Keskuskauppakamari: Palkasta pitää jäädä nykyistä enemmän käteen – ansiotuloveroa kevennettävä
10.11.2021 12:52:05 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Kevennykset tulisi tehdä osana vihreää verouudistusta, joka kiristäisi kulutus- ja haittaveroja noin miljardilla eurolla. Työn verotuksen kohtuullistaminen parantaisi suomalaisen työn kilpailukykyä ja laskisi hintoja koko talouden tasolla. Kaikissa kotitalouksien ja yritysten palveluiden ja myös tuotteiden hankinnoissa kotimaisen työn verokiila on merkittävä komponentti.
”Veroale toisi taloudellisen aktiviteetin ja kulutuksen lisääntymisen kautta 30-50 prosenttia takaisin valtiolle veroina. Sen päälle tietysti se 100 prosenttia, joka jää ihmisille. Ihmisillä olisi paremmin varaa tehdä niitä vihreitä valintoja, joiden hinta on usein totuttua korkeampi”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Romakkaniemi painottaa veroalen ulottamista kaikkiin tuloluokkiin.
”Suomen veroprogression kiristyminen maailmanennätysluokkaan on seurausta siitä, että veronkevennykset on liian pitkään kohdistettu vain pienituloisille”, Romakkaniemi sanoo.
Keskuskauppakamarin ehdottaman uudistuksen seurauksena Suomen kokonaisveroaste alenisi noin yhden prosenttiyksikön verran.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Työntekijöiden mahdollisuus olla oma itsensä on yrityksille kilpailukykykysymys22.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Suomalainen työelämä on ottanut viime vuosina merkittäviä askelia eteenpäin yhdenvertaisuudessa, vaikka se jääkin vielä muista Pohjoismaista jälkeen. Keskuskauppakamari korostaa, että työntekijöiden mahdollisuus olla työpaikalla oma itsensä on keskeinen osa toimivaa työympäristöä ja tärkeää yritysten pitkän aikavälin kilpailukyvylle.
Vientikysely: Vientinäkymät vahvat jo kolmatta kertaa peräkkäin – vahvimpana potentiaalisena kasvualana yritykset näkevät puolustusteollisuuden ja kaksikäyttötuotteet18.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamareiden vientiyrityksille tehtyyn kyselyyn vastanneista noin 66 prosenttia uskoo vientinsä kasvavan, kun vain kuusi prosenttia odottaa vientinsä laskevan. Yrityksensä viennin kasvua odottavien osuus on pysynyt korkealla joulukuun vientikyselystä asti. Suurimpana potentiaalisena kasvualana yritykset näkevät yhä puolustusteollisuuden ja kaksikäyttötuotteet.
Keskuskauppakamari: Huijausviestit jatkuvat myös kesällä – työntekijöiden tietoturvaperehdytys korostuu lomakaudella17.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäajan muutokset lisäävät yritysten tietoturvariskejä, ja tekoälyn kehitys tekee huijausviesteistä entistä vaikeammin tunnistettavia. Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten kannattaa varmistaa koko henkilöstön tietoturvaosaamisen ennen lomakauden alkua.
Keskuskauppakamari: Persianlahden konfliktin päättyminen helpottaa maailmantalouden painetta – yritykset tarvitsevat nyt vakautta15.6.2026 12:04:27 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan jännitteiden purkautuminen vähentää epävarmuutta etenkin energiamarkkinoilla ja globaaleissa toimitusketjuissa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan tilanne on kuitenkin vielä herkkä, ja tukea tarvitaan kansainväliseltä yhteisöltä vakauden palauttamiseksi. Romakkaniemi on tämän viikon Washington DC:ssä Yhdysvalloissa tapaamassa muun muassa hallinnon ja median edustajia.
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme