Keskuskauppakamari: Vienti yhä vaikeuksissa – joulukuussa kuitenkin enää 3 prosentin lasku
30.1.2021 08:00:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

”Vielä keväällä koronarajoitusten iskiessä päälle meillä ja maailmalla vienti sukelsi pahimmillaan yli 20 prosenttia, mutta loppuvuoden aikana tilanne alkoi tasapainottua”, korostaa Vuori.
Kauppakamarin vientiasiakirjatilastojen mukaan vienti kasvoi vielä voimakkaasti, 21 prosenttia, vuoden 2020 ensimmäisellä neljänneksellä verrattuna edellisvuoden vastaavaan aikaan. Koronan vaikutuksesta vienti lähti 13 prosentin jyrkkään laskuun kesään mentäessä (Q2) ja syveni vielä 15 prosenttia alkusyksystä (Q3). Vuoden viimeisellä neljänneksellä viennin lasku edelliseen vuoteen verrattuna oli 7 prosenttia.
Koko vuonna 2020 kauppakamarit eri puolilla Suomea myönsivät 70 009 alkuperätodistusta vientiyrityksille kolmansien maiden vientiä varten, mikä on 7 prosenttia vähemmän kuin edellisenä vuonna 2019.
Vuoren mukaan hyvässä EU-yhteistyössä vienti- ja tuontitavaroiden liikkuvuus on pystytty turvaamaan EU:n sisämarkkinoilla ja kolmansien maiden, kuten USA:n, Venäjän ja Kiinankin kanssa, vaikka ihmisten liikkuvuutta on kovilla toimilla rajoitettu. Toki ongelmia viennille ja tuonnille ovat aiheuttaneet vähentyneet lentorahti- ja merirahtireitit Euroopassa ja laajemminkin sekä yhä aika ajoin vaivaava konttipula ja kasvavat rahtikulut.
Viennin kasvu kaipaa jo lento- ja meriliikenteen palautumista ja avainhenkilöiden matkustamista
Vuori arvioi, että kansainvälisessä kaupassa yritysedustajien matkustaminen tulee lähiaikoina virkistymään. Tuoreimpana esimerkkinä Suomesta Venäjälle palautuvat lentoyhteydet.
”Suomessa olisi syytä pohtia, kuinka talouden sekä viennin ja tuonnin kannalta tärkeiden avainhenkilöiden matkustaminen voitaisiin toteuttaa turvallisesti ja järkevästi mahdollisimman pian. Nopea rokottaminen on avainkysymys, mutta myös järkevät ja oikeinmitoitetut matkustamisrajoitukset”, Vuori sanoo.
Vuoren mukaan Suomen lento- ja meriliikenne ei palaudu, jos ihmiset eivät pysty työnsä puolesta matkustamaan nykyistä sujuvammin ja laajemmin. Rokottaminen, testaaminen ja rokotetodistukset on saatava pikaisesti kuntoon ja kansainvälisesti vastavuoroisesti tunnustettavaksi.
”Koronakriisi on opettanut yrityksiä hoitamaan paljon asioita virtuaalisesti, mutta kaikki ei onnistu kansainvälisessä kaupassa, investoinneissa ja projekteissa etätyönä. Suomi ei saa tässäkään suhteessa jäädä takamatkalle muiden maiden avatessa talouttaan jo vauhdilla”, Vuori sanoo.
Liite:
Vientiasiakirjatilastot kuukausittain
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo VuoriJohtaja, kansainväliset asiat; Maajohtaja, Kansainvälinen kauppakamari ICC
Puh:050 553 5319timo.vuori@chamber.fiKuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kauppakamarikysely: Osaajia tarvitaan nyt teollisuudessa ja rakennusalalla – tekijöistä on jo pulaa24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Osaavan työvoiman tarve, rekrytointiaikeet ja osaajapula ovat keskittymässä erityisesti teollisuuden ja rakentamisen pieniin ja keskisuuriin yrityksiin, selviää Kauppakamarikyselystä. Keskuskauppakamari peräänkuuluttaa joustavia polkuja osaamisen kehittämiseen, jotta osaaminen ei muodostu kasvun pullonkaulaksi.
Keskuskauppakamari: Yhteisöveron alentaminen mahdollistaa kasvun – ”Hyvän kierre syntyy, kun yritykset uskaltavat kasvaa”22.9.2026 09:36:46 EEST | Tiedote
Yhteisöveron alentaminen on yksi tehokkaimmista tavoista vahvistaa Suomen talouskasvua, lisätä investointeja ja parantaa kilpailukykyä kansainvälisessä kilpailussa.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinoilta vihdoin valonpilkahduksia – ”On syytä juhlia”22.9.2026 08:52:52 EEST | Tiedote
Suomen työmarkkinoilta saatiin aamulla pitkästä aikaa myönteisempiä uutisia.
Kauppakamarien vientikysely: Kaksi kolmesta vientiyrityksestä uskoo vientinsä kasvavan – “Yritysten kansainvälistyminen ratkaisee Suomen kasvun ja menestymisen”16.9.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Päänvaivaa aiheuttavat kuitenkin kohonneet kustannukset sekä presidentti Trumpin hallintoon liittyvät epävarmuudet, selviää kauppakamarien vientikyselystä.
Keskuskauppakamari: Vuoden kauppakamariksi Turun kauppakamari11.9.2026 10:21:36 EEST | Tiedote
Vuoden kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilainen palkittiin 9.–10. syyskuuta järjestetyillä kauppakamaripäivillä Oulussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme