Keskuskauppakamari: Viennin määrä Kiinaan kasvanut selvästi kesästä – Kauppa Venäjälle romahtanut
11.11.2022 13:15:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Kauppakamarien alkuperätodistustilastojen mukaan Kiinaan suunnattu kauppa on vilkastunut selvästi kesän jälkeen. Alkuperätodistusmäärät ovat melkein tuplaantuneet elo-lokakuun tarkastelujaksolla verrattuna vastaavaan ajankohtaan 2021.
Esimerkiksi lokakuussa 2021 Kiinaan myönnettiin 695 kappaletta alkuperätodistuksia, kun vuoden 2022 lokakuussa määrä kasvoi 1037 kappaleeseen. Keskuskauppakamarin kansainvälisen kaupan asiantuntija Hannele Visuri pitää kasvua merkittävänä ja arvioi määrän jatkavan kasvussa kaupan tyrehdyttyä Venäjälle.
”Kauppakamarien alkuperätodistusmäärät heijastavat aika hyvin vientitilanteen kehittymistä. On kuitenkin muistettava, että kauppakamarien alkuperätodistustilastot ilmoittavat alkuperätodistusten kappalemäärän kolmansiin maihin, eivät viennin arvoa kuten tullin tilastot. Kiinassa on edelleen todella tiukkoja matkustus- ja maahantulorajoituksia, mutta ne ovat jonkin verran keventyneet rajuimmista koronasuluista. Rajoitusten kevennykset näkyvät nyt osin viennin kasvussa”, sanoo Visuri.
Venäjän hyökkäyssota on näkynyt selvästi alkuperätodistusmäärien romahduksena. Sodan alettua alkuperätodistukset ovat vähentyneet 83 prosenttia verrattuna viime vuoden vastaavaan ajankohtaan (maalis-lokakuu). Ennen sotaa alkuperätodistuksia meni Venäjälle 800–900 kappaletta kuussa, nyt määrä on pudonnut alle sadan.
Ukrainan kohdalla alkuperätodistusmäärät putosivat rajusti sodan alettua, peräti 80 prosenttia. Nyt vienti on pikkuhiljaa palautunut, mutta toistaiseksi alkuperätodistuksien määrä on vain puolet edellisvuoden vastaavasta.
”Venäjän alkuperätodistusmäärien laskussa näkyvät suoraan laajojen pakotteiden vaikutukset, kuten myös hankaluudet maksupolitiikassa ja liiketoimintaympäristön epävakaus. Ukrainan kohdalla hienoisen kasvun voidaan katsoa olevan lähtöisin shokkitilasta palautumisena”, sanoo Visuri.
Euroopan unionin yleinen alkuperätodistus (Certificate of Origin) osoittaa ensisijaisesti tavaran alkuperän, jotta kohdemaassa voidaan toimia tullaus- tai kaupallisten määräysten mukaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannele VisuriAsiantuntija, kansainvälinen kauppa
Puh:040 736 8781hannele.visuri@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Energiasiirtymän voitto Suomen ulottuvilla - mutta etumatka voidaan hävitä nopeasti13.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Suomi voi kasvattaa bruttokansantuotettaan kymmenillä miljardeilla euroilla vuodessa, jos energiasiirtymään liittyvät teolliset investoinnit saadaan toteutumaan täysimääräisesti. Tämä edellyttää kuitenkin ennustettavaa energia- ja teollisuuspolitiikkaa sekä ennakoivaa sähköverkkojen rakentamista.
Vientikysely: Persianlahden tilanne vaikuttaa yli puoleen vientiyrityksistä – 53 prosenttia varautunut lyhytaikaiseen häiriöön12.3.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Kauppakamarien tuoreen vientikyselyn mukaan yli puolet suomalaisista vientiyrityksistä arvioi Persianlahden tilanteella olevan vaikutusta liiketoimintaansa. Yritykset kertovat tilanteen vaikuttavan erityisesti toimitusaikoihin, kuljetusreitteihin ja logistiikkakustannuksiin. Yli puolet vientikyselyyn vastanneista yrityksistä kertoo varautuvansa lyhytaikaiseen häiriöön.
Keskuskauppakamari: Kansalliset taitotasomittaukset ratkaisu kotiopetuksen ongelmiin11.3.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mielestä kotiopetukseen tarvitaan selkeämpää sääntelyä, joka ehkäisee rinnakkaisyhteiskuntia ja turvaa työmarkkinoiden toimivuuden. Yksi keino tähän olisi Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Suvi Pulkkisen mukaan kansalliset taitotason mittaukset eri vuosiluokille.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Sekalainen startti teollisuuden vuodelle10.3.2026 08:59:33 EET | Tiedote
Tänään julkistettu kolmen teollisuustilaston kokonaisuus ei Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan näytä selkeää suuntaa toimialalle. Uusien tilausten ja tuotantomäärien osalta lukemat olivat osin odotuksia vaisumpia, mutta samalla teollisuuden liikevaihto oli tuntuvassa nousussa.
Keskuskauppakamari: Logistiikan kilpailukyky ja kansainväliset yhteydet nostettava liikennepolitiikan ytimeen6.3.2026 11:13:04 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan logistiikan kilpailukyky ja elinkeinoelämän kuljetustarpeet tulisi nostaa liikennepolitiikan keskiöön valtakunnallisessa liikennejärjestelmäsuunnitelmassa eli Liikenne 12 -suunnitelmassa. Ilman toimivia kansainvälisiä yhteyksiä ja yritysten tarpeita palvelevaa liikenneinfrastruktuuria Suomen talouskasvun edellytykset heikkenevät.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme