Keskuskauppakamarin välimieslautakunnassa ennätysmäärä uusia välimiesmenettelyitä vuonna 2020
Keskuskauppakamarin välimieslautakuntaan tuli vuonna 2020 ennätykselliset 101 uutta hakemusta välimiesmenettelyn aloittamiseksi. Vuonna 2019 hakemuksia oli 67, johon nähden kasvua oli noin 50 prosenttia. Aikaisempi ennätysmäärä oli 80 hakemusta, johon nähden kasvua oli 25 prosenttia.

Välimiesmenettely on vaihtoehto tuomioistuinmenettelylle, ja sitä käytetään vakiintuneesti erityisesti liike-elämässä syntyvien riitojen ratkaisemiseksi.
”Juttumäärien kasvu merkitsee, että pystymme tarjoamaan yhä useammalle yritykselle ja yksityiselle nopeaa, asiantuntevaa ja kustannustehokasta riidanratkaisua ja oikeussuojaa. Tämä on keskeistä asiakkaille mutta nopeasti ratkaistut riidat edistävät koko yhteiskunnan tehokasta toimintaa”, toteaa välimieslautakunnan pääsihteeri Santtu Turunen.
Turusen mukaan vuoden 2020 aikana on myös onnistuttu nopeuttamaan välimieslautakunnan sisäisiä prosesseja ja lyhentämään prosessin alkuvaihetta.
”Välimieslautakunnan sihteeristö ja hallitus ovat tehneet erinomaista työtä haasteellisissa olosuhteissa”, Turunen sanoo.
Turusen mukaan ainakaan toistaiseksi ei näytä siltä, että juttumäärän kasvu liittyisi COVID19-viruksen aiheuttamiin häiriöihin sopimussuhteissa tai tuomioistuimissa.
”Välimiesmenettelyn kilpailueduista erityisesti nopeus ja joustavuus tulevat kuitenkin varmasti entisestään korostumaan tulevina vuosina”, arvelee Turunen.
Välimiesmenettelyssä välimiesoikeus ratkaisee lopullisesti asianosaisten välisen riidan. Menettely perustuu osapuolten sopimukseen, joka voidaan liittää pääsopimukseen kuten esimerkiksi kauppasopimukseen. Välimiesmenettelystä voidaan sopia myös riidan jo synnyttyä. Sopimuksen tekoa helpottavat mallivälityslausekkeet.
Lisää tietoa Keskuskauppakamarin välimieslautakunnasta ja välimiesmenettelystä: www.arbitration.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Santtu TurunenVälimieslautakunnan (FAI) pääsihteeri, Santtu Turunen. Kuva: Kimmo Penttinen
Puh:050 305 9410santtu.turunen@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 20 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari ja Suomen Yrittäjät: Oppisopimuskoulutus tehokkaammin käyttöön – uudistuksia koulutuksen tuki- ja korvausjärjestelmiin22.1.2021 07:00:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari ja Suomen Yrittäjät ehdottavat uutta oppisopimustukea palkkakustannusten porrastamiseksi. Myös koulutuskorvaukset tulee uudistaa niin, että korvauksen maksaminen on velvoittavaa ja sen taso on suhteessa ohjauksen vaatimaan resurssiin. Oppisopimuskoulutusta tulee kehittää siten, että opiskelijan töihin ottaminen on yritysten näkökulmasta kannattavampaa.
Keskuskauppakamari: Suomen saavuttavuus liikennepolitiikan ytimeen21.1.2021 13:49:07 EET | Tiedote
Eurooppalainen liikenneverkkopolitiikka on merkittävä väline investointien, kasvun ja työpaikkojen luomiseksi. On kaikkien etu, että kansallisiin tarpeisiin pohjautuvat liikennehankkeet saavat rahoitusta EU:n budjetista, toteaa Keskuskauppakamarin johtava liikenne- ja elinkeinopoliittinen asiantuntija Päivi Wood.
Kutsu 28.1: Asiat ovat paremmin kuin koskaan – miksi silti elämme yli varojemme? 21.1.2021 08:00:00 EET | Kutsu
Tervetuloa kauppakamarin talouskatsauksen julkaisutilaisuuteen torstaina 28.1. klo 9.15 – 11. Puhujina Keskuskauppakamarin pääekonomisti Mauri Kotamäki ja Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju.
Keskuskauppakamari: Suomen viennin turha odottaa pikavoittoja Bidenin USA:lta20.1.2021 10:49:27 EET | Tiedote
Maailmantalous ja Suomen vienti hyötyvät USA:n vallanvaihdoksesta presidentti Joe Bidenin ennakoitavamman politiikan kautta, mutta suurvaltajännitteet ja kauppakiistat eivät häviä mihinkään, muistuttaa Kansainvälisen kauppakamarin maajohtaja, Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuori.
Muistutuskutsu medialle 21.1: Mikä on eurooppalaisten liikenneverkkojen tulevaisuus?20.1.2021 10:00:00 EET | Kutsu
Tervetuloa kuulemaan eurooppalaisten liikenneverkkojen (TEN-T) tulevaisuudesta 21.1. klo 9-10.30. Puhujina Euroopan komission liikennepääosaston johtaja Herald Ruijters, MEP Henna Virkkunen ja liikenne- ja viestintäministerin valtiosihteeri Pilvi Torsti. Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan päivän ohjelmaa.
Kutsu medialle 21.1: Mikä on eurooppalaisten liikenneverkkojen tulevaisuus?14.1.2021 10:00:00 EET | Tiedote
Tervetuloa kuulemaan eurooppalaisten liikenneverkkojen (TEN-T) tulevaisuudesta 21.1. klo 9-10.30. Puhujina Euroopan komission liikennepääosaston johtaja Herald Ruijters, MEP Henna Virkkunen ja liikenne- ja viestintäministerin valtiosihteeri Pilvi Torsti. Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan päivän ohjelmaa.
Pakkanen voi tehdä hallaa putkille vanhoissa taloissa – vältä putkirikot tavarantarkastajan vinkeillä 14.1.2021 07:00:00 EET | Tiedote
Pakkaskeleillä on hyvä muistaa, että jo kymmenen asteen pakkaset voivat aiheuttaa ongelmia putkistoille vanhoissa taloissa ja pientaloissa. Jäätymiset alkavat kuitenkin useammin silloin, kun pakkasta on parikymmentä astetta. LVI-alaan erikoistunut, Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Arto Krootila kertoo vinkit putkirikkojen ehkäisemiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme