Kestävyysosaamisesta valtti Keski-Suomelle

Hankkeen kokonaisbudjetti on lähes 1,9 miljoonaa euroa, ja sen toteuttavat Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Gradia ja Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto POKE.
POLKU 2.0 -hanke ennakoi odotettavissa olevaa liiketoimintaympäristön muutosta. Luonnonvarojen hyödyntämistä ohjaavat kannustimet ja velvoitteet tulevat edellyttämään luonnonvarojen entistä kestävämpää hyödyntämistä, ja digitalisaatio vaikuttaa muun muassa paperin ja muiden Keski-Suomelle perinteisesti tärkeiden tuotteiden kysyntään.
"Globaali kestävyyskriisi vaikuttaa myös Keski-Suomessa. Yritykset pääsevät edelläkävijän asemaan kehittämällä toimintaansa kestävämmäksi jo ennen kuin sääntely velvoittaa siihen”, sanoo ekologian professori, hanketta koordinoivan Jyväskylän yliopiston resurssiviisausyhteisö JYU.Wisdomin johtaja Janne Kotiaho.
Osaamisen täydentäminen on keskeinen keino selviytyä muutoksesta, ja erityisesti kestävyysosaamisen merkitys kasvaa. POLKU 2.0 -hanke tarjoaa työelämän tarpeisiin vastaavaa kestävyyskoulutusta jo työelämässä oleville, työnhakijoille, yrittäjille ja tulevaisuuden työvoimalle eli opiskelijoille.
”Erityistä tässä hankkeessa on se, että eri koulutusasteiden oppilaitokset kehittävät opintoja yhdessä huomioiden eri alojen erilaiset näkökulmat kestävyyteen”, Kotiaho jatkaa.
Ensimmäiset hankkeessa kehitetyt pilottiopinnot tarjotaan vuonna 2022. Opinnoissa käsitellään yritystoiminnan kestävyyden edistämistä kokonaisvaltaisesti: huomioon otetaan taloudellinen ja sosiaalinen kestävyys ja ekologisen kestävyyden asettamat reunaehdot. Hankkeen lopuksi opinnot kootaan uuteen Polkukartta-oppaaseen, joka kuvaa käyttäjälleen erilaisia mahdollisuuksia hankkia kestävyysosaamista itselleen sopivalla tavalla.
Lisäämällä kestävyysosaamista Keski-Suomessa, hanke tukee uusiutuvien luonnonvarojen kestävää ja tehokasta hyödyntämistä ja siirtymää kiertotalouteen. Näin hanke toteuttaa myös Keski-Suomen strategiaa 2050.
POLKU 2.0 -hankkeen päärahoittaja on Euroopan sosiaalirahasto, rahoittavana viranomaisena toimii Keski-Suomen ELY-keskus. Hanketta rahoittavat myös Jyväskylän, Jämsän, Äänekosken ja Saarijärven kunnat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Janne Kotiaho
050 594 6881
janne.kotiaho@jyu.fi
Projektipäällikkö Hanna Pöyliö
050 563 9784
hanna.e.poylio@jyu.fi
Viestinnän asiantuntija Vesa Holm
050 473 3483
vesa.j.holm@jyu.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Radioaktiivisten ionien tutkimukseen kehitetyllä laitteistolla läpimurto eksoottisten ytimien tutkimuksessa (Virtanen)14.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Väitöstyössään Ville Virtanen kehitti ja otti käyttöön uudenlaisen ionikimputtimen sekä massaspektrometrin Jyväskylän yliopiston kiihdytinlaboratoriossa. Monikierroslentoaika-massaspektrometri (MR-ToF-MS) on jo osoittautunut menestykseksi ja tulee avaamaan täysin uusia mahdollisuuksia eksoottisten ionien tutkimukseen.
Raakun ääni kuuluu Rovaniemellä 16.10.202514.10.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Tiedekeskus Pilkkeessä Rovaniemellä järjestetään järjestyksessään kolmas kansallinen raakkuseminaari 16.10.2025 teemalla Raakut, kalatalous, tuulivoima ja kaivokset. Seminaarin järjestäjänä on LIFE Revives -hanke, jonka tavoitteena on lohi-, taimen- ja raakkukantojen elvyttäminen.
Yläkoululaiset pääsevät tutustumaan tiedeleirillä avaruuteen14.10.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta ja Keski-Suomen LUMA-keskus järjestävät yläkoululaisille tarkoitetun tiedeleirin Jyväskylän yliopiston Konneveden tutkimusasemalla 13.-15.10.2025.
Jyväskylän yliopiston uusi professori Ilkka Pölönen on tutkinut spektrikameran avulla niin ihosyöpiä, rikospaikkoja kuin taideteoksiakin13.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ilkka Pölönen aloitti laskennallisen data-analyysin professorina Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnassa. Hänen tutkimuksensa keskiössä ovat spektrikamerat ja niiden tuottamien kuvien analysointi koneoppimisen ja matemaattisen mallintamisen avulla.
Lantionpohjan kuntoon voi vaikuttaa elämäntavoilla13.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston vastavalmistuneessa gerontologian ja kansanterveyden väitöskirjassa tutkittiin fyysistä aktiivisuutta, syömiskäyttäytymistä ja kehonkoostumusta lantionpohjan toimintahäiriöiden riskitekijöinä. Tutkimus osoitti, että elämäntavoilla voi vaikuttaa lantionpohjan terveyteen. Esimerkiksi runsas hedelmien kulutus ja laadukkaampi ruokavalio pienensi riskiä kokea ponnistusvirtsankarkailun oireita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme