Keskuskauppakamari: Täsmätyökykyisten työllistymistä voidaan edistää tukahduttamatta yrityksiä sääntelyllä
10.8.2022 05:00:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Keskuskauppakamarin mukaan sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkisen (vas.) ehdotus yrityksille suunnatusta kiintiöstä täsmätyökykyisten palkkaamiseksi lähestyy ongelmaa väärästä suunnasta. Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Mikko Valtosen mukaan yrityksillä tulee olla vapaus päättää rekrytoinneistaan.
”Ennen pakkokeinoja on hyödynnettävä kaikki muut mahdollisuudet. Täsmätyökykyisten työllistäminen on ilman muuta tärkeä asia. Varsinkin nyt, kun yrityksiä vaivaa valtava osaajapula. Tarvitaan taloudellisia kannustimia, kuten palkkatukea. Ensiarvoisen tärkeää olisi lisätä työnantajien tietoutta ja osaamista täsmätyökykyisten rekrytoinnista”, Valtonen sanoo.
Valtosen mukaan täsmätyökykyisten heikkoa työllistymistä on lähdettävä ratkaisemaan ensisijaisesti lisäämällä yritysten tietoutta ja parantamalla yritysten valmiuksia täsmätyökykyisten työllistämiseksi.
”Uskallan väittää, että paljon on siitä kiinni, minkälaista apua ja tukea yrityksillä on saatavilla vammaisten ja osatyökykyisen palkkaamiseksi. Yrityksillä on vajetta tiedoissa ja valmiuksissa. On tehtävä paljon enemmän, jotta erilaiset tukirakenteet ja tukea antavat tahot tulisivat yrityksille tutuiksi. Ensisijainen lääke ei ole pakottaminen, vaan yritysten tietojen ja valmiuksien parantaminen”, Valtonen sanoo.
Valtosen mukaan on rehellistä sanoa, että Suomessa osatyökykyiset eivät olet monimuotoisuuskeskustelun ytimessä, vaan keskustelua käydään enemmän esimerkiksi sukupuoleen, seksuaaliseen suuntautumiseen ja etniseen taustaan liittyvissä kysymyksissä.
”Meillä on aika paljon tekemistä yhteiskunnassa. Monimuotoisuuskeskustelua tulisi käydä täsmätyökykyisten näkökulmasta paljon nykyistä enemmän, joten avaukset ja ehdotukset ovat tervetulleita. On kuitenkin hyvä pitää mielessä minkälaisen sääntelytaakan alla yritykset jo nyt painivat. Lähtökohtana pitäisi olla, että ensisijaisesti ongelmia ratkaistaan itsesääntelyn, ei pakottavan lainsäädännön kautta”, Valtonen sanoo.
Hallitus on tällä vaalikaudella edistänyt uutta Työkanava-yhtiötä osatyökykyisten työllistämiseksi ja päättänyt korottaa osatyökykyisten työllistämiseen maksettavaa palkkatukea. Valtonen pitää toimia hyvinä.
”Työkanava on varteenotettava keino edistää osatyökykyisten työllistämistä. Etenkin jos sitä kautta yritys voisi esimerkiksi vuokrata täsmätyökykyistä työvoimaa. Tämä varmasti madaltaisi kynnystä verrattuna rekrytointiin suoraan omille palkkalistoille. Kun uskalletaan kokeilla, asenteet muuttuvat ja tieto lisääntyy. Siitä hyötyy niin työhaluinen täsmätyökykyinen, kuin yrityskin”, Valtonen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko ValtonenJohtava asiantuntija, osaaminen, työelämä ja maahanmuutto
Puh:040 867 8250mikko.valtonen@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Yhdysvaltojen vallan kolmijako toimii – tullilinjauksen käytännön vaikutukset saattavat kuitenkin jäädä ennakoitua pienemmiksi20.2.2026 18:01:45 EET | Tiedote
Yhdysvaltain korkein oikeus on juuri linjannut, että valtaosa presidentti Donald Trumpin viime vuoden aikana asettamista tulleista on perustuslain vastaisia ja laittomia. ”Ratkaisu osoittaa, että Yhdysvaltojen demokraattinen järjestelmä ja vallan kolmijako toimivat”, toteaa Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi
Huolimaton tulisijan lämmitys voi aiheuttaa halkeamia ja savuhaittoja18.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Kireät pakkaset haastavat kotien lämmitystä. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Juha Helkamäki muistuttaa, että pitkään käyttämättä olleen tulisijan liian nopea lämmittäminen voi aiheuttaa sen rakenteisiin vakavia vaurioita. Myös mahdollinen savukanaviston kosteus voi aiheuttaa vaaratilanteita tai vahinkoa huoneilmaan pääsevän savun vuoksi.
Keskuskauppakamari: Euroopan tulisi vähentää riippuvuutta Yhdysvaltojen digialustoista hallitusti – pienikin muutos vahvistaisi kilpailukykyä13.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan Euroopan nykyinen geopoliittinen tilanne tarjoaa historiallisen mahdollisuuden vahvistaa omaa digitaalista kilpailukykyään. Toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tavoitteena ei ole irtaantua yhdysvaltalaisista palveluista, vaan vähentää niiden käyttöä maltillisesti ja strategisesti. Jo pieni muutos vahvistaisi Euroopan digitaalista kasvua ja huoltovarmuutta.
Kireä pakkanen lisää autojen käynnistysongelmia ja vaurioriskejä –akun esilämmitys tärkeää12.2.2026 10:20:20 EET | Tiedote
Talvilomaviikot ovat alkamassa kovien pakkasten kera. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Mikko Summa muistuttaa, että ankarat pakkaset lisäävät merkittävästi autojen käynnistysongelmia ja teknisten vaurioiden riskiä. Yksi keskeisimmistä pakkasajan toimenpiteistä on auton akun asianmukainen lämmitys, mistä kannattaakin huolehtia lomalle lähdettäessä.
Keskuskauppakamari: Työllistämisen painotus kotoutumislainuudistuksessa on oikea linja - säästöt ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa11.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää erittäin tervetulleena, että työllistyminen nostetaan kotoutumislain uudistuksessa nykyistä selkeämmin keskiöön ja palvelurakenteita uudistetaan. Hallituksen esittämät säästöt kotoutumiseen ovat kuitenkin ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa, sillä kotoutumiskoulutuksen on tutkitusti todettu edistävän työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme