Keskuskauppakamari: Paluu kasvu-uralle ja kestävät investoinnit edellyttävät nykyistä paremmin toimivia pääomamarkkinoita
10.6.2020 15:05:24 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

”Pääomamarkkinoiden kehittämiseksi tarvitaan laaja-alaista toimintaohjelmaa sekä kansallisella että EU-tasolla. Pirstaloituneiden pääomamarkkinoiden takia eurooppalaisten yritysten rahoitus on suurelta osin pankkiriippuvaista. Brexit kärjisti tätä ongelmaa edelleen. Koronakriisistä ylös nouseminen ilman pääomamarkkinoiden voimakkaampaa vetoapua on hidasta. Kun eurooppalaisten yritysten tulisi vielä seuraavan kymmenen vuoden aikana pystyä investoimaan satoja miljardeja euroja ilmastonmuutoksen torjuntaan, nykyrakenteilla ollaan mahdottoman paikan edessä”, Kajala sanoo.
Euroopan komission nimittämä korkean tason asiantuntijafoorumi on julkaissut ehdotuksensa eurooppalaisten pääomamarkkinoiden kehittämiseksi. Toimenpide-ehdotukset pitävät sisällään monia konkreettisia ehdotuksia pääomamarkkinoiden houkuttelevuuden lisäämiseksi ja jäsenvaltioiden rajat ylittävien sijoitusten helpottamiseksi. Kajalan mukaan raportti antaa hyvän pohjan toimintaohjelman laatimiseen. Suomen tulee toimia houkuttelevan, kasvuhakuisen ja kilpailukykyisen liiketoimintaympäristön luomiseksi. Myös kansalaisten talouslukutaidon kehittämiseen tulee panostaa.
Listautumiskynnyksen alentaminen edellyttää Kajalan mukaan EU-lainsäädännön yleistä selkeyttämistä sekä kohdennettuja helpotuksia yksittäisiin vaatimuksiin. Uuden sääntelyn antamisen sijaan huomiota tulee kiinnittää voimassa olevan sääntelyn yhdenmukaiseen ja käytännönläheiseen soveltamiseen. Kansallisella tasolla pörssilistautumisesta aiheutuvaa hallinnollista taakkaa voisi Kajalan mielestä keventää esimerkiksi mahdollisuudella tiedottaa vain englanniksi. Lisäksi säätiöiden ja kokeneiden yksityissijoittajien osallistumista pääomasijoittamiseen tulisi helpottaa ja kotitalouksien rahoitusvarallisuutta tulisi houkutella pääomamarkkinoille.
”Kotitaloudet makuuttavat yli 80 miljardia euroa pankkien käyttelytileillä. Osa tästä varallisuusmassasta on pystyttävä saamaan liikkeelle kasvun ja kestävien investointien rahoittamiseen. Kansalaisia tulisi kannustaa omaehtoiseen arvopaperisäästämiseen lakisääteisen eläketurvan rinnalla. Osakesäästötilin alkumenestys on ollut rohkaiseva esimerkki siitä, että oikeanlaisilla kannustimilla kansalaisten kiinnostus arvopaperisäästämiseen kasvaa”, Kajala sanoo.
Kajala toteaa, että raportti sisältää kuitenkin myös ehdotuksia, jotka tosiasiallisesti korottaisivat listautumiskynnystä.
”Esimerkiksi ryhmäkannesääntelyn ulottaminen arvopaperien liikkeeseenlaskijoita koskevaan sääntelyyn olisi selvä askel väärään suuntaan. On selvää, että hyvin toimiviin pääomamarkkinoihin kuuluu tehokas valvonta, puuttuminen väärinkäytöksiin ja väärinkäytösten kohteeksi joutuneiden mahdollisuus saada korvausta kärsimästään taloudellisesta vahingosta. Ryhmäkannesääntely arvopaperimarkkinoilla avaisi kuitenkin mahdollisuuden spekulatiivisiin rahastus- ja painostusyrityksiin”, Kajala sanoo.
Liite: Komission korkean tason asiantuntijafoorumin loppuraportti
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville KajalaYhtiöoikeudesta ja arvopaperimarkkinaoikeudesta vastaava johtava asiantuntija
Puh:050 376 1460ville.kajala@chamber.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Logistiikan kilpailukyky ja kansainväliset yhteydet nostettava liikennepolitiikan ytimeen6.3.2026 11:13:04 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan logistiikan kilpailukyky ja elinkeinoelämän kuljetustarpeet tulisi nostaa liikennepolitiikan keskiöön valtakunnallisessa liikennejärjestelmäsuunnitelmassa eli Liikenne 12 -suunnitelmassa. Ilman toimivia kansainvälisiä yhteyksiä ja yritysten tarpeita palvelevaa liikenneinfrastruktuuria Suomen talouskasvun edellytykset heikkenevät.
Keskuskauppakamari: Iranin konflikti nostaisi pitkittyessään logistiikkakustannuksia2.3.2026 16:12:11 EET | Tiedote
Viikonloppuna alkaneen konfliktin pitkittyessä yritykset joutuvat varautumaan kasvaviin kustannuksiin niin merikuljetuksissa kuin lentoliikenteessä. Hormuzinsalmen sulku ja riskien kasvu Punaisellamerellä, kasvavat vakuutusmaksut sekä polttoaineiden hintapaineet nostavat kuljetuskustannuksia.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Suhdannekäänne käsillä27.2.2026 09:12:58 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan Tilastokeskuksen arvio viime vuoden lopun talouskasvusta kertoo, että taantuma on päättymässä. ”Erityisen positiivista on, että kaikki yksityiset kulutuserät ovat nousussa”, sanoo Appelqvist.
Keskuskauppakamarin liiketapalautakunnalta suositus vaikuttajamarkkinointiin - mainonta merkittävä jatkossa entistä selkeämmin25.2.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta on antanut suosituksen vaikuttajamarkkinointiin, jonka mukaan kuluttajan on voitava vaivatta tunnistaa kaupallinen sisältö markkinoinniksi sosiaalisen median alustoilla. Liiketapalautakunnan suosituksen mukaan selkein mainostunniste on sana ”MAINOS”. Suosituksen tavoitteena on vahvistaa kuluttajansuojaa ja tukea alan toimijoita markkinoinnin läpinäkyvyydessä.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työttömyysluvut riehuvat edelleen korkeana, mutta suunta on oikea24.2.2026 09:03:56 EET | Tiedote
Työmarkkinoiden tilanne jatkui tammikuussa haasteellisena, mutta alkuvuoden luvut olivat pelättyä paremmat työttömyyden osalta. Sen sijaan työllisyydessä ei nähty vielä merkkiä noususta, vaan tilanne jopa heikkeni. ”Edelleen korkeina riehuvista työttömyysluvuista on ymmärrettävästi vaikea riemuita, mutta suunta oli joka tapauksessa oikea”, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisi Jukka Appelqvist.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
