Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Yrityksiltä humanitääristä apua Ukrainaan jo puolen miljoonan euron edestä

Jaa
Kauppakamarit ovat koordinoineet Ukrainan hallituksen pyynnöstä suomalaisyritysten humanitääristä apua nopeasti ja suoraan Ukrainaan. Ensimmäiset rekalliset tavaraa ovat saapuneet Ukrainaan ja lisää rekkoja on parhaillaan matkalla ja lähdössä. Yhteensä tavaraa on päässyt perille jo puolen miljoonan euron edestä ja lupauksia lahjoituksista yrityksiltä on jo nyt yli miljoonan euron edestä.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi ja Ukrainan Suomen-suurlähettiläs Olga Dibrova. Kuva: Elmo Eklund
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi ja Ukrainan Suomen-suurlähettiläs Olga Dibrova. Kuva: Elmo Eklund

Pyyntö tarpeellisten tarvikkeiden toimittamiseksi tuli Ukrainan suurlähettiläältä viikko sitten perjantaina.Yritykset ja kauppakamarit ovatlahjoittaneet Ukrainaan isoja eriä muun muassa lääkinnällisiä tarvikkeita ja humanitaarista apua, kuten lämpöpeittoja, kuivamuonaa ja generaattoreita. 

”Saimme pyynnön toimia koordinaattorina jäsenyritysten suuntaan ja toimittaa tiettyjä, Ukrainan hallituksen pyytämiä tavaroita Ukrainaan. Yrityksillä on resursseja ja halua auttaa, sekä niitä tarvikkeita isoissa erissä, joita Venäjän hyökkäyksen kohteeksi joutuneessa Ukrainassa kipeimmin nyt tarvitaan. Koordinoimme yhdessä muiden elinkeinoelämän järjestöjen kanssa avun järjestämistä ja logistiikkaa suoraan Ukrainan viranomaisille”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. 

”Haluan lämpimästi kiittää suomalaisia yrityksiä, jotka ovat osoittaneet suurta halua auttaa Ukrainaa tänä synkkänä aikana. Apu on jatkossakin korvaamattoman tärkeää”, sanoo Ukrainan Suomen-suurlähettiläs Olga Dibrova. 

Kauppakamareilla on yhteensä yli 21 000 jäsenyritystä, jotka toimivat kaikilla eri toimialoilla. Lahjoituksia on tullut kaiken kokoisilta yrityksiltä. Sen lisäksi kauppakamarit ovat osallistuneet operaatioon tähän mennessä yhteensä 77 000 euron edestä. Myös muiden elinkeinoelämän järjestöjen jäsenet ovat olleet mukana lahjoittamassa tarvikkeita ja rahaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi ja Ukrainan Suomen-suurlähettiläs Olga Dibrova. Kuva: Elmo Eklund
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi ja Ukrainan Suomen-suurlähettiläs Olga Dibrova. Kuva: Elmo Eklund
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Komissiolta esitys 2040-ilmastotavoitteesta – EU:n ulkopuolisten ilmastotoimien sallimisessa mahdollisuuksia ja riskejä2.7.2025 13:17:05 EEST | Tiedote

Komissio antoi keskiviikkona pitkään odotetun esityksensä EU:n 2040-ilmastotavoitteeksi. EU:n päästöjen pitäisi vähentyä 90 prosenttia 2040 mennessä. Uutena elementtinä komissio sallisi rajatusti kansainvälisten yksiköiden käytön eli EU:n ulkopuolella toteutetut ilmastotoimet osana EU:n tavoitetta, ja lisää joustavuutta eri alatavoitteiden välille. Teknologisia nieluja ollaan tuomassa osaksi EU:n päästökauppaa.

Pääekonomisti: Ei merkkejä luottamuksen paranemisesta – kotitalouksien arviot ”hehtaarikaupalla” ekonomisteja synkemmät27.6.2025 08:53:23 EEST | Tiedote

Kotitalouksien luottamus talouteen on edelleen kehnoa, ja arvio Suomen talouden kehityksestä on ”hehtaarikaupalla” synkempi kuin tyypillisissä ekonomistiennusteissa. Tilastokeskuksen kesäkuun tilastossa luottamusindikaattori sai arvon -8,6. Pitkän aikavälin keskiarvo on -2,7, joten alkukesän tunnelmat olivat selvästi tavanomaista heikompia. Viime kuukausien kuluttajaluottamuksen muutokset ovat olleet vähäisiä, mutta pikemminkin suunta on heikkenevä.

Valtiontukikilpailun jatkuminen Euroopassa on Suomelle huono uutinen – investointien verohyvityksen jatkotarve nyt selvä25.6.2025 16:23:30 EEST | Tiedote

EU:n komission keskiviikkona julkaisemat uudet valtiontukipuitteet puhtaan teollisuuden investoinneille jatkavat sallivaa linjaa jäsenmaiden valtiontukiin vuoteen 2030 asti. Investointien lisäksi jäsenmaat voivat myös tukea teollisuuden sähkön hintaa. Keskuskauppakamari pitää tilannetta reilun kilpailun kannalta huolestuttavana ja Suomelle huonona sekä kannustaa hallitusta valmistelemaan ripeästi investointien verohyvityksen jatkoa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye