Keskuskauppakamarin talous- ja hallintojohtajaksi Yvonne Backas, johtavaksi veroasiantuntijaksi Tomi Viitala

Yvonne Backas siirtyy Keskuskauppakamariin Aviator Airport Services Finlandin talouspäällikön paikalta. Backas on työskennellyt jo aiemmin muun muassa Keskuskauppakamarin talouspäällikkönä sekä Keskuskauppakamarin osin omistaman GS1 Finlandin talouspäällikkönä ja controllerina. Backaksen vastuulle tulevat Keskuskauppakamarin talous- ja hallintoasiat.
”Keskuskauppakamarin vaikuttavuus on viime vuosina kasvanut ja palvelujen tarjonta yrityksille monipuolistunut valtavasti. Olen innoissani päästessäni tekemään työtä mielenkiintoisessa ja vaikutusvaltaisessa organisaatiossa”, Backas sanoo.
Johtavana veroasiantuntijana aloittava Viitala siirtyy Keskuskauppakamariin Deloittelta, jossa hän on veroasiantuntijana vastannut kansainvälisen verotuksen palveluista. Viitala on työskennellyt myös muun muassa Aalto-yliopiston apulaisprofessorina ja Keskuskauppakamarin veroasiantuntija.
”On erittäin motivoivaa palata tuttuun, mutta hurjasti kasvaneeseen Keskuskauppakamariin. Verotus on sekä yrityksille että yksityisille kansalaisille tärkeä asia etenkin nyt, kun julkisen talouden sopeuttamistarve on ilmeinen ja Suomi pitäisi saada takaisin kasvu-uralle. Myös kansainvälisessä verotuksessa toteutuu lähivuosina useita hankkeita, joiden osalta pitää varmistaa Suomen houkuttelevuus investointipaikkana ja suomalaisten yritysten kilpailukyvyn edellytykset. Uskon, että pitkä kokemukseni ja monipuolinen osaamiseni ovat hyödyksi yritysten ja yhteiskunnan kannalta parhaan verojärjestelmän kehittämisessä. On erittäin mielenkiintoista päästä vaikuttamaan veropolitiikkaan juuri Keskuskauppakamariin”, Viitala sanoo.
”Olen erittäin iloinen Yvonnen ja Tomin paluusta Keskuskauppakamariin. Molemmat ovat oman alansa ehdotonta huippua ja tuovat näkyvän panoksensa työhömme yritysten ja suomalaisten hyvinvoinnin edistämiseksi”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Backaksen edeltäjä Anne Horttanainen siirtyi alkuvuodesta Pääomasijoittajat ry:n toimitusjohtajaksi ja Viitalan edeltäjä Emmiliina Kujanpää johtavaksi veroasiantuntijaksi EVA:aan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Elinkeinoelämän järjestöt ehdottavat mahdollisuutta kaupparekisteri-ilmoitusten ennakkotarkastukseen11.12.2025 16:30:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari, Directors’ Institute Finland – Hallitusammattilaiset ry, Pääomasijoittajat ry ja Elinkeinoelämän keskusliitto ry ovat tehneet työ- ja elinkeinoministeriölle aloitteen kaupparekisterilain pikaisesta muuttamisesta kaupparekisteri-ilmoitusten ennakkotarkastuksen mahdollistamiseksi
Keskuskauppakamari: Halpatuonti vääristää joulukaupan kilpailua11.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari vaatii ripeitä toimia halpatuonnin rajoittamiseksi kiinalaisista verkkokaupoista. Alle 150 euron arvoisten pienpakettien tullivapauden poistoa on kiirehdittävä EU:ssa ja pienpaketeille on otettava käyttöön käsittelymaksu. Kiinalaiset halpatuotteita myyvät verkkokaupat vääristävät kilpailua etenkin joulusesongin aikaan.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Teollisuudessa vaisu uusien tilausten saalis – tuotanto silti kasvussa10.12.2025 08:57:37 EET | Tiedote
"Lokakuu sujui teollisuuden toimialoilla ristiriitaisesti", sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist. Tuotantomäärät olivat selvässä kasvussa, mutta uusia tilauksia saatiin vaisuhkosti.
Keskuskauppakamari: Alustava sopu EU:n Omnibus I -yksinkertaistamispaketista tervetullut, mutta jättää vielä kysymyksiä auki9.12.2025 16:53:12 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää myönteisenä, että Euroopan parlamentti, EU:n neuvosto ja Euroopan komissio ovat päässeet alustavaan sopuun Omnibus I -paketista, joka koskee kestävyysraportointidirektiiviä ja yritysvastuudirektiiviä. Keskuskauppakamarin vastuullisuuspäällikkö Jussi Hakanen kuitenkin muistuttaa, että paketin konkreettiset vaikutukset ovat edelleen suurilta osin mysteeri yrityksille.
Suomeen 20 uutta hyväksyttyä tavarantarkastajaa9.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin vuosittain järjestämässä hyväksyttyjen tavarantarkastajien (HTT) kokeessa saatiin 20 uutta HTT-tarkastajaa ympäri Suomen. Erityisesti tarkastajia saatiin rakennusalalle ja LVI-puolelle. Suomessa on noin 200 HTT-tarkastajaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme