaisee Suomen kasvun ja menestymisen”16.9.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Päänvaivaa aiheuttavat kuitenkin kohonneet kustannukset sekä presidentti Trumpin hallintoon liittyvät epävarmuudet, selviää kauppakamarien vientikyselystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme